Advertisement
Grzyby, które żywią i chronią rośliny
Mikoryza jest symbiotyczną zależnością powstającą pomiędzy żywymi komórkami korzeni roślin wyższych a niepatogenicznymi, wysoko wyspecjalizowanymi grzybami zasiedlającymi glebę. W przyrodzie zjawisko to jest regułą, natomiast jego brak stanowi wyjątek, czego potwierdzeniem może być fakt, że 95% gatunków roślin lądowych to rośliny mikotroficzne (Krupa, 2004).
Ekologia - dofinansowanie WFOŚiGW Katowice Kolumny dofinansowane
przez WFOŚiGW w Katowicach







Image
Ryc. 1. Zmiany morfologiczne
korzenia i strzępki grzybni
zwiększające powierzchnię chłonną.


Image
Ryc. 2. Mikoryzy dychotomicznie
rozgałęzione sosny (wg Krupy, 2004).


Symbioza ektomikoryzowa swoją powszechność zawdzięcza przede wszystkim roli, jaką pełni w naturalnych i sztucznych ekosystemach, a którą możemy sprowadzić do dwóch podstawowych zadań, tj. fizjologiczno-żywieniowych i ochronnych. Funkcje fizjologiczno-żywieniowe związane są z tym, że ektomikoryzy znacznie zwiększają powierzchnię chłonną korzenia i efektywność pobierania wody i soli mineralnych. Proces ten możliwy jest dzięki zwiększeniu średnicy korzeni mikoryzowych i rozprzestrzenianiu sznurów grzybniowych na znaczne odległości (ryc. 1.). W ten sposób mikoryzy mają powierzchnię absorpcyjną 1000 razy większą niż korzenie niemikoryzowe. Dzięki symbiozie z grzybami roślina jest lepiej zaopatrzona w wodę, związki mineralne i pierwiastki takie jak: P, Ca, N, K, Mg, Fe, co wielokrotnie zwiększa tolerancję takich roślin na stres środowiskowy spowodowany suszą czy niedoborem nutrientów (Rudawska, 1993; Scheidegger, Brunner, 1995; Kowalski, 1997). Grzyby dzięki wydzielanym enzymom, kwasom (węglowym i cytrynowym) rozpuszczają i udostępniają roślinom zimmobilizowane w glebie fosforany. U roślin lepiej zaopatrzonych w wodę i związki mineralne natężenie fotosyntezy przebiega na wyższym poziomie i z większą efektywnością, zatem kierowane do partnera grzybowego 20-30% produktów asymilacji (koszt symbiozy po stronie rośliny) nie powoduje odczuwalnych strat fitobionta.
Potwierdzone także zostały funkcje ochronne grzybów mikoryzowych w stosunku do roślin wyższych. Grzyby mikoryzowe mogą skutecznie bronić swojego gospodarza-roślinę przed patogenami. Zbita zewnętrzna opilśń grzybowa zwana mufką, która szczelnie otula korzenie, stanowi zarówno barierę mechaniczną, jak i fizjologiczną dla potencjalnych mikroorganizmów patogenicznych. Wykazano ponadto zdolność symbiontów mikoryzowych do produkcji wielu substancji antybiotycznych bądź statyków takich jak terpeny, fenole czy fitoaleksyny hamujących wzrost patogenów. Mikoryzy mogą także stymulować w ryzosferze rozwój mikroorganizmów antagonistycznych w stosunku do wielu patogenów korzeniowych (Strzelczyk, 1988; Linderman, 1988).
Korzenie drzew w naszej strefie klimatycznej najczęściej wchodzą w stosunki symbiotyczne z podstawczakami (Basidiomycetes), tworząc tak zwaną ektomikoryzę.
Ektomikoryza rozwija się tylko na drobnych korzeniach zwanych żywiącymi lub krótkimi. Ich budowa odbiega znacząco od pozostałych, długich korzeni, od których się rozgałęziają. Mają one bowiem zredukowany wierzchołek wzrostu i czapeczkę, ich wiązka przewodząca wykazuje uproszczoną budowę, a także nie wykazują one przyrostu wtórnego na grubość. (Rudawska, 1993; Rudawska, 1997; Krupa, 2001).
Podstawowymi przejawami tego typu związku mikoryzowego na poziomie anatomicznym jest obecność mufki zewnętrznej oraz tzw. sieci Hartiga (Marx i in., 2003). Mufka zewnętrzna, zwana też opilśnią, utworzona jest przez strzępki grzybni pokrywającej wolnorosnącą, niezsuberyzowaną część korzenia. Jest ona kilkuwarstwowa i ma grubość około 3-10 μm (ryc. 2). Pomiędzy strzępkami tworzącymi mufkę występuje tzw. matriks interfazalna, czyli śluzowata substancja produkowana przez partnera grzybowego – mykobionta (Rudawska, 1993; Krupa, 2001). W niektórych przypadkach (dotyczy to np.: gatunków z rodzaju Xerocomus sp. lub Cortinarius sp.) od powierzchni mufki grzybnia może się rozprzestrzeniać na bardzo dalekie odległości, tworząc sznury grzybniowe zwane ryzomorfami lub grzybnią ekstramatrykalną. To dzięki nim możliwy jest transport wody i związków mineralnych z odległych korzeniom obszarów gleby (Rudawska, 1993; Rudawska, 1997; Rudawska, 2000). Z kolei te strzępki, które rozgałęziają się od wewnętrznej powierzchni mufki, wnikają do wnętrza korzenia i penetrują przestrzenie międzykomórkowe kory pierwotnej, tworząc tam sieć Hartiga, która nigdy jednak nie przekracza granicy endodermy i walca osiowego. Strzępki sieci Hartiga są ze sobą połączone za pośrednictwem sept – otworów w ścianach poprzecznych, i wykazują ścisły kontakt z komórkami kory pierwotnej korzenia rośliny. Ten specyficzny sposób organizacji grzybni w obrębie sieci Hartiga powoduje, że określa się go mianem cenocytu. Struktura ta umożliwia bowiem dwukierunkowy transport związków odżywczych i mineralnych, co jest sednem układu symbiotycznego ektomikoryz.
Zrozumienie podstaw molekularnej komunikacji między symbiontami staje się coraz bardziej możliwe dzięki nowoczesnym technikom analiz. Jeden z możliwych mechanizmów takich interakcji zakłada, że w rozwoj mikoryzy możemy wyróżnić 4 etapy: preinfekcję, inicjację, różnicowanie i funkcjonowanie (Martin, Tagu, 1995).
Etap preinfekcji rozpoczyna się zanim roślina-gospodarz i grzyb rozpoznają się jako potencjalni partnerzy na poziomie komórkowym. Większość interakcji roślina – mikroorganizm opiera się bowiem na mechanizmach chemotropizmu, czyli od wymiany sygnałów między partnerami, co dopiero później prowadzi do właściwego kontaktu. W takich wzajemnych oddziaływaniach mogą więc uczestniczyć tylko komórki kompetentne, czyli takie, które potrafią odbierać sygnały i odpowiednio na nie reagować. Badania potwierdziły, że pewne wydzieliny korzeniowe roślin (eksudaty), np.: kwas abietynowy, indukują kiełkowanie spor niektórych gatunków grzybów ektomikoryzowych, np.: Suillus granulatus, Suillus grevillei, Suillus luteus i Suillus variegatues, co z kolei zwiększa szanse na spotkanie się partnerów mikoryzowych (Martin, Tagu, 1995; Rudawska, 2000). Po etapie preinfekcji następuje ścisła adhezja mykobionta do powierzchni korzenia, a także skupianie się i agregacja grzybni. W procesie tym uczestniczą białka o charakterze adhezyn, zwane hydrofobinami, które do tworzenia połączeń wykorzystują mostki dwusiarczkowe. Formowanie grzybowych agregatów jest także skorelowane z przejściem od strzępek niesymbiotycznych, absorbujących związki organiczne z podłoża, do strzępek symbiotycznych, uzyskujących asymilaty od rośliny (Martin, Tagu, 1995; Duplessis i in., 2004). Kiedy między strzępkami grzyba a powierzchnią korzenia kontakt zostaje nawiązany zachodzą w ich obrębie zmiany morfologiczne, prowadzące ostatecznie do utworzenia struktury grzybokorzenia, która zaczyna swoje funkcjonowanie.
Układ symbiotyczny roślina-grzyb kształtował się przez miliony lat. Prawdopodobnie dzięki mikoryzie rośliny mogły opanować środowisko lądowe. Wypracowane przez przyrodę interakcje grzyb-roślina, które cechuje duża precyzja i specyficzność, człowiek dopiero poznaje. Wiedza, którą dysponujemy, pozwala nam stwierdzić, że życie roślin jest nierozerwalnie związane z grzybami – symbiozami mikoryzowymi.

