Advertisement
Kanalizacja podciśnieniowa w systemie Flovac
Pomimo obiegowej opinii, iż kanalizacja podciśnieniowa jest stosunkowo nowym systemem transportowania ścieków, warto sobie uświadomić, że znana jest ona w Europie od ponad 100 lat. Już w 1886 roku w mieście Harlem w Holandii inżynier Charles T. Liernur zbudował pierwszy na świecie system kanalizacji podciśnieniowej.

 


Fot. 1. Zawór opróżniający Flovac.
Systemy podciśnieniowe zalicza się do tzw. kanalizacji alternatywnych, uważając, iż metodą konwencjonalną w skali kraju jest metoda grawitacyjno-tłoczna. Trudno się z tym statystycznie nie zgodzić, istnieją jednak rejony, w których systemy te stanowią racjonalną alternatywę. Należą do nich tereny:
  • płaskie,
  • z wysokim poziomem wód gruntowych,
  • z rozproszoną zabudową,
  • z rozbudowaną infrastrukturą podziemną,
  • ze skalistym podłożem,
  • chronione sanitarnie i przyrodniczo.
Niewątpliwymi zaletami systemu Flovac, w porównaniu z konwencjonalnymi systemami kanalizacji, są również:
  • niższe koszty inwestycyjne (płytkie wykopy, rurociągi o małych średnicach, skrócenie czasu budowy),
  • niższe koszty eksploatacyjne (kanalizacja nie wymaga stałego dozoru),
  • brak eksfiltracji ścieków do gruntu,
  • możliwość rozbudowy,
  • możliwość omijania przeszkód oraz pokonywania niewielkich wzniesień,
  • brak sedymentacji dzięki burzliwemu przepływowi ścieków,
  • możliwość układania rurociągów we wspólnym wykopie z wodociągiem,
  • doprowadzenie energii elektrycznej tylko do jednego miejsca,
  • możliwość monitorowania pompowni próżniowo- tłocznej i sieci.
Ostatecznego wyboru inwestorzy dokonują najczęściej w porozumieniu z fachowcami (projektantami, oferentami systemów etc.) na podstawie analizy techniczno-ekonomicznej.
Transport ścieków w kanalizacji podciśnieniowej odbywa się poprzez wykorzystanie różnicy ciśnienia atmosferycznego w studzience przydomowej i podciśnienia w zbiorniku próżniowym gromadzącym ścieki.
Ścieki spływają przyłączem grawitacyjnym do studzienki zbiorczej. Tam pod wpływem impulsu ciśnienia zainstalowany zawór opróżniający otwiera się i studzienka zostaje opróżniona. Zawór oprócz ścieków pozwala na wpuszczenie do systemu porcji powietrza, które pcha ciecz w kierunku pompowni próżniowo-tłocznej. Ścieki, systemem kolektorów o charakterystycznym, piłokształtnym profilu, pokonują drogę w sposób dynamiczny, nie pozwalając osadzić się żadnym substancjom na ściankach rurociągu. Ich punktem zbiorczym jest zbiornik próżniowy w pompowni próżniowo-tłocznej, z którego są pompowane pompami tłocznymi do założonego odbiornika (oczyszczalni ścieków, innego kolektora etc.).
Podstawowymi elementami składowymi systemu kanalizacji podciśnieniowej są:
  • studzienka zbiorcza z zaworem opróżniającym,
  • przykanaliki oraz kolektory podciśnieniowe,
  • pompownia próżniowo-tłoczna.
Opcjonalnie system można wyposażyć w monitoring.

