Advertisement
Odnawialne źródła energii i ine proekologiczne inwestycje w energetyce
Projekt "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" wymienia wśród podstawowych kierunków m.in. ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko i rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Według danych GUS za 2007 r. nakłady na środki trwałe w ochronie środowiska finansowane były w blisko 48% przez właścicieli inwestycji. W nakładach na odnawialne źródła energii było to ponad 65%. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że ok. 10% środków wydatkowanych na inwestycje ochrony środowiska i blisko 7,5% środków przeznaczonych w 2007 r. na odnawialne źródła energii pochodziło z kredytów i pożyczek krajowych, w tym bankowych, można stwierdzić, że bez udziału banków część inwestycji nie mogłaby powstać.

Projekt "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" wymienia wśród podstawowych kierunków m.in. ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko i rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

ImageWedług danych GUS za 2007 r. nakłady na środki trwałe w ochronie środowiska finansowane były w blisko 48% przez właścicieli inwestycji. W nakładach na odnawialne źródła energii było to ponad 65%. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że ok. 10% środków wydatkowanych na inwestycje ochrony środowiska i blisko 7,5% środków przeznaczonych w 2007 r. na odnawialne źródła energii pochodziło z kredytów i pożyczek krajowych, w tym bankowych, można stwierdzić, że bez udziału banków część inwestycji nie mogłaby powstać.
Szczególnym instrumentem finansowym są kredyty preferencyjne, łączące środki pochodzące z rynku bankowego ze środkami donatorów, dysponujących funduszami przeznaczonymi na ochronę środowiska. Takie połączenie stwarza rodzaj dźwigni finansowej, pomnażającej dostępne fundusze i spełniającej rolę stymulatora rynku inwestycji proekologicznych. Kredyty preferencyjne charakteryzują się niższym w stosunku do rynkowego oprocentowaniem, możliwością uzyskania karencji w spłacie kapitału, dostosowaniem warunków kredytu do specyfiki inwestycji. Na rynku proekologicznych kredytów preferencyjnych wyróżnia się Bank Ochrony Środowiska, traktujący tego rodzaju finansowanie jako realizację swojej misji.
W ciągu 18 lat istnienia BOŚ S.A. udzielił ponad 44 tys. kredytów na finansowanie działań proekologicznych w łącznej kwocie blisko 8,5 mld zł. Klientami banku są osoby prywatne, przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego. Do końca 2008 r. w BOŚ S.A. udzielono ponad 2 tys. kredytów na zadania związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, w łącznej kwocie sięgającej prawie 750 mln zł. Finansowane były różne inwestycje, zarówno te, które służą produkcji ciepła, jak i energii elektrycznej – kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły opalane biomasą, małe elektrownie wodne, elektrownie wiatrowe, produkcja biopaliw, wykorzystanie biogazu, a także geotermia wraz z przyłączami. Również skala kredytowanych zadań jest bardzo szeroka – od małych źródeł, służących zaopatrzeniu w ciepło pojedynczych gospodarstw, po duże farmy wiatrowe.
Jako przykład kredytów preferencyjnych mogą posłużyć udzielane przez BOŚ S.A. kredyty wynikające ze współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Oferta jest zróżnicowana i w każdym województwie może dotyczyć innego rodzaju inwestycji. Warunki kredytowania w poszczególnych województwach są odmienne, a różnice dotyczą zarówno zakresu zadań, maksymalnej kwoty kredytu, długości okresu kredytowania, jak i wysokości oprocentowania. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Banku: www.bosbank.pl. i w placówkach BOŚ S.A.
Duże inwestycje, wykraczające skalą techniczną lub finansową poza warunki określone w umowach z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (np. farmy wiatrowe) kredytowane są przez Bank Ochrony Środowiska na zasadach indywidualnych, niekiedy również z wykorzystaniem środków „zmiękczających” warunki kredytowe.
Bankowe środki krajowe uzupełniane są dopływem środków zagranicznych, kierowanych w formie linii kredytowych na cele, które również mogą być związane z ochroną środowiska. Przykładem jest współpraca BOŚ S.A. z niemieckim bankiem Kreditanstalt für Wiederaufbau. Na mocy umowy z KfW Bank Ochrony Środowiska udziela kredytów wspomagających realizację inwestycji podejmowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Istotną cechą tych kredytów jest możliwość uzyskania długiego (do 2 lat) okresu karencji w spłacie kapitału. Środki mogą być przeznaczone na zadania inwestycyjne o charakterze proekologicznym, w tym na odnawialne źródła energii.
Warto także dodać, że Bank Ochrony Środowiska identyfikuje się z ekologią nie tylko w sferze działań biznesowych. BOŚ S.A. to pierwsza instytucja finansowa w Polsce, która poddała się (w czerwcu 2008 r.) audytowi badającemu wpływ na stan klimatu. Na bazie danych z 2007 roku obliczono wielkość emisji gazów cieplarnianych związanych z działalnością Banku Ochrony Środowiska S.A., uwzględniając zarówno funkcjonowanie Centrali, jak i wszystkich 109. placówek Banku. Ślad klimatyczny został już częściowo zrekompensowany posadzeniem – w I etapie – około 15 tysięcy drzew.

Anna Żyła
Główny Ekolog Banku
Bank Ochrony Środowiska S.A.

 

© 2024 Grupa INFOMAX