Anna Ulbrich
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Katedra Mikrobiologii

Literatura:
1. Duplessis S., Courty P.E., Tagu D., Martin F. 2004. Transcript patterns associated with ectomycorrhiza development in Eucalyptus globulus and Pisolithus microcarpus. New Phytologist 165: 599-611.
2. Kowalski S. 1997. Praktyczne aspekty mikotrofizmu w szkółkach leśnych. Sylwan 6: 5-15.
3. Krupa P. 2001. Związani na śmierć i życie, czyli mikoryza drzew. Problemy środowiska i jego ochrony. Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem. Uniwersytet Śląski. Katowice. 223-234.
4. Krupa P. 2004. Ektomikoryzy i ich znaczenie dla drzew rosnących na terenach zanieczyszczonych metalami ciężkimi. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Katowice.
5. Linderman R. G. 1988. Mycorrhizal interaction with the rhizospheric microflora; The mycorrhizosphere effect. Phytopathology, 76: 366-371.
6. Martin F., Tagu D. 1995. Ectomycorrhiza development – a molecular perspective. In: Mycorrhiza Manual. Varma A., Hock B. (Eds.) Springer – Verlag. Berlin – Heidelberg – New York: 29-58.
7. Marx D.H., Marrs L.F., Cordell C.E. 2003. Mycorrhizal Fungal Management in Forest Regeneration. Biotechnologia 1 (60): 193-207.
8. Rudawska M. 1993. Mikoryza. W : Biologia sosny zwyczajnej. Białobok S., Boratyński A., Bugała W. (red.). Wydawnictwo „Sorus”. Poznań – Kórnik.
9. Rudawska M. 1997. Znaczenie ektomikoryzy we wzroście i rozwoju sosny. Sylwan 6: 81-87.
10. Rudawska M. 2000. Ektomikoryza, jej znaczenie i zastosowanie w leśnictwie. Rudawska M. (Red.) Instytut Dendrologii PAN. Kórnik.
11. Scheidegger C., Brunner I. 1995. Electron microscopy of ectomycorrhiza: methods, applications and findings. In: Mycorrhiza Manual. Varma A., Hock B. (Eds.) Springer – Verlag. Berlin – Heidelberg – New York: 205-222.
12. Strzelczyk E. 1988. Niektóre wzajemne oddziaływania biologiczne mogące zachodzić w mikoryzosferze. W: Ekologiczne aspekty mikrobiologii gleby, Kat Mikrobiol. Rol. Poznań 1988: 31-41.
 

© 2024 Grupa INFOMAX