Advertisement
22 września - Europejski Dzień bez Samochodu
Image 22 września obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu, będący zwieńczeniem trwającego od 16 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT) - największej ogólnoeuropejskiej inicjatywy poświęconej ekologicznemu transportowi miejskiemu. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „Popraw klimat swojego miasta”.

W tym roku do kampanii przystąpiło ok. 1500 miast europejskich, w Polsce jest ich 126. Każda miejscowość, która brała udział w kampanii miała za zadanie wprowadzić przynajmniej jedno praktyczne, trwałe działanie, które przyczyni się do zmiany postaw społecznych w zakresie korzystania ze środków transportu przyjaznego środowisku jako alternatywy dla indywidualnego transportu samochodowego.

Temat tegorocznej kampanii „Popraw klimat swojego miasta” ma na celu skojarzenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu z Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu która odbędzie się w 2009 roku w Kopenhadze (COP 15). Jednocześnie ma pokazać, że obywatele oraz władze lokalne mogą przyczynić się do walki z globalnym ociepleniem poprzez promowanie radykalnego odejścia od wykorzystania samochodów osobowych na rzecz środków transportu, które są bardziej przyjazne środowisku - transport rowerowy, pieszy, publiczny, wynajmowanie samochodów lub wspólne korzystanie z samochodów („car pooling).

Kulminacją Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest Europejski Dzień bez Samochodu, obchodzony w Europie od 1998 r., a w Polsce od roku 2002. Tego dnia Ministerstwo Środowiska wspólnie z Urzędem m. st. Warszawy informowało o kampanii i zachęcało warszawiaków do korzystania z transportu miejskiego.

- Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przygotował m.in. wypożyczalnię rowerów. Warszawiacy za okazaniem dowodu osobistego mogli wypożyczyć rower. Komunikacja miejska też była darmowa. Za okazaniem dowodu rejestracyjnego można było bezpłatnie jeździć metrem tramwajem i autobusem – mówi Aleksandra Mrowińska, koordynująca z ramienia Ministerstwa Środowiska kampanię Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Do 25 września w specjalnej, limitowanej edycji dostępna będzie Warszawska Karta Miejska tematycznie związana z ochroną środowiska. Inicjatorem projektu jest Departament Edukacji Ekologicznej Ministerstwa Środowiska. Karta została przygotowana we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego. Oryginalny wzór karty promuje kampanię Ministerstwa Środowiska - Tydzień Zrównoważonego Transportu i Dzień bez Samochodu. Zachęca do ograniczenia korzystania z samochodów osobowych, zwłaszcza na krótkich dystansach. Kartę będzie można otrzymać w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM, składając wniosek poprzez internet, a także w mobilnych punktach personalizacji uruchamianych m.in. w warszawskich centrach handlowych.


ETZT organizowany jest co roku w dniach 16-22 września - w Europie od 1998 r., w Polsce od 2004 r. Stanowi on doskonałą okazję do zwiększania świadomości ekologicznej Europejczyków w zakresie szkodliwego wpływu samochodów osobowych na środowisko. Skłania do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących transportu, do próby zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji aut. Ma pokazać szkodliwość zanieczyszczeń, hałasu i zbyt dużego natężenia ruchu wynikającego z nadużywania samochodu jako indywidualnego środka transportu w centrum miasta.

Celem przedsięwzięcia jest ochrona jakości powietrza oraz zapobieganie zmianom klimatu przez zachęcanie mieszkańców miast do zachowań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, a władz lokalnych do wprowadzenia oraz promowania środków transportu przyjaznych środowisku oraz pokazywania korzyści płynących z racjonalnego użytkowania samochodami osobowymi (np. tego, w jaki sposób ograniczenie użytkowania samochodów osobowych może wpłynąć na  poprawę zdrowia i jakości życia). Działania podejmowane przez organizatorów ETZT mają stworzyć szansę poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego i skłonić do rozważań o konieczności wsparcia takiego rodzaju transportu, który nie narusza równowagi ekologicznej.


Ministerstwo Środowiska

 

© 2024 Grupa INFOMAX