Advertisement
Łączymy tradycję z nowoczesnością
MetalCo Sp. z o.o w Katowicach jest firmą o prawie 20-letniej tradycji. Należy do branży metali nieżelaznych przemysłu hutniczego. Założyło ją w 1990 roku kilku katowickich inżynierów, którzy – jak się okazało – słusznie uwierzyli w przyszłość tej dziedziny hutnictwa.

ImageNasza spółka od początku swego powstania zajmuje się obrotem i przetwórstwem odpadów metali kolorowych, a zwłaszcza złomu cynku i jego stopów pod różnymi postaciami i jest ściśle związana z przemysłem cynkowym w Polsce i na świecie, występując jako profesjonalny dostawca surowców produkcyjnych.

Aktualnie MetalCo jet producentem profesjonalnie przetwarzającym odpady cynkowe w cynk niestopowy potocznie nazywany cynkiem wtórnym o wysokiej czystości, w kilku gatunkach, w zależności od potrzeb klientów.

Równolegle MetalCo jest producentem odlewniczych stopów cynku z aluminium ZnAl z dodatkiem miedzi Cu oraz magnezu Mg we wszystkich gatunkach (łącznie z niszowymi) wymienionych w normach polskich i zagranicznych, odlewnych w postaci gąsek, płyt, dowolnych wlewków, na życzenie klienta.
W ofercie handlowej jest również możliwość dostaw dla odbiorców cynku Z1 – SHG w postaci płyt lub bloków jumbo.

Przynależymy do następujących organizacji: Izby Gospodarczej METALI Nieżelaznych i Recyklingu IGMNiR, Polskiego Towarzystwa Ocynkowników PTO, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych SITMN, Reach Zinc.

Tradycja

Przełomową datą w historii firmy był rok 2001, kiedy to MetalCo zakupiło Zakład Metalurgiczny w Świętochłowicach Lipinach. Zakup tego zakładu nie był dziełem przypadku.

Rozrastająca się zarówno pod względem ekonomicznym, jak i obszaru działania Spółka, potrzebowała własnego zakładu produkcyjnego do przetwórstwa kupowanych odpadów, zwłaszcza cynkowych. Wybór padł na Zakłady Metalurgiczne w Świętochłowicach Lipinach, gdzie tradycje związane z produkcją cynku sięgają połowy XIX wieku. Dobra lokalizacja zakupionych zakładów oraz tradycje hutnicze wśród miejscowej ludności pozwoliły od razu skierować część strumienia odpadów, przechodzących przez MetalCo, do własnego zakładu produkcyjnego.

Nowoczesność


Spółka ciągle inwestuje w nowe technologie, przy wdrażaniu których MetalCo ściśle współpracuje z kadrą naukową polskich uczelni technicznych. Współpraca z naukowcami przy wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań dała już efekt w postaci dostosowania naszej produkcji do wysokich wymogów stawianych przez przepisy chroniące środowisko naturalne.

Przedsiębiorstwo MetalCo Spółka z o.o. jest firmą, której przedmiotem działalności jest przetwórstwo odpadów zawierających metale kolorowe, a zwłaszcza cynk, ołów, aluminium – w celu ich odzysku oraz obrót handlowy surowcami hutniczymi. Od momentu powstania zmierzamy w kierunku zastosowania i rozwoju nowych technologii przyjaznych dla środowiska oraz spełniających coraz wyższe normy jakościowe. Nowe technologie, w tym niektóre własnego autorstwa, są opracowywane i wdrażane we współpracy ze śląskim środowiskiem naukowym. Obecnie naszym priorytetem jest rozwój ekologicznego przetwórstwa odpadów zawierających cynk i jego stopy. 

Pracownicy gwarancją sukcesu

Jednym z naszych atutów są zatrudnieni w MetalCo pracownicy. Przyjęta przez nas polityka kadrowa zapewnia właściwy nabór, kształcenie i motywowanie pracowników. Dzięki takiemu konsekwentnemu podejściu do zarządzania zasobami ludzkimi MetalCo osiąga założone cele strategiczne.

W ramach doskonalenia organizacji i usprawniania zarządzania firmą między innymi:
• przeniesiono kompetencje i odpowiedzialność na niższe szczeble, uzyskując tym samym racjonalizację zatrudnienia i poprawę kontroli kosztów;
• włączono szerszą grupę pracowników w proces planowania, osiągając lepsze współdziałanie poszczególnych części przedsiębiorstwa, poprawiając terminowość realizacji dostaw dla klientów i uzyskując stałą poprawę wyników finansowych.

Organizacja atutem przedsiębiorstwa

Dostosowując strukturę organizacyjną MetalCo do dynamicznie rozwijającego się naszego segmentu rynku metali kolorowych i do rosnących wymagań naszych klientów, zmieniliśmy procedury decyzyjne wewnątrz firmy, dotyczące rozwiązywania zagadnień technicznych oraz technologicznych. Decyzje są przygotowywane w zespołach zadaniowych, powoływanych do rozwiązywania konkretnego problemu. Dzięki takim procedurom wyzwalamy inicjatywę kadry inżynierskiej i specjalistów branżowych. Ten system pozwala nam efektywnie podejmować decyzje w krótkim czasie.

