Advertisement
Biopaliwa w natarciu
ImageGlobalne zużycie biopaliw wzrośnie do 2015 roku ponad dwukrotnie – wynika z analizy Hart's Global Biofuels Center opublikowanej w piśmie „Biofuels, Bioproducts & Biorefining”. Liderem wzrostu zużycia będą Stany Zjednoczone i Brazylia, a w Europie – Niemcy.

Zużycie biopaliw w Stanach Zjednoczonych wzrośnie o ponad 35%. W Brazylii rodzime dostawy zwiększą się o 30% i będzie to ponad dwa razy więcej niż produkcja na eksport. Podwoi się również produkcja oleju palmowego w Indonezji i Malezji. Z kolei Niemcy pozostaną największym producentem biopaliw w Europie.
Największymi nowymi udziałowcami tego wzrostu są: Indonezja, Francja, Chiny, Indie, Tajlandia, Kolumbia, Malezja, Filipiny i Argentyna.

Dominować będzie pierwsza generacja biopaliw produkowanych z etanolu, oleju palmowego i oleju rzepakowego. Wbrew powszechnemu zainteresowaniu biopaliwami następnej generacji, wzrost ich produkcji i zużycia będzie poniżej oczekiwań.
Do 2015 roku realizowanych będzie około 170 projektów związanych z biopaliwami drugiej generacji, ale oczekuje się, że tylko realizacja 30% z nich będzie ukończona. Pozostałe są w fazie projektowania pilotażowego. Trwają m.in. prace nad celulozowym etanolem i odnawialnym olejem napędowym.
 

© 2021 Grupa INFOMAX