Advertisement
Samowystarczalni energetycznie - czy to możliwe?
Image
Gospodarstwa domowe samowystarczalne energetycznie czy energooszczędny hotel inteligentny to już nie tylko futurystyczne hasła. Staną się rzeczywistością w Jabłonnie dzięki pracom prowadzonym przez Centrum Badawcze tamtejszego PAN. Na ten projekt ośrodek otrzyma ponad 75,8 mln zł z UE. Poza tym będzie w tym zakresie współpracował z czołowymi firmami z sektora energetyki.
 
Od nowego roku dopłaty dla budujących i kupujących domy oraz mieszkania
Image
Zapowiadany przez NFOŚIGW w maju br. program stał się faktem. Rada Nadzorcza podjęła decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków. Niemal o połowę wzrosła kwota zapowiadanego jednorazowego bezzwrotnego dofinansowania - do 50 tysięcy złotych dopłaty do budowy domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do domu energooszczędnego. Wzrosło również dofinansowanie do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych – do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto.
 
Termomodernizacja za... 10 procent wartości inwestycji
Image
Chociaż na termomodernizację budynków w Polsce Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał już ponad miliard złotych, to kolejne 176 milionów od maja br. czeka na zainteresowane samorządy, ZOZ-y i organizacje pozarządowe. 
 
Program termomodernizacyjny dla samorządów i nie tylko
Image
Wystarczy zaledwie 10 % środków własnych by samorządy, szpitale oraz uczelnie mogły przeprowadzić nowoczesną termomodernizację budynków publicznych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracowując program finansowy wspierający termomodernizację w ramach Systemu Zielonych Inwestycji (GIS), proponuje finansowanie dotacyjne pochodzące z handlu emisjami CO2 oraz dodatkowe pożyczki preferencyjne, które łącznie stanowią pakiet finansowy pokrywający 90% wydatków kwalifikowanych.
 
"Małe miasta" bez azbestu
Image
Na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego ogłoszono nowe konkursy na dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
 

© 2024 Grupa INFOMAX