Advertisement
PREZENTACJE I WSPÓŁPRACA
Tradycja zobowiązuje
Z początkiem czerwca tego roku, zaproszona przez AQUA S.A., miałam możliwość obejrzeć oraz zapoznać się z funkcjonowaniem betonowej zapory wodnej w Wapienicy, położonej nieopodal Bielska-Białej. Okazją była „okrągła” rocznica jej oddania do użytku. Osiemdziesiąt lat temu gościem honorowym uroczystego otwarcia zapory był Ignacy Mościcki, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Dzisiaj zapora w Wapienicy zabezpiecza około 30 proc. zapotrzebowania naszego miasta na wodę –mówi Piotr Dudek, prezes Zarządu AQUA S.A. w Bielsku-Białej. Chociaż głównym źródłem zaopatrzenia w wodę są obecnie Kobiernice, to jednak Wapienica speł-nia ważną funkcję zbiornika rezerwowego – dodaje. To również – z racji swego położenia powyżej miasta – swoista wieża ciśnień. Napływ wody jest więc grawitacyjny, co oczywiście decyduje o niższych kosztach oraz niezależności zasilania od energii elektrycznej– podkreśla.
Pomimo deszczowej i mglistej pogody, niesprzyjającej raczej przebywaniu w tzw. plenerze – trudno było nie zauważyć uroku tego zbiornika wodnego, położonego malowniczo w dolinie pośród wzgórz porośniętych lasem mieszanym. Wyremontowana i odnowiona zapora też robi spore wrażenie. Zwłaszcza oglądana z perspektywy jej korony. Po obiekcie oprowadzał mnie Leszek Szpila, kierownik działu gospodarki wodą w AQUA S.A., opowiadając o historii i teraźniejszości zapory.
 
Jak to się robi
Pilotowa instalacja aminowego usuwania dwutlenku węgla ze spalin 25 kwietnia bieżącego roku rozpoczęła pracę w Elektrowni Łaziska. To pierwszy tego typu projekt badawczy w Polsce, prowadzony przez Grupę TAURON przy współpracy Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Podstawowym nośnikiem produkcji energii elektrycznej w Grupie TAURON jest węgiel kamienny – obecnie ponad 90 proc. portfela wytwórczego holdingu opiera się na tym paliwie. Dlatego TAURON rozwija czyste technologie węglowe, stawiając na wysokosprawne i ekologiczne jednostki węglowe, jak również inwestuje w badania nad wychwytywaniem CO2. Tym samym Grupa realizuje zadania z zakresu polityki środowiskowej Unii Europejskiej, która zakłada – między innymi – ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Dlatego tak ważnym projektem z tego obszaru jest pilotowa instalacja aminowego usuwania CO2 ze spalin, która 25 kwietnia rozpoczęła pracę w TAURON Wytwarzanie Oddział Elektrownia Łaziska. –  To pierwsze w Polsce zastosowanie tej technologii w funkcjonującej elektrowni. Liczymy, że efekty badań pozwolą na minimalizację wpływu działania instalacji na efektywność bloków energetycznych i przyczynią się do obniżenia wskaźników emisyjności jednostek wytwórczych w Grupie – mówi Dariusz Lubera, prezes Zarządu TAURON Polska Energia SA.
 

© 2024 Grupa INFOMAX