Advertisement
Era ekologicznych pojazdów, domów i komputerów
ImageNa Eko-Forum Bayer 2008 omówiono innowacyjne technologie jako rozwiązanie dla nadmiernego zużycia energii. Poruszona została tematyka budynków o zerowej emisji gazów cieplarnianych, pojazdów hybrydowych o niskiej emisji CO2, wspomniano także o green IT - energooszczędnych rozwiązaniach chroniących klimat.

Firmy poszukują nowych technologii, które zapobiegną zbyt szybkim zmianom klimatu na świecie, zmniejszą emisję CO2 i zużycie energii. Innowacyjność to również biznes, o czym liderzy globalnej gospodarki doskonale wiedzą. W ciągu najbliższych 20-40 lat świat czeka wymiana technologii w zakresie budownictwa, transportu i informatyki.

- Innowacyjne technologie to przyszłość biznesowa dla liderów globalnej gospodarki. Bayer inwestuje w badania miliardy euro oraz finansuje projekty promujące zrównoważony rozwój na całym świecie zgodnie z naszym hasłem "We help with solutions".  Debata w Polsce z udziałem wybitnych ekspertów polskich i zagranicznych to część działań Bayera prowadzonych wspólnie z UNEP - powiedział Burghardt Bruhn, Prezes Zarządu Bayer Sp. z o.o.

Jak szybkie będzie tempo zmian przejścia na nowe technologie w środkach transportu, budownictwie i Green IT dyskutowali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego dziennikarze, eksperci i studenci podczas debaty Eko-Forum organizowanej przez firmę Bayer we współpracy z UNEP oraz Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej.

Wszyscy byli zgodni, że świat czeka wielka technologiczna zmiana. Będzie ona dotyczyła nie tylko przemysłu ale również codziennego życia: pasywnych budynków, które nie emitują ciepła do atmosfery, samochodów z alternatywnymi napędami i green IT. Zmiana będzie kosztowna, jednak w efekcie przyniesie kolosalne oszczędności, poprawi jakość życia mieszkańców Ziemi oraz ograniczy skutki globalnego ocieplenia.

Eco Commercial Building
ImageFirma Bayer  w latach 1990-2007 ograniczyła emisję CO2 we własnych fabrykach o ponad 37% i przekroczyła w ten sposób normy nakładane przez organizacje światowe. Bayer opracował nowe technologie m.in. w zakresie budownictwa, alternatywnych napędów dla transportu. Firma zaangażowała się m.in. w stworzenie EcoCommercial Building, czyli koncepcję budynków o zerowej emisji dwutlenku węgla. W Indiach firma Bayer wznosi na własne potrzeby budynek administracyjny, który będzie zużywał 70% mniej energii elektrycznej niż porównywalne konstrukcje. Zakończenie budowy planowane jest do końca 2009 r. Główną rolę odgrywa tu izolacja oparta na surowcach firmy Bayer.
- Budynek będzie zaspokajał swoje potrzeby energetyczne dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, co zapobiegnie emisji dwutlenku węgla. Wyjątkową zaletą tej koncepcji jest możliwość dostosowania jej do różnych stref klimatycznych - powiedział Achim Ilzhöfer, Environment and Sustainability, Bayer AG, ekspert ds. Bayer Climate Program oraz eko-budownictwa. Jego zdaniem pasywne budownictwo będzie coraz bardziej popularne z racji rosnących cen energii. Rynek budowlany błyskawicznie przejmuje i wdraża wszystkie innowacyjne technologie pozwalające ograniczyć koszty energii. 

Nowe rozwiązania dla motoryzacji
Nowe technologie podbijają także rynek samochodowy. Dziś trudno sobie wyobrazić wymianę miliarda samochodów na świecie na hybrydy, jednak proces ten będzie postępował. Każdy liczący się koncern samochodowy ma już swoje pojazdy "alternatywne". W ciągu najbliższych lat dojdzie także do transferu technologii z sektora wojskowego do cywilnego.

- Kluczową rolę odegra w tym przypadku infrastruktura. Musi powstać sieć obsługi tych pojazdów oraz miejsc ładowania. A to wymaga czasu. Oceniam, że w wypadku naszego kontynentu ok. 15-20 lat, choć w tym czasie ciągle dominować będą tradycyjne pojazdy benzynowe - ocenia Edwin Bendyk, dziennikarz, pisarz, specjalista w dziedzinie eko-transportu. - Kluczowe dla przyszłości okażą się rozwiązania infrastrukturalne i innowacyjne modele biznesowe. Będzie to rozwój smart grids, czyli inteligentnych sieci energetycznych, które podobnie jak Internet umożliwią dwukierunkowy obieg prądu (np. samochód z ogniwem paliwowym będzie mógł stojąc w garażu sprzedawać energię do sieci) oraz rozwój infrastruktury serwisowej dla samochodów elektrycznych (Project Better Place Shai Agassiego w Izraelu).

Green IT
ImageZmiany rozpoczęły się także w sektorze IT. Znikną zapewne ogromne serwerownie zajmujące setki hektarów w całym kraju. Serwery będą wydajniejsze, a ich moc obliczeniowa znacznie wzrośnie. Green IT to jednak nie tylko optymalizacja pracy platform serwerowych. To także optymalizacja korzystania z innych zasobów IT i reorganizacja działania całej informatyki w organizacji. To wreszcie optymalizacja pracy samych systemów i ich większa przyjazność.

- Dlaczego wszyscy utrzymujemy komputery w stanie spoczynku? Bo ponowne włączenie systemu Windows zajmuje nawet do 2-3 min., bo mamy system automatycznego ładowania uaktualnień, których załadowanie zwykle chcemy zrobić w czasie kiedy nie pracujemy - tłumaczy Antoni Bielewicz, dziennikarz, publicysta, specjalista w dziedzinie green IT. Jego zdaniem w ciągu kilku lat pojawi się cały nowy sektor usług związanych z audytem i optymalizacją energetyczną korzystania z systemów informatycznych. Być może zmieni się także model dystrybucji oprogramowania i uaktualnień.

- O ile jeszcze kilka lat temu działania firm w zakresie ochrony klimatu miały charakter marketingowy, obecnie są realne. Innowacyjne technologie to biznes, w który warto zainwestować - podkreślała Lauren Willoughby, reprezentująca międzynarodową organizację The Climate Group. Dziś trudno ocenić wartość rynku nowych technologii wiadomo jednak, że szacowany jest na biliony dolarów. Ocieplenie klimatu stało się istotnym impulsem do jego rozwoju.

W dyskusji wzięli także udział przedstawiciele UNEP/GRID-Warszawa, pracownicy naukowi wyższych uczelni, dziennikarze i studenci. Wśród nich tegoroczni laureaci konkursu Bayera organizowanego wspólnie z Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej pt. "Ambasador Zrównoważonego Rozwoju".

Monika Lechowska
monika.lechowska.ml@bayer-ag.de

Więcej informacji:
www.ambasadorekologii.pl

Fot. 1 i 3. Prelegenci zaproszeni do dyskusji, od lewej: dr Achim Ilzhoefer (Bayer), Lauren Willoughby (The Climate Group), Antoni Bielewicz (specjalista od green IT), Edwin Bendyk (specjalista od eko-transportu).

Fot. 2. Prelegenci Eko-Forum 2008, laureaci wraz z promotorami zwycięskich prac oraz jurorzy konkursu Ambasador Zrównoważonego Rozwoju 2008, przedstawiciele firmy Bayer Sp. z o.o.

 

© 2022 Grupa INFOMAX