Advertisement
FAKTY I WYDARZENIA
Ekonomia zrównoważonego rozwoju
Na naszych oczach w tempie wcześniej niespotykanym zmienia się świat. Przez ostatnie tygodnie środki masowego przekazu donosiły, że Eurolandowi grozi zapaść, jeżeli szybko nie powstrzyma kryzysowego wirusa. Grecja w stanie bankructwa. Włochy na łasce spekulantów. Francja zagrożona utratą AAA. Polska też ucierpi – oto niektóre tytuły.

Europejski szczyt, który o północy z 26 na 27 października wydawał się klęską, o 4 rano ogłosił sukces. Szczyt powstrzymał nastroje paniki. Giełdy poszły w górę. Czy na długo? Pewnie na kilkanaście miesięcy Europa kupiła sobie spokój na niemieckich warunkach. Wydaje się, że porozumienie i tak nie będzie miało wpływu na fundamentalne problemy strefy euro. Nawet z pomocą Chin.
To działania doraźne. Bez odpowiedzi pozostają pytania o to, dlaczego brak jest działań systemowych. Jak długo będziemy żyli na koszt przyszłych pokoleń? Stara makroekonomia zbankrutowała, a nowej jeszcze nie ma. Makroekonomiści tak długo ignorowali zachodzące zmiany, że stracili kontakt z rzeczywistością.
 
Monografia pól elektromagnetycznych
Pola elektromagnetyczne (PEM) są jednym z wielu czynników fizycznych występujących w środowisku, w przeciwieństwie jednak na przykład do hałasu nie są rejestrowane przez zmysły człowieka, w związku z czym ich odczuwanie oraz reagowanie na ewentualne zagrożenie jest niemożliwe.

Człowiek od początku swojego istnienia przebywał w środowisku, w którym występowały pola elektromagnetyczne, jednak mniej więcej 120 lat temu, czyli od momentu wynalezienia „telegrafu bez drutu” (pierwszego radionadajnika), oprócz pól pochodzenia naturalnego, w naszym środowisku zaczęły pojawiać się źródła sztuczne. Właściwie ten moment przyjmuje się za początek rewolucji telekomunikacyjnej trwającej do dnia dzisiejszego, przy czym w ostatniej dekadzie postęp w tej dziedzinie nabrał bardzo dużego tempa.
 
Stawiamy na czyste techniki
29-30 września br. w Lublińcu, pod honorowym patronatem Parlamentu Europejskiego, odbyło się Forum Paliw Alternatywnych. Było to pierwsze z cyklu spotkań dedykowanych wszystkim, którym bliskie są zagadnienia szeroko pojętej ochrony środowiska, recyklingu oraz czystych technik spalania paliw.

Organizatorzy Forum Paliw Alternatywnych, czyli Politechnika Częstochowska oraz Fundacja Rozwoju i Innowacyjności, stworzyli możliwość integracji środowiska biznesowego i naukowego zainteresowanego tematyką wykorzystywania paliw alternatywnych dla osiągnięcia efektów ekologicznych oraz wypracowania zysków finansowych. Uczestnikami Forum byli wytwórcy i odbiorcy paliw alternatywnych, naukowcy pracujący na rzecz rozwiązań prawnych, finansowych i technologicznych w zakresie rozwoju oraz stosowania paliw alternatywnych.
 
Wiadomości

Projekt Natura 2000 przypomina o sobie dzięki słynnej polskiej wokalistce Kasi Nosowskiej. Liderka zespołu Hey wzięła udział w kampanii „Natura 2000. Poczuj to!”, której została ambasadorką. Przypomnijmy: obszar Natura 2000 to Europejska Sieć Ekologiczna utworzona w krajach Unii Europejskiej, mająca na celu ochronę siedlisk przyrodniczych oraz cennych na skalę europejską gatunków zwierząt i roślin. Akcja prowadzona przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska ma za zadanie dotrzeć do młodych ludzi, by wiedzieli, dlaczego wytyczone przez Projekt obszary są wartościowe dla całej Europy, i tą właśnie wiedzę przekazywali następnym pokoleniom.

 

© 2024 Grupa INFOMAX