Advertisement
FAKTY I WYDARZENIA
"Świat na rozdrożu"
Pod takim tytułem opublikował ważną książkę Marcin Popkiewicz – pisarz, naukowiec, tłumacz i wykładowca1. To książka o megatrendach, o nie zawsze widocznych na co dzień ścisłych związkach i relacjach między gospodarką, energią i surowcami oraz środowiskiem. To książka o zrównoważonym rozwoju i jego zagrożeniach, opublikowana w dwudziestą rocznicę Szczytu Ziemi w Rio2, jednego z najważniejszych wydarzeń w ochronie naszej planety.

Autor wychodzi z założenia, iż jest bardzo prawdopodobne, że trwający dekady wzrost gospodarczy dobiega końca. W rezultacie stoimy w obliczu niestabilności, a nawet możliwości załamania się światowej gospodarki i opartego na długu globalnego systemu finansowego, który może istnieć jedynie w warunkach wykładniczego wzrostu gospodarczego. Analizuje problemy energii i surowców, wyczerpywania się złóż ropy, a także innych zasobów oraz konsekwencje tego dla gospodarki. Szeroko omawia pogarszający się stan środowiska i jego wpływ na gospodarkę.
 
Czy łupki gazonośne zmieniły Polskę?
Rozbudzone przez media i polityków w ostatnich trzech latach nadzieje Polaków na korzyści z wydobycia ogromnych zasobów gazu z łupków już zmieniły Polskę i Polaków.

Jesteśmy obecnie w sytuacji zbliżonej do gracza między wysłaniem kuponu Dużego Lotka a losowaniem mającym wskazać wygranego wielkiej kumulacji. Każdy, kto taki kupon wysłał, czuje się już wygranym. Tymczasem wyniki losowania przynoszą wygraną pojedynczym osobom, a nieco większej liczbie grających mniejsze wygrane.
 
Ustawa węglowodorowa
Ministerstwo Środowiska opublikowało projekt nowej Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze. W najbliższych miesiącach ma rozpocząć działalność Narodowy Operator Kopalin Energetycznych i Fundusz Pokoleń. Zmianom ulegnie proces przyznania koncesji oraz przepisy środowiskowe regulujące wydobycie.

Projekt zmian w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze określa nowe zasady udziału Skarbu Państwa w rozpoznaniu i wydobywaniu węglowodorów, w tym gazu ziemnego z łupków, nadzoru nad prowadzonymi pracami oraz zasady działania Funduszu Pokoleń, w którym mają być gromadzone zyski z działalności wydobywczej. Zgodnie z zapowiedziami w projekcie zmian okres prac został podzielony na fazę badań geologicznych, rozpoznania i wydobycia ze złóż.
 

© 2024 Grupa INFOMAX