Advertisement
O 150 mln zł zwiększy się pula pieniędzy na dopłaty do kolektorów słonecznych
Polacy, którzy kupili kolektory słoneczne są zadowoleni z zainwestowanych pieniędzy. Rynek dobrze zareagował na 45% dopłaty do zakupu kolektorów. NFOŚiGW o połowę zwiększył pulę finansową programu.

Uruchomiony w 2010 roku program 45% dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych dla właścicieli domów i wspólnot mieszkaniowych stał się tak popularny, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się o połowę zwiększyć kwotę przeznaczoną na ten cel.

Do zaplanowanych 300 mln zł, które Polakom zainteresowanym inwestowaniem w te ekologiczne urządzenia miały wystarczyć do 2015 roku, na rynek wpłynie dodatkowe 150 milionów złotych. Chociaż program od początku cieszył się dużą popularnością, to z danych  zgłoszonych przez banki oferujące funduszowe dopłaty wynika, że przez  sześć ostatnich  miesięcy br. zawarto o 75 % umów więcej niż w analogicznym okresie  2011 r. ”Gdybyśmy nie zwiększyli budżetu programu to pieniądze skończyły by się już w przyszłym roku” – powiedziała Maria Milewska – koordynator programu w NFOŚiGW.

Dodatkowe pieniądze rozwieją obawy  polskich producentów kolektorów słonecznych, którzy twierdzą , że popyt na nie  zmniejszy się wraz z zakończeniem 45% dopłat.  Ich zdaniem to one w ubiegłym roku rozkręciły polski rynek.

Niewątpliwym sukcesem programu jest utrzymywanie się a nawet lekki spadek - o 1,6% - średniej ceny za metr kwadratowy dofinansowanej instalacji kolektora. Przy maksymalnym koszcie jednostkowym objętym dofinansowaniem w programie wynoszącym 2500 zł/m2 w I półroczu 2011r – średnia cena wynosiła 2288 zł/m2,natomiast w I półroczu 2012 r -2252 zł/m2. „Może to niewiele, ale to produkt, na który po wprowadzeniu przez nas dopłat producenci trzeci rok z rzędu utrzymują cenę na podobnym poziomie, a trzeba wziąć pod uwagę inflację” – powiedział Witold  Maziarz – rzecznik prasowy NFOŚiGW. Liczba sprzedanych w kraju kolektorów  w 2011 roku wzrosła o 70 procent w stosunku do 2010 roku.

Z dopłat do kolektorów słonecznych skorzystało już ponad 21 tys. rodzin instalując na swoich budynkach prawie 160 tys. metrów kwadratowych paneli. Najchętniej kolektory kupują mieszkańcy Śląska i Podkarpacia a najmniej z woj. Lubuskiego i Kujawsko Pomorskiego.

Czy użytkownicy są zadowoleni z zakupu oraz eksploatacji kolektorów?
Z analiz przeprowadzonych wśród rodzin, które przez rok eksploatowały  instalacje (1168 ankiet) wynika, że 93 procent respondentów potwierdziło zauważalne ograniczenie zużycia  energii i prawie wszyscy wyrazili swoje rekomendacje dla tego programu. Pozytywne opinie użytkowników pozostają zbieżne z prestiżowym  wyróżnieniem – Certyfikat Dobrych Praktyk Europejskiej Nagrody  Sektora Publicznego 2011 (Best Practice Certificate EPSA), które NFOŚiGW, jako jedyna polska instytucja, otrzymała w 2011 roku za program dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Witold Maziarz – rzecznik prasowy NFOŚiGW

Wiecej informacji na temat przebiegu programu znajda państwo na:
http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do-kredytow-na-kolektory-sloneczne/biezace-efekty-wdrazania/
 

© 2022 Grupa INFOMAX