Studzienka zbiorczo-zaworowa

Zasadniczo stosowane są studzienki żelbetowe lub z tworzywa sztucznego (PE). Zapewniają one wymaganą normą PN EN 1091 retencję dla ścieków. Do jednej studzienki można podłączyć kilka gospodarstw domowych. Studzienki mogą być lokalizowane zarówno w pasach drogowych, jak i na posesjach.
Studnia wyposażona jest w zawór opróżniający tłokowy Flovac wraz z oprzyrządowaniem. W chwili, gdy do studzienki zbiorczej napłynie wymagana ilość ścieków (ok. 50 litrów), zawór pod wpływem impulsu otwiera się i porcja ścieków wraz z odpowiednią dawką powietrza zostaje wessana do sieci. Zawór wykorzystuje do otwarcia jedynie energię podciśnienia, nie ma więc potrzeby doprowadzania energii elektrycznej.
Zawory Flovac wykonane są z polipropylenu wzmocnionego włóknem szklanym, a sterownik zaworu z przezroczystego nylonu dla umożliwienia wizualnej kontroli pracy. Wszystkie te elementy są łatwo demontowalne w celu usprawnienia pracy serwisu. Przez zawór Flovac przechodzą zanieczyszczenia stałe o średnicy do 78,5 mm – tak duża średnica przelotu nie występuje w żadnym innym zaworze podciśnieniowym na rynku.

System kolektorów podciśnieniowych

Do budowy kolektorów podciśnieniowych stosuje się zazwyczaj zgrzewane rury PE 90-280 mm, choć zdarzają się również realizacje z rur PVC. Rury układane są na ogół w wykopach wąskoprzestrzennych, bez konieczności umacniania ścian. Płytkie posadowienie przewodów poniżej głębokości przemarzania gruntu znacznie przyspiesza budowę. Profil kolektora jest bardzo charakterystyczny, piłokształtny, ułatwiający omijanie przeszkód terenowych.
Kiedy żaden zawór nie jest otwarty, ścieki grawitacyjnie gromadzą się w najniższych punktach rurociągu. Z chwilą otwarcia zaworu do systemu wprowadzane jest powietrze, które miesza się ze ściekami, tworząc dynamiczny wielofazowy strumień, co zapobiega osadzaniu się części stałych w rurociągu i wstępnie napowietrza ścieki.

Pompownia próżniowo-tłoczna

Pompownia próżniowo-tłoczna jest niewielkim obiektem, do którego doprowadzone są wszystkie kolektory podciśnieniowe. Ścieki magazynowane są w zbiorniku podciśnieniowym, który może być doziemny lub zamontowany w budynku. Po napełnieniu zbiornika ścieki są przepompowywane pompami ściekowymi do założonego odbiornika (oczyszczalni, innego kolektora etc.). Podciśnienie potrzebne do funkcjonowania systemu wytwarzane jest przez pompy próżniowe. Zarówno poziom ścieków w zbiorniku, jak i wartość podciśnienia można regulować.
W szafie sterowniczej zainstalowana jest automatyka kontrolno-pomiarowa oraz sterownik mikroprocesorowy. Pompownie próżniowo-tłoczne nie wymagają stałego dozoru człowieka, pracują automatycznie, dzięki czemu minimalizowane są koszty eksploatacji.

System monitoringu

Kanalizacja podciśnieniowa w technologii Flovac może być wyposażona w system monitoringu (FMS – Flovac Monitoring System). Za jego pomocą użytkownik sprawuje kontrolę nad pracą kanalizacji podciśnieniowej, oglądając na ekranie monitora wizualizację pracy sieci i pompowni, lub będąc powiadomionym poprzez komunikat SMS.
Zebrane informacje zapisywane są na bieżąco w lokalnej bazie danych komputera zainstalowanego w budynku pompowni. Dane bieżące oraz historyczne mogą być przesyłane do innych lokalizacji (np. Zakładu Komunalnego, Urzędu Gminy etc.) lub udostępnione poprzez Internet.
Zawór Flovac uzyskał certyfikat badawczy Politechniki Wrocławskiej na zgodność z normą PN EN 1091, a w trakcie realizacji jest procedura uzyskania Aprobaty Technicznej. Zawór produkowany jest w UE, co jest istotne dla inwestorów ubiegających się o fundusze wspólnotowe.

Wojciech Kubik
FLOVAC Polska Sp. z o.o.

 

 

© 2024 Grupa INFOMAX