Advertisement
Ekologia 3/2012 - zapraszamy do lektury!
Szanowni Państwo,

Image
Czas biegnie szybko. Minął już rok od X Jubileuszowej Edycji Konkursu o Ekolaury Polskiej Izby Ekologii i znowu mogliśmy spotkać się podczas wręczania Ekolaurów PIE 2012. Tym samym szczęśliwie rozpoczęliśmy kolejną dekadę i oby tak dalej...

20 czerwca br. w Kinoteatrze RIALTO w Katowicach odbyła się Gala z okazji rozstrzygnięcia XI edycji Konkursu. Relację z tej uroczystości znajdą Państwo w materiale „Nowa dekada Ekolaurów”. Towarzyszy jej specjalny blok tematyczny zawierający opis nagrodzonych przedsięwzięć, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do ochrony środowiska oraz wdrażania w życie zasad zrównoważonego rozwoju. Wszystkim uczestnikom Konkursu oraz jego laureatom składamy serdeczne gratulacje.

Miło jest pisać o sukcesach. Jednak to niejedyny temat, który podjęliśmy w tym wydaniu naszego kwartalnika. Chciałabym zachęcić również do refleksji nad dostępem do czystej i zdrowej wody. Kiedyś, w którejś ze stacji radiowych, wysłuchałam sondy na temat oszczędzania energii elektrycznej, ciepła oraz właśnie wody. Na jedno z zadawanych pytań, a mianowicie skąd bierze się woda, często padała odpowiedź: z kranu. I w zasadzie jest to prawda. Tyle tylko, że świadczy o braku wiedzy o tym, jak cenne jest to dobro zarówno dla ludzi oraz jako niezbędna część składowa wszelkich ekosystemów, ile go jest oraz jakim zabiegom musi być poddane, nim dotrze do naszych mieszkań.

O propozycjach zmian organizacyjnych w instytucjach zajmujących się wodą oraz założeniach nowego Prawa wodnego wypowiada się Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, w artykule „Wiek XXI wiekiem wody”. Proces zarządzania zasobami wody na przykładzie Bielska-Białej przedstawia Piotr Dudek, prezes Zarządu AQUA S.A., w wywiadzie pt. „Bezcenna jak życie”. Finansowe wspomaganie zadań w zakresie ochrony wód i gospodarki wodnej omówione zostało w artykule „Wychodząc o krok naprzód” autorstwa Joanny Rokickiej-Kozy i Krystiana Smudy z Zespołu Gospodarki Wodnej WFOŚiGW w Katowicach. Prawne aspekty realizacji państwowego monitoringu wód powierzchniowych są tematem tekstu „Obserwować, informować i... chronić” przygotowanego przez dr. Jerzego Kopyczoka, Andrzeja Szczygła, Ewę Witwicką i Annę Szumowską z WIOŚ w Katowicach.

Zapraszam do lektury. Kliknij TUTAJ...

Ewelina Sygulska
 

© 2024 Grupa INFOMAX