Advertisement
Park Wiatrowy w Suwałkach - 18 turbin już działa!
Image
RWE zakończyła ostatni etap inwestycji w Farmę Wiatrową Suwałki. Po montażu wież, gondoli, śmigieł, wirników i generatorów przyszedł czas na podłączenie turbin do sieci. Uruchomienie wiatraków zwiększy produkcję energii wiatrowej w Polsce o około 10% w stosunku do roku 2008.

Na każdej ze 100-metrowych wież zamontowany został wirnik o średnicy prawie 93 m. Moc turbin wiatrowych pozwoli wytwarzać rocznie przynajmniej 80 mln kilowatogodzin energii elektrycznej, co pozwoli rocznie uniknąć emisji do atmosfery około 80 tysięcy ton dwutlenku węgla.

Budowa farm wiatrowych ma duże znaczenie dla polskiego rynku energii odnawialnej. W ramach dostosowania polskiego ustawodawstwa do dyrektyw unijnych zapotrzebowanie na energię odnawialną w Polsce gwałtownie rośnie - z 5,8 TWh w 2007 roku, do oczekiwanych 13,4 TWh w 2010 roku, co stanowi odpowiednio 5,1% i 10,4% energii sprzedawanej klientom końcowym.

Wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr, zajmuje strategiczną pozycję w bilansie wytwórczym RWE. Będziemy nieprzerwanie zwiększali nasze moce zainstalowane w Polsce i innych krajach europejskich. Mając około 1,420 MW megawatów mocy zainstalowanej RWE jest jednym z czołowych europejskich wytwórców i dostawców energii wiatrowej – powiedział Paul Coffey, dyrektor operacyjny RWE Innogy.

Potencjał rozwoju technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych jest wciąż ogromny. Dlatego RWE z myślą o przyszłości dynamicznie angażuje się w budowę farm wiatrowych. Cieszę się, że nasza inwestycja w Park Wiatrowy Suwałki przyczyni się do zwiększenia produkcji czystej energii i wpłynie na wzrost jej udziału w bilansie energetycznym Polski – powiedział Janusz Moroz, członek zarządu ds. handlu RWE Polska.

Cieszę się, że inwestorzy coraz częściej dostrzegają potencjał naszego regionu. Dzięki budowie Parku Wiatrowego Suwałki nasza gmina zyskała nie tylko szanse na szybszy rozwój, ale także znaczące wsparcie finansowe z tytułu podatków od nieruchomości. Choć Farma Wiatrowa Suwałki to pierwsza inwestycja tego typu w naszej okolicy, mam nadzieję, że kolejne firmy pójdą w ślady RWE. Panują tu bardzo dobre warunki do budowy elektrowni wiatrowych. Pamiętajmy, że wiatraki to nie tylko zielona, ekologiczna energia, ale także ciekawostka, atrakcja turystyczna, dzięki której nasz region może być jeszcze bardziej rozpoznawalny – powiedział Tadeusz Chołko, wójt Gminy Suwałki.

Inwestycja w Suwałkach jest pierwszą z szeregu projektów energetyki wiatrowej, realizowanych przez RWE w Polsce. Do 2015 roku firma planuje wybudować w Polsce 300 megawatów energii z tego źródła.
Kolejnym etapem inwestycji RWE w energetykę wiatrową będzie budowa farmy wiatrowej w Tychowie. Jej ukończenie planowane jest na 2010 r. RWE planuje zainstalować w tej lokalizacji 15 turbin wiatrowych, o mocy 2,3 megawatów każda.

RWE Polska
 

© 2021 Grupa INFOMAX