Advertisement
Priorytet i konieczność
Image
Kluczową inwestycją dla miasta – służącą ochronie środowiska – jest modernizacja i przebudowa kanalizacji. Koszt przedsięwzięcia szacujemy na około 300 mln złotych. Z uwagi na zakres prac oraz spodziewany efekt ekologiczny – projekt uzyskał bardzo dobrą ocenę Ministerstwa Środowiska. Uważam, że istnieje duża szansa na jego dofinansowanie z budżetu centralnego.

Image Kolejne wyzwanie to gospodarka odpadami komunalnymi i medycznymi. Przygotowaliśmy program rozbudowy zakładu termicznej utylizacji odpadów poszpitalnych. Przeszedł on konieczne procedury kwalifikacyjne i niebawem wejdzie w fazę realizacji.
To oczywiście nie wszystko. Ważną sprawą, planowaną już dla systemu aglomeracyjnego, jest budowa całego kompleksu gospodarki odpadami i zakładu ich termicznej utylizacji. Obecnie wykonywane są wszystkie niezbędne opracowania przedinwestycyjne, które powinny zostać zakończone do czerwca bieżącego roku, abyśmy – jako Metropolia Silesia – mogli uzyskać dofinansowanie na realizację tego projektu. Dokładne koszty nie są jeszcze znane, ale szacuje się je na około 500 mln zł.
Miasto zaangażowane jest także w działania służące poprawie jakości powietrza. W przeszłości udało nam się wdrożyć wiele projektów związanych z likwidacją tzw. niskiej emisji. Jako przykład niechaj posłuży dzielnica Nikiszowiec.
Do ciekawych inicjatyw zaliczyć należy z pewnością międzynarodowy, pilotażowy projekt REURIS, dotyczący Rewitalizacji Miejskich Terenów Przestrzeni Nadrzecznych – realizowany w Katowicach w dolinie Ślepiotki.
Wspieramy również wykorzystywanie lokalnych odnawialnych źródeł energii. Doceniamy rolę edukacji ekologicznej. Należy wszak pamiętać, że w Katowicach – tradycyjnie postrzeganych jako miasto typowo przemysłowe – prawie 40 proc. powierzchni zajmują lasy i tereny zielone. Ochrona środowiska jest więc dla nas nie tylko priorytetem, ale i koniecznością.

Piotr Uszok
Prezydent Miasta Katowice

 

© 2024 Grupa INFOMAX