Advertisement
Szczawnica będzie korzystać z energii słonecznej
Uzdrowiskowe miasteczko Szczawnica (woj. małopolskie) rozpoczyna realizację programu "Solarna Szczawnica", dzięki któremu 370 budynków zostanie wyposażonych w kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody.

Burmistrz miasta Grzegorz Niezgoda podpisał umowę na zakup i montaż ponad 1,5 tys. sztuk kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 3,6 tys. metrów kwadratowych. Instalacje zostaną zamontowane w ciągu najbliższych miesięcy na 370 obiektach w Szczawnicy.

"Program Solarnej Szczawnicy jest bez wątpienia programem dla wytrwałych, zarówno w odniesieniu do władz samorządowych, które dążyły do jego zaistnienia, jak i do mieszkańców, którzy to tego projektu przystąpili i którzy mimo długiego okresu oczekiwania na zakończenie podjętych w 2007 roku procedur nie wycofali się z przedsięwzięcia" - ocenił burmistrz Niezgoda.

Realizacja przedsięwzięcia o wartości ponad 8,4 mln zł będzie możliwa dzięki pozyskanej przez władze Szczawnicy dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 4,2 mln zł oraz dzięki pożyczce otrzymanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w wysokości 3,5 mln zł. Mieszkańcy i instytucje uczestniczące w projekcie wpłacili wkład własny w wysokości 10 proc. kosztów kolektorów w ich domach.

W wyniku programu blisko 30 proc. domów w Szczawnicy zostanie wyposażonych w kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody.

"Podstawową korzyścią, jaką przyniesie program, jest ochrona środowiska i poprawa jakości powietrza, co jest bardzo ważne dla miasta uzdrowiskowego, jakim jest Szczawnica. Mieszkańcy skorzystają też na niższych rachunkach za energię wykorzystywaną do ogrzewania wody" - podkreślił burmistrz Niezgoda.

Według założeń kolektory słoneczne montowane na dachach ogrzeją w lecie całą wodę używaną w gospodarstwie domowym, a w zimie w 15-20 proc. wspomogą istniejące ogrzewanie.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
 

© 2021 Grupa INFOMAX