Advertisement
PREZENTACJE I WSPÓŁPRACA
Miasto i ekologia
Poniżej przedstawiamy skrót – omówienie obszernego dokumentu dotyczącego problematyki ekologicznej w Jaworznie, zatytułowanego „Raport z wykonania w latach 2008-2009 Programu Ochrony Środowiska dla Jaworzna – Miasta na prawach powiatu na lata 2008-2011 z uwzględnieniem perspektyw na lata 2012-2015”.

Podstawą do sporządzenia Raportu były informacje uzyskane od jednostek administracji, instytucji i podmiotów gospodarczych. Aby je zdobyć, do wszystkich zainteresowanych rozesłane zostały ankiety, w których wyróżniono zadania przypisane im w Programie.
W załącznikach do Raportu przedstawiono informacje dotyczące stopnia realizacji zaplanowanych zadań, poniesionych kosztów oraz procentowego wykonania finansowego w latach 2008-2009. Dołączono także wskaźniki monitorowania Programu ochrony środowiska. Do ich określenia posłużyły dane udostępnione przez Wojewódzkiego Inspektora Środowiska (WIOŚ), Główny Urząd Statystyczny (GUS) oraz dane pozyskane z ankietyzacji.
 
Podgląd na rzekę
Zdarza się, że rzeki w miastach przypominają ścieki, a tereny nadbrzeżne nie zachęcają do jakiejkolwiek rekreacji. Europejski program REURIS (Rewitalizacja Miejskich Terenów Przestrzeni Nadrzecznych), realizowany w Katowicach w dolinie Ślepiotki, ma szansę zapoczątkować pozytywne zmiany. O problemach związanych z gospodarką wodną oraz o samym projekcie z biologiem dr. Waldemarem Szenderą z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Sławomir Rybok.

REURIS zakłada wdrażanie strategii i konkretnych działań nakierowanych na rewitalizację miejskich przestrzeni nadrzecznych. W projekcie uczestniczą niemieckie Stuttgart i Lipsk, czeskie Pilzno i Brno oraz w Polsce – Katowice i Bydgoszcz. Po raz pierwszy w Europie Środkowej podejmuje się próbę – we współpracy międzynarodowej – stworzenia pewnych modeli, zestawu zasad rewitalizacji przestrzeni nadrzecznych. To dla Katowic  wyróżnienie i szansa, prawda?
 
Priorytet i konieczność
Kluczową inwestycją dla miasta – służącą ochronie środowiska – jest modernizacja i przebudowa kanalizacji. Koszt przedsięwzięcia szacujemy na około 300 mln złotych. Z uwagi na zakres prac oraz spodziewany efekt ekologiczny – projekt uzyskał bardzo dobrą ocenę Ministerstwa Środowiska. Uważam, że istnieje duża szansa na jego dofinansowanie z budżetu centralnego.

Kolejne wyzwanie to gospodarka odpadami komunalnymi i medycznymi. Przygotowaliśmy program rozbudowy zakładu termicznej utylizacji odpadów poszpitalnych. Przeszedł on konieczne procedury kwalifikacyjne i niebawem wejdzie w fazę realizacji.
To oczywiście nie wszystko. Ważną sprawą, planowaną już dla systemu aglomeracyjnego, jest budowa całego kompleksu gospodarki odpadami i zakładu ich termicznej utylizacji.
 

© 2024 Grupa INFOMAX