Advertisement
PREZENTACJE I WSPÓŁPRACA
Kluczem do sukcesu są ludzie
– Unijne dyrektywy dotyczące uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej nie są niestety łatwe w realizacji i wiele polskich miast nie radzi sobie z tym wyzwaniem. Dlaczego? Jakie są największe problemy przy takich projektach? A przecież wszystko dziś wskazuje na to, że w Bielsku się to uda...

– Projekty ze wsparciem środków unijnych wymagają skomplikowanej obsługi technicznej, formalnoprawnej i finansowej. Dodatkowym utrudnieniem  we wdrażaniu tych projektów było to, że polskie prawo przez długi czas nie było w pełni dostosowane do dyrektyw unijnych i praktycznie jeszcze do niedawna nasze działania były po prostu z nimi niezgodne. Mam tu na myśli zwłaszcza procedury związane z decyzjami środowiskowymi oraz procedurami zamówień publicznych.
 
Elektrownia Blachownia Nowa
– Elektrownia Blachownia Nowa Spółka z o.o. w Organizacji powstała 5 września tego roku. 28 września powołano jej zarząd. Kim są udziałowcy tego przedsięwzięcia i czym ta nowa firma będzie się zajmowała?

– Udziały w Spółce w wysokości 50 proc. posiadają TAURON Wytwarzanie S.A. oraz KGHM Polska Miedź S.A. Spółka została powołana celem kompleksowej realizacji inwestycji, która obejmować będzie przygotowanie, budowę oraz eksploatację bloku gazowo-parowego o mocy ok. 850 MW na terenie TAURON Wytwarzanie S.A. – Oddział Elektrownia Blachownia. Projekt realizowany będzie w formule project finance, a co najmniej 50 proc. budżetu inwestycji zostanie sfinansowane długiem ze źródeł zewnętrznych. Projektowanie i budowa bloku gazowo-parowego zostanie przeprowadzona w systemie „pod klucz”, wraz z infrastrukturą, instalacjami i urządzeniami pomocniczymi. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV, wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, oraz będzie spełniał wszystkie wymagania określone w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.
 

© 2024 Grupa INFOMAX