Advertisement
Energia przyszłości
Słońce dostarcza ogromnych ilości energii. Na Ziemię dociera jej kilka tysięcy razy więcej niż wynosi światowe zapotrzebowanie na energię. Na razie nie wykorzystujemy tego potencjału, choć energetyka słoneczna rozwija się bardzo szybko.

W 2008 r. ogniwa fotowoltaiczne przekroczyły moc 13 GW. Liderem rynku jest Hiszpania, która zainstalowała 2,6 GW w 2008 r. W Niemczech zainstalowano 1,5 GW, a w Stanach Zjednoczonych 310 MW.
Polska pod tym względem ma podobne warunki, jak np. Niemcy i Francja. Największy dopływ energii uzyskuje się na południu województwa lubelskiego. Centralna część Polski, tj. około 50% powierzchni kraju, uzyskuje napromieniowanie rzędu 1022-1048 kWh/m2/rok, a południowa, wschodnia i północna część Polski – 1000 kWh/m2/rok. Najsłabsze warunki znajdują się na Śląsku – w obszarze znajdującym się na styku Czech, Niemiec i Polski. Słabo nasłonecznione jest także wybrzeże (wyjąwszy jego zachodnią część). W Polsce wykorzystywane są przede wszystkim kolektory. Baterie słoneczne, które wytwarzają energię elektryczną, stosuje się wyłącznie w instalacjach małej mocy. Zasilają głównie obiekty oddalone od sieci elektroenergetycznych – znaki drogowe, lampy etc.

• • •

Globalny potencjał energii wiatru jest równy obecnemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Wiatr jest czystym źródłem energii i nie emituje żadnych zanieczyszczeń.

W korzystnych warunkach wiatrowych cena energii pochodzącej z tego źródła jest niższa od ceny energii z konwencjonalnych elektrowni. Energetyka wiatrowa pozytywnie wpływa na rozwój nowych technologii. Te z kolei dają szansę na szybszy rozwój ekonomiczny. W 2008 r. energetyka wiatrowa doświadczyła największego wzrostu zainstalowanej mocy w stosunku do wszystkich innych technologii. Moc elektrowni wiatrowych osiągnęła ponad 121 tys. MW. W Polsce – 472 MW. W czerwcu 2009 r. było to już 539 MW.
W krajach należących do UE zainstalowano 19 651 MW nowej mocy, z czego 43% generują OZE. Odnawialne źródła energii pozwalają wyprodukować 142 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi 4,2% zapotrzebowania. Dzięki czystej energii można ograniczyć emisję CO2 o 108 milionów ton rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile wytwarza 50 mln samochodów.

 

© 2024 Grupa INFOMAX