Advertisement
Zgoda Komisji Europejskiej na polskie uprawnienia do emisji
Image
Polska rozpoczyna rozdział uprawnień do emisji dla przedsiębiorstw na 2010 r. Komisja Europejska zadecydowała o przyjęciu polskiego Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012. O decyzji KE minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski poinformował 19 kwietniabr. podczas briefingu w MŚ.

Komisja Europejska przyjęła polską propozycję planu w wysokości 208,5 mln ton uprawnień do emisji rocznie bez zastrzeżeń. Dzięki zmianie w sposobie zarządzania rezerwą dla nowych instalacji,  przez cały okres 2008-2012 możliwe będzie wykorzystanie ok. 13 mln ton uprawnień na projekty JI, czyli wspólnych wdrożeń. Przedstawiając swoją decyzję Komisja Europejska podkreśliła m.in. dobrą współpracę z ministrem Kraszewskim i zaangażowanie, którego skutkiem jest satysfakcjonujący obie strony wynik.

Oznacza to, że jeszcze dziś Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE) rozpocznie przelewanie uprawnień do emisji wszystkim przedsiębiorstwom, które działają w tym systemie, a jest ich ok. 800. Są to np. przedsiębiorstwa energetyczne, obróbki szkła, papiernie – wszystkie, które mają powyżej 20 megawatów zainstalowanej mocy.

Minister Andrzej Kraszewski komentując dzisiejszą decyzję Komisji Europejskiej powiedział:

- To bardzo dobra decyzja Komisji i cieszę się, że zaakceptowali plan, który przygotowaliśmy. Warunki dla przedsiębiorców pozostają bez zmian w porównaniu z latami ubiegłymi. Dodatkową korzyścią dla Polski jest możliwość wykorzystania 13 mln ton uprawnień na projekty JI (wspólnych wdrożeń), czyli redukcji emisji gazów cieplarnianych wspólnie z zagranicznymi partnerami.

Cieszę się z tej decyzji. Jest ona z jednej strony wynikiem przyspieszenia prac nad planem, które było jednym z moich priorytetów odkąd jestem ministrem, z drugiej zaś, dobrej współpracy z Komisją Europejską.

Polska została zobowiązana do przedłożenia Komisji nowego KPRU na lata 2008-2012 po wyroku Trybunału Europejskiego, który unieważnił decyzję KE z marca 2007 roku i nakazał wzięcie pod uwagę przy opracowywaniu oraz ocenie planu najnowszych danych emisyjnych dostępnych w momencie opracowywania Planu.

Sposób rozdziału uprawnień do emisji dla poszczególnych instalacji jest tożsamy z metodyką zastosowaną w rozporządzeniu Rady Ministrów z 1 lipca 2008 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008 – 2012 dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (Dz. U. 2008 nr. 202 poz. 1248).

Wielkość przydziału uprawnień do emisji dla poszczególnych instalacji jest w zasadzie równa wielkości określonej w obowiązującym rozporządzeniu, a różnice odzwierciedlają dodatkowe uprawnienia przyznane z rezerwy w 2008 i 2009 roku, a także przypadki zamknięcia instalacji.

Dodatkowe uprawnienia z rezerwy będą przeznaczone na rozliczanie projektów wspólnych wdrożeń - JI (Joint Implementation), zwłaszcza projektów budowy odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji wykorzystania biogazu. Jest to zgodne z celami polityki klimatycznej i energetycznej, a także będzie sprzyjać realizacji przepisów o eliminowaniu składowania bioodpadów.


Ministerstwo Środowiska

21.04.2010


 

© 2024 Grupa INFOMAX