MetalCo dla społeczności lokalnej


Staramy się dbać o swój pozytywny wizerunek wśród lokalnej społeczności. W 2001 roku zakupiliśmy Zakład Produkcyjny w Świętochłowicach Lipinach. Poprzedni właściciel po zwolnieniu załogi wystawił obiekty przemysłowe na sprzedaż. MetalCo po zakupie Zakładu reaktywowało produkcję, dzięki czemu część lokalnej społeczności znalazła ponownie zatrudnienie w miejscu, w którym przepracowała nieraz po kilkanaście lat.

Nowoczesność w służbie tradycji

Kupując dawną Hutę i Walcownię Cynku „Silesia” w Świętochłowicach Lipinach wzięliśmy na siebie kosztowny, ale i patriotyczny obowiązek troski i dbania o te z przejętych obiektów, które znajdują się w Rejestrze Zabytków.

Uchwałą Rady Miasta Świętochłowicez października 2003 roku – obszar zabudowy dawnej Huty Cynku „Silesia” znalazł się na terenie projektowanego w mieście Parku Technologicznego. Nic więc dziwnego, że nasze wszelkie działania dotyczące tych zabytkowych obiektów muszą i są zawsze prowadzone w oparciu o uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i przy jego pełnej akceptacji.

Przejmując ten obiekt zastaliśmy tam przestarzałą technologię, np. piece topielno- rafinacyjne opalane węglem, bez instalacji odpylających. Przeprowadziliśmy więc całkowitą wymianę technologiczną zakładu, który obecnie działa już w oparciu o nowoczesne, energooszczędne jednostki piecowe, wyposażone w niskoemisyjne palniki gazowe. Piece wyposażone zostały w wysoko skuteczne pulsacyjne odpylacze włókninowe wraz z nowatorskim rozwiązaniem sorpcyjnym na strumieniu gazów odlotowych.

Wprowadziliśmy także unikalną niskoemisyjną technologię separacji popiołów i zgarów, wyposażoną w wielostopniowy odpylacz pozwalający na uzyskanie stężeń pyłowych w emitowanych gazach na poziomie 0,2 mg/m3. Zastosowano urządzenia technologiczne termicznej przeróbki popiołów i zgarów, pozwalające na całkowite wytapianie się metali. Istniejącą uprzednio kotłownię zastąpiono nowoczesnym dwufunkcyjnym piecem gazowym.

Zastosowane rozwiązania w znacznym stopniu wyprzedzają zalecane, dostępne techniki w produkcji wtórnej metali nieżelaznych (BAT). Przyjęta zasada ograniczenia oddziaływania na środowisko przez działania u źródła powstawania zagrożeń: indywidualne zespoły redukujące emisję, brak ścieków technologicznych oraz zamknięty obieg wód chłodniczych, trwałe zabezpieczenie środowiska gruntowo-wodnego – pozwala na działanie tak zmodernizowanego Zakładu w zgodzie z obowiązującym prawem ekologicznym.

Naszym motto jest więc skuteczne łączenie tradycji związanej ze 160-letnią historią hutnictwa cynku na tym terenie z nowoczesną działalnością, uwzględniającą wymogi ochrony środowiska.


Szanowni Państwo!
Mam przyjemność zaprezentować Państwu przedsiębiorstwo MetalCo Sp. z o.o.,
producenta wysokiej jakości cynku wtórnego oraz odlewniczych stopów cynku.
Historia naszego zakładu sięga początku XIX wieku,
kiedy to na terenie Lipin powstawały liczne huty cynku,
którym nadano wspólną nazwę Zakłady Cynkowe „Silesia”.
Zakupienie przez MetalCo obiektów dawnej huty oraz wznowienie w nich produkcji
pozwoliło połączyć wieloletnią kulturę oraz tradycję lokalnej społeczności
z najnowocześniejszymi technologiami.
Posiadane przez naszą firmę liczne certyfikaty, pozwolenia i wyróżnienia,
takie jak ISO 9001, pozwolenie zintegrowane czy nagroda „Lider Eksportu”,
umacniają pozycję i wizerunek firmy jako solidnego,
godnego zaufania kontrahenta oferującego najwyższą jakość produktów.
Systematyczny rozwój firmy, dbałość o środowisko naturalne
oraz prężna działalność inwestycyjna,
w tym ciągłe unowocześnianie i automatyzacja procesów produkcyjnych,
są głównym czynnikiem podtrzymującym czołową pozycję firmy na rynku krajowym i zagranicznym.

Z poważaniem
Prezes Zarządu
mgr inż. Piotr Wolff


 

© 2024 Grupa INFOMAX