Advertisement
22 września zostaw samochód w garażu
ImageDzisiaj obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu, będący zwieńczeniem trwającego od 16 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT) - największej ogólnoeuropejskiej inicjatywy poświęconej transportowi ekologicznemu. Ministerstwo Środowiska zachęca kierowców do racjonalnego korzystania z samochodów osobowych i rezygnacji z jazdy na krótkich trasach. Wybierz wygodną alternatywę! Nie warto zamykać się w samochodzie.

57 proc. podróży wykonywanych samochodem nie trwa dłużej niż 15 minut (badanie: Świadomość kierowców na temat zagadnień zrównoważonego transportu, 2010). Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu ma na celu pokazanie, że jazda samochodem nie zawsze jest najlepszą opcją, a na pewno nie jedyną. Na krótkich dystansach zamiast samochodem możemy jechać rowerem, autobusem lub iść piechotą.

- Każdy z nas chciałby żyć w mieście przyjaznym, tzn. czystym, bez spalin, hałasu, korków ulicznych, blisko zieleni. Obecnie w miastach parki, ścieżki rowerowe, ułatwienia dla pieszych, strefy wyłączone z ruchu samochodowego możemy zaliczyć do luksusu, w którym nie każdemu dane jest żyć - powiedziała Karolina Kulicka, dyrektor Departamentu Edukacji Ekologicznej.

Z okazji ETZT Ministerstwo Środowiska uruchomiło specjalną stronę internetową poświęconą zrównoważonemu transportowi, poprzez którą namawia kierowców do racjonalnego korzystania z aut osobowych. Na portalu www.nieprowadze.pl znajdują się informacje, które pomogą odpowiedzieć na pytanie - czy korzystanie z samochodu zawsze jest konieczne.

Pokazane są także zalety korzystania z alternatywnych sposobów podróżowania. Decydując się na pozostawienie samochodu w garażu albo na parkingu i spacer do pobliskiego sklepu lub przejażdżkę rowerem do pracy sprawiamy, że zyskujemy na tym zarówno my, jak i środowisko. W efekcie oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze. Zyskuje nasze zdrowie - spacer lub jeżdżenie na rowerze dodają energii, poprawiają kondycję i relaksują. Mniej samochodów to też mniejsze zanieczyszczenie środowiska spalinami.

Ponadto na stronie kampanii czekają aktualne informacje i ciekawostki dotyczące zrównoważonego transportu, a także spoty edukacyjne, które pokazują absurdy wynikające z korzystania z samochodów na krótkich dystansach. Przygotowano też specjalny licznik, który pokaże, ile w ciągu roku zaoszczędzimy, jeśli zamiast jazdy autem wybierzemy spacer. Kolejną z atrakcji jest tzw. motywator,  czyli krótka informacja mówiąca o korzyściach wynikających np.  z chodzenia piechotą, jazdy na rowerze, który użytkownicy strony mogą wysłać znajomym.

W serwisie nie zabrakło też informacji na temat atrakcji, które przygotowały z tej okazji miasta biorące udział w kampanii. Przeczytamy w nim również o dotychczasowych działaniach Ministerstwa Środowiska realizowanych w ramach ETZT.

Przypomnijmy, że przez cały tydzień (16 -22 września) za pośrednictwem radia emitowane są spoty informujące o korzyściach wynikających z ograniczenia korzystania z samochodów na krótkich dystansach.

Słuchając Akademii Środowiska w Radiu Zet można wygrać atrakcyjne nagrody. Wystarczy wymyślić ciekawe hasło promujące Dzień bez Samochodu i wysłać je do radia.  Do bycia EKO podczas tygodnia namawia także Radio Planeta FM, zapraszając do udziału w konkursie „Na dwóch kołach”. Natomiast w Antyradiu, w audycji „Odjechani” przekazywane są informacje dotyczące zasad  eko jazdy, bycia bezpiecznym na drodze i zaletach jazdy komunikacją miejską.


ETZT organizowany jest co roku w dniach 16-22 września - w Europie od 1998 r., w Polsce od 2004 r. Jest on okazją do zwiększania świadomości ekologicznej Europejczyków w zakresie szkodliwego wpływu samochodów osobowych na środowisko. Skłania do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących transportu, do próby zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji aut. Ma pokazać szkodliwość zanieczyszczeń, hałasu i zbyt dużego natężenia ruchu wynikającego z nadużywania samochodu jako indywidualnego środka transportu w centrum miasta.

Kulminacją Tygodnia Zrównoważonego Transportu, która przypada na 22 września, jest Europejski Dzień bez Samochodu.


Ministerstwo Środowiska
 

© 2021 Grupa INFOMAX