Advertisement
Obszarowe programy
Szczególne znaczenie dla poprawy warunków panujących w województwie śląskim ma realizacja inwestycji zmierzających do redukcji tzw. niskiej emisji. Wszelkie działania mające na celu zmniejszenie lub eliminację zagrożeń środowiska wynikających z występowania niskiej emisji są jednym z głównych priorytetów dofinansowania inwestycji przez Wojewódzki Fundusz.

Mając na uwadze ten szczególny problem, WFOŚiGW w Katowicach od 2002 roku wspiera m.in. wdrażanie tzw. obszarowych programów ograniczenia niskiej emisji. W ramach tego działania Gminy z terenu województwa śląskiego, po opracowaniu i zatwierdzeniu uchwałą Rady Gminy programu ograniczenia niskiej emisji, mogą ubiegać się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu, z przeznaczeniem na termomodernizację jednorodzinnych domów mieszkalnych, będących własnością osób fizycznych.
Czytaj całość
 
Zanieczyszczenie atmosfery

Redukcja emisji


W latach 1988-2007 nastąpiła redukcja emisji:
SO2 o 70%
pyłów o 85%
NOx o 40%
CO2 o 30%


Emisja z transportu



Stężenie



Główne wyzwania:
• modernizacja systemu energetycznego (oszczędność energii, czyste technologie węglowe, odnawialne źródła energii)
• dalsza redukcja emisji SO2 i NOx o 50%
• programy naprawcze we wszystkich aglomeracjach dotyczących pyłu PM 10 i PM 2,5
• zmniejszenie zanieczyszczeń atmosfery z transportu w miastach
Czytaj całość
 
Pierwotne i zużyte wyroby ze szkła cz.II
surowcem do wytwarzania nowych produktów szklanych - ocena ekologiczna i ekonomiczna (część druga)

Rozwój przemysłu i konsumpcji, intensyfikacja produkcji w rolnictwie doprowadziły do przekształcenia i zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego. W procesie degradacji środowiska niemały udział mają gospodarstwa domowe. Wszędzie tam, gdzie żyje człowiek, powstają odpady. Codziennie w każdym domu powstaje mała sterta „śmieci”.


Korzyści ekonomiczne i ekologiczne stłuczki szklanej w procesie topienia szkła

Wytopienie 1 kg szkła w warunkach krajowych hut wymaga dostarczenia ciepła w ilości 2000-8000 kcal. Wielkość tą należy powiększyć co najmniej o 50% z tytułu energii zużytej w pozostałych fazach procesu technologicznego (formowania, odprężenia...).
Czytaj całość
 
Przesadzanie drzew
Mogę powiedzieć, że drzewa towarzyszą mi przez całe życie. Od wczesnej młodości miałem żywy kontakt z ich środowiskiem, byłem niejako wchłonięty przez las. Moje pierwsze spojrzenia na otaczający świat prowadziły przez okna rodzinnego domu w Lędzinach na przyległy ogród z owocowymi drzewami i ścianę zamościańskiego lasu (dzielnica Lędzin k. Tychów) z pospolitą sosną, brzozą, klonem...

sentymentem przywołuję wspomnienia tamtego czasu, jak choćby ten epizod, gdy w fałdach matczynej spódnicy kryłem swój strach przed goniącym po podwórku lisem, lub innym razem, gdy nieposłuszny wołaniom matki, ulokowałem się w drewnianej beczce.
Czytaj całość
 
Finansowanie odnawialnych źródeł energii

Program priorytetowy NFOŚiGW


Tytuł Programu:
Program dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji – Część 1


1. Cel Programu
Dofinansowanie dużych inwestycji wpisujących się w cele:
• Zobowiązań wynikających z Traktatu Akcesyjnego.
• Dyrektywy 2001/77/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 roku w sprawie wspierania produkcji na rynku wewnętrznym energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych energii.
• Dyrektywy 2004/8/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie wspierania kogeneracji w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe na rynku wewnętrznym energii.
Czytaj całość
 

© 2024 Grupa INFOMAX