Advertisement
Konferencja klimatyczna w Poznaniu otwarta
1 grudnia w Poznaniu uroczyście otwarto Konferencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu - COP 14. Podczas ceremonii polski Minister Środowiska, Maciej Nowicki został wybrany na prezydenta globalnych obrad na temat zmian klimatu. W ceremonii wziął także udział Premier Donald Tusk. COP to największe światowe zgromadzenie krajów - stron Konwencji Klimatycznej ONZ. Ponad roczne przygotowania do szczytu koordynowało Ministerstwo Środowiska.

ImagePodczas swojego przemówienia otwierającego minister Nowicki powiedział: Bardzo dziękuję za okazane mi zaufanie i powierzenie mi zaszczytnej, ale jakże trudnej i odpowiedzialnej roli, jaką jest przewodniczenie tej wielkiej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, którą dziś rozpoczynamy.(...) Trzeba przyznać, że konferencja ta odbywa się w szczególnym czasie, gdy społeczność światowa coraz bardziej uświadamia sobie, że oto człowiek przez swoją aktywność dotarł do granic, jakie wyznacza mu zamknięty układ planety, w którym żyje. Dalsza ekspansja w dotychczasowym stylu powodować będzie zagrożenia w skali globalnej o natężeniu, jakiego nigdy dotąd nie było.

Swoimi przemówieniami ceremonię uświetnili: Donald Tusk, Premier RP, Anders Fogh Rasmussen, Premier Danii, Rachmat Witoelar, Minister Środowiska Indonezji (Prezydent COP 13), Yvo de Boer, Sekretarz Wykonawczy UNFCCC, Rajendra Kumar Pachauri, Przewodniczący Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu oraz Ryszard Grobelny, Prezydent Poznania.

Pierwszą sesję plenarną uświetniła także prezentacja filmu stworzonego specjalnie na tę okazję prezentującego unikalną polską przyrodę i osiągnięcia w zakresie ochrony klimatu, a także postęp technologii na rzecz ochrony środowiska, który dokonał się w Polsce w ostatnich 20 latach. Siedmiominutowy film nosi tytuł "Solidarni dla zmian".
Minister Maciej Nowicki



Po raz pierwszy w historii COP-ów na sesji otwierającej miało swój apel wygłosił jeden z uczestników Młodzieżowego Szczytu Klimatycznego w Poznaniu. Maciej Witkowski, uczeń klasy III Gimnazjum nr 24 im. Unii Europejskiej w Poznaniu, powiedział: Na klimat na Ziemi ma wpływ każdy z nas. My, młodzież, też chcemy pomóc światu i zostawić Ziemię w jak najlepszej kondycji dla przyszłych pokoleń. Przyszłość klimatu na Ziemi nie zależy tylko od wiedzy naukowców i działań polityków, ale przede wszystkim od nastawienia i świadomości społeczeństwa. Są ludzie, których nic nie przekona, ale są tacy, którzy po prostu nie wiedzą jak pomóc Ziemi.

Image

Ceremonia otwarcia COP 14 w Poznaniu - sala plenarna

W tej pierwszej podczas COP 14 sesji plenarnej udział wzięło ponad 1500 osób oraz liczne zgromadzone na sali i w centrum mediowym na terenie Konferencji media z całego świata. W ten sposób rozpoczęła się 12-dniowa praca przedstawicieli 186 krajów świata akredytowanych na Konferencji w Poznaniu oraz ponad roczna polska prezydencja. Minister Nowicki na czas trwania obrad stanie się moderatorem globalnej dyskusji.

Poznań będzie milowym krokiem w stronę wypracowania nowego globalnego porozumienia w sprawie zmian klimatu. Oczekuje się, że w Poznaniu nastąpi jak największe zbliżenie stanowisk krajów w sprawie dalszych działań dla ochrony klimatu oraz że wypracowane zostaną podstawowe dokumenty negocjacyjne. Delegaci będą także pracować nad regulacjami wdrażającymi w życie Fundusz Adaptacyjny.

Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym Konferencji jest zorganizowana przez Ministerstwo Środowiska wystawa "Technologie dla Ochrony Klimatu" - autorski pomysł Ministra Macieja Nowickiego.
 

© 2024 Grupa INFOMAX