Advertisement
Śmieci źródłem energii! Paliwa alternatywne z odpadów
Image

Image


Przedsiębiorstwo REMONDIS zainwestowało w Dąbrowie Górniczej 16 milionów złotych w ochronę środowiska. W Zakładzie Produkcji Paliwa Alternatywnego, ze 140-u tysięcy ton odpadów komunalnych powstawać będzie rocznie około 40 tysięcy ton wysokokalorycznego paliwa alternatywnego i 60 tysięcy ton frakcji biologicznej. Kolejna instalacja REMONDIS to najnowocześniejszy, a jednocześnie jeden z pierwszych tego typu zakładów na Śląsku i w całym kraju.

Zakład Produkcji Paliwa Alternatywnego został wybudowany w ciągu zaledwie 7 miesięcy na terenie byłych Zakładów Chemicznych „Strem” w Strzemieszycach Wielkich - dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Wysokość inwestycji to ponad 16 mln złotych, z czego 70 procent to środki pozyskane z preferencyjnego kredytu udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przy obsłudze nowej instalacji w Dąbrowie zatrudnienie znalazło 30 osób. Jest to już trzeci tego typu zakład wybudowany przez przedsiębiorstwo REMONDIS w Polsce. Dwa pierwsze powstały w Warszawie i Opolu. Dzięki nowej inwestycji REMONDIS stał się niekwestionowanym liderem w produkcji paliw alternatywnych w kraju.

Do Zakładu Produkcji Paliwa Alternatywnego w Dąbrowie Górniczej będą trafiać głównie odpady pochodzące z gospodarstw domowych z terenu kilku śląskich miast: Sosnowca, Czeladzi, Będzina, Katowic, a nawet Pszczyny. Do tej pory były one składowane na wysypiskach. Teraz dzięki nowoczesnym technologiom sortowania odpadów  wydzielana jest tzw. frakcja kaloryczna, która poddawana jest  odpowiedniemu, dwustopniowemu rozdrobnieniu i oczyszczeniu z surowców wtórnych nadających się do recyklingu. Po ostatecznym rozdrobnieniu powstaje kaloryczne paliwo w postaci płatków, które jest podsuszane i następnie transportowane do cementowni.

Zakład ma moc przerobową rzędu 140 tysięcy ton rocznie - dzięki temu można w nim produkować 40 tysięcy ton paliwa oraz odzyskiwać 2 tysiące ton metali. Instalacja ma  konstrukcję modułową - oznacza to, że w każdej chwili poprzez dodanie kolejnych elementów możliwe jest zwiększenie jej zdolności produkcyjnych. REMONDIS podkreśla, że do zakładu nie będą trafiać śmieci segregowane  przez samych mieszkańców. Oddzielnie zbierane szklane i  plastikowe butelki oraz papier  będą nadal dostarczane poprzez sortownie do tzw. recyklerów, które przetwarzają je ponownie na papier, szklane i plastikowe opakowania.

Paliwo alternatywne z powodzeniem zastępuje tradycyjne źródła energii, takie jak węgiel, czy gaz. Na dużą skalę wykorzystywane jest w cementowniach. Dzięki wysokim nakładom inwestycyjnym polskie cementownie zdołały przystosować swoje piece i filtry do wykorzystywania w procesie produkcji cementu paliwa alternatywnego wyprodukowanego  z odpadów.  Dzięki produkcji paliwa z odpadów komunalnych REMONDIS w pełni realizuje określone w ustawie o odpadach wymagania dotyczące redukcji składowania na wysypiskach odpadów biodegradowalnych zawartych w strumieniu odpadów komunalnych. Do lipca 2013 roku samorządy muszą zredukować ilość tych odpadów trafiających na wysypiska do poziomu 50 procent, a do 2025 roku do 75 procent masy odpadów w odniesieniu do poziomu z roku 1995.

Image

REMONDIS jest nowoczesnym przedsiębiorstwem z sektora ochrony środowiska, ma bogate międzynarodowe tradycje. Jest piątą co do wielkości firmą w branży odpadów komunalnych w Europie i liderem na rynku gospodarki odpadami w Polsce. Oferuje szeroki zakres usług dla samorządów, przemysłu, handlu, rzemiosła i klientów indywidualnych. Przedsiębiorstwo posiada sieć własnych instalacji: sortownie odpadów komunalnych i opakowaniowych, instalacje do produkcji paliwa alternatywnego i elektrorecyklingu. Zatrudnia 2.300 pracowników i odbiera odpady od blisko 4 mln mieszkańców na terenie całego kraju. Swoje oddziały ma w 35 miastach. W roku 2009 REMONDIS osiągnął obroty na poziomie 720 mln złotych, a w 2010 roku – 780 mln złotych.


Więcej informacji:

Joanna Jakubska - Janeczko
Dyrektor ds. rozwoju
REMONDIS Sp. z o.o. Oddział w Sosnowcu
Dąbrowa Górnicza – Strzemieszyce Wielkie
ul. Puszkina 41
tel.:  +48 32 2938062
tel. kom: +48 725 250 942
e-mail:  joanna.jakubska@remondis.pl    
Marek Pływaczyk
Marketing i Komunikacja
REMONDIS Sanitech Poznań Sp. z o.o.
ul. Górecka 104, 61-483 Poznań
tel.:  +48 (0) 61/ 66 40 722,
tel. kom.: +48 607 562 235
fax: +48 (0) 61 / 832 24 81
e-mail:  marek.plywaczyk@remondis.pl


 

© 2021 Grupa INFOMAX