Advertisement
Dwa różne programy z jednego źródła
ImageWsparcie energooszczędnego oświetlenia ulicznego i ekologicznego transportu publicznego, będzie możliwe już od nowego roku, dzięki środkom pozyskanym przez Polskę z handlu prawami do emisji gazów cieplarnianych AAU.

Programy priorytetowe SOWA dot. energooszczędnego oświetlenia ulicznego oraz GAZELA dot. niskoemisyjnego transportu miejskiego, zostały przyjęte przez Radę Nadzorczą NFOŚiGW i jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone.

W drugim kwartale przyszłego roku zainteresowane samorządy, spółki komunalne i przedsiębiorstwa przewozowe będą mogły ubiegać się o dofinansowanie wspomnianych inwestycji. A jest o co walczyć. Oba programy oferują 100% pomoc finansową. W przypadku transportu miejskiego to pełna dotacja, a dla oświetlenia ulicznego, Fundusz oferuje 45% dotacje zasilone 55% pożyczką.

Trzeba się śpieszyć, ponieważ oba programy zaplanowano do 2015 roku.

Nie bez przyczyny Marcin Korolec - minister środowiska - oba tak odmienne programy zaprezentował razem na konferencji prasowej, 19 grudnia w siedzibie Funduszu. Mają one wspólne źródło finansowania – umowę sprzedaży jednostek przyznanej emisji AAU, którą minister podpisał z rządem Hiszpanii 04 października 2012 r. w Warszawie.

Na SOWĘ przeznaczono 356 mln zł a na GAZELĘ kolejne 80 mln zł. To szósty i siódmy program realizowany przez NFOŚiGW w ramach tzw. Systemu Zielonych Inwestycji GIS. Oba programy ograniczą emisję dwutlenku węgla o 51 tys. ton rocznie. Do dnia dzisiejszego Polska podpisała 10 umów sprzedaży AAU wartości blisko 780 mln zł.

Źródło: www.nfosigw.gov.pl
 

© 2024 Grupa INFOMAX