Advertisement
Nowy numer branżowego kwartalnika Ekologia już na naszym portalu
ImageTeraz, gdy piszę te słowa, sytuacji w Libii daleko jest do stabilizacji. Wręcz przeciwnie.Wszystko niestety wskazuje na eskalację konfliktu zbrojnego. Zapewne ktoś z PT Czytelników zada sobie dobre pytanie, skąd w kwartalniku traktującym o ochronie środowiska znalazł się na wstępie ten komunikat z frontu wojny domowej w tak odległym kraju?

Odpowiedź jest prosta. To, co dzieje się lub wydarzy tam - ma i będzie miało przełożenie na sytuację sektora paliw płynnych w całym zachodnim świecie. Także w Polsce. A właśnie ten temat, chociaż ujęty jedynie w aspekcie ekologii, wybraliśmy już dużo wcześniej i – jako wiodący – prezentujemy w tym wydaniu „Ekologii”.

O ekologicznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa naftowego przeczytacie Państwo w artykule „Drogi zrównoważonego rozwoju”. Zmiany legislacyjne w obszarze biopaliw, wynikające z nowych dyrektyw Unii Europejskiej zawiera tekst autorstwa Roberta Gmyrka, dyrektora Biura ds. Biopaliw w PKN ORLEN S.A.: „Przed nami trudna próba”. Natomiast informacje o parametrach jakościowych paliw w kontekście troski o stan środowiska zawarte są w materiale „Komfort w zgodzie z naturą”.

Do refleksji, a być może i do dyskusji, skłonią – jestem o tym przekonana – zagadnienia związane z szeroko pojętym ekorozwojem. Polecam więc Państwa uwadze artykuł „EKOLOGIA, czyli rzecz o historii umiłowania natury oraz o „zielonkawym społeczeństwie” autorstwa Czesława Śleziaka. Istotnym uzupełnieniem zawartych w nim kwestii jest tekst Katarzyny Ponikowskiej: „Jestem zielony – wiem, co w trawie piszczy”.

Sporo emocji może wywołać także obszerne studium Wiesława Kożlaka: „Demografia a ekologia”, opisujące kryzys współczesnej cywilizacji pod względem demograficznym a także związane z tym problemy ekologiczne.

Zapraszam do lektury!

EKOLOGIA NR 1/2011



Ewelina Sygulska

 

© 2024 Grupa INFOMAX