Advertisement
FAKTY I WYDARZENIA
Śląskie "Ekologiczne Oskary"
Przy obecnym coraz szybszym tempie naszego życia spowodowanym czy raczej – jak kto woli – wymuszonym globalizacją oraz dostępem do nowoczesnych i zaawansowanych technik komunikacji cieszy fakt, że w otaczającej nas rzeczywistości istnieje coś stałego i niezmiennego od wielu lat. Do takich wydarzeń należą niewątpliwie „Zielone Czeki”, przyznawane od 1994 roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach osobom wyróżniającym się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego.

23 kwietnia br. w Katowicach, podczas uroczystej Gali „Zielonych Czeków”, która odbyła się wzorem lat ubiegłych w siedzibie Polskiego Radia Katowice, wręczono nagrody finansowe Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Otrzymały je osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej, traktowanej jako pasja czy wręcz – nierzadko – misja.
 
Raport klimatyczno-energetyczny
W tym roku mija 20 lat od Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro, podczas którego przyjęto ideę i zasady zrównoważonego rozwoju. Od tego czasu nastąpiły na świecie zasadnicze zmiany.

Mamy obecnie do czynienia z bardzo poważnym kryzysem gospodarczym o trudnych do przewidzenia skutkach. Nie potrafimy zdefiniować współczesnej fazy globalizacji. Potrzebny jest nam nowy język, nowe narzędzia, nowa ekonomia... Praca na tym trwa. Częścią „tej pracy” był Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Uczestniczyłem w nim jako przedstawiciel Polskiej Izby Ekologii. Interesowały mnie przede wszystkim problemy na styku: gospodarka-środowisko, a szczególnie „pakiet energetyczno-klimatyczny”. Wysłuchałem polityków, ludzi biznesu, nauki, przedstawicieli organizacji pozarządowych.
 

© 2024 Grupa INFOMAX