Advertisement
FAKTY I WYDARZENIA
EkoGala 2010
Idea promowania tych, którzy poprzez swoje działania chronią środowisko, zyskuje coraz większą popularność i prestiż. Konkursy takie jak Konkurs o Ekolaury ukazują, jak wiele udało się nam osiągnąć, dążąc do zrównoważonego rozwoju naszego kraju.

Te słowa, kierowane do Laureatów i Wyróżnionych oraz organizatorów IX edycji Konkursu o „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii”, zawarte w liście gratulacyjnym Bernarda Błaszczyka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, zdają się w pełni oddawać cel, jaki od lat przyświeca pomysłodawcom i realizatorom Konkursu, a także wszystkim firmom i instytucjom, które zdecydowały się wziąć w nim udział.
 
W trosce o Wisłę
Kompania Węglowa S.A. to największa firma górnicza w Europie. Grupuje 15 kopalń o zdolności wydobywczej ok. 42,5 mln ton węgla kamiennego rocznie. Ze względu na skalę oddziaływań na środowisko naturalne troska o jak najlepszą jego ochronę jest jednym z głównych elementów przyjętej polityki firmy.

Działalność Kompanii Węglowej S.A. w zakresie ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, stosowanie nowatorskich technologii ochrony środowiska, a także wykorzystanie przyjaznych środowisku produktów była już wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w konkursach ekologicznych. Tym razem doceniono efekty starań Spółki na rzecz ochrony rzeki Wisły i jej dopływów. Wdrożony system obejmuje sterowanie zrzutem wód pochodzących z odwodnienia trzech nadwiślańskich kopalń: „Brzeszcze-Silesia”, „Piast” i „Ziemowit”, które odprowadzają największą ilość ładunków chlorków i siarczanów do wód.
 
Stop dla hałasu
Jednym z ważniejszych problemów we współczesnych miastach jest emisja hałasu nie tylko z powodu wzmagającego się ruchu drogowego, ale również ze względu na emisję hałasu z terenów przemysłowych.

Kopalnia „Murcki-Staszic” – Ruch „Boże Dary” zrealizowała przedsięwzięcie pn. „Przebudowa wraz z rozbudową infrastruktury technicznej na terenie szybu Zygmunt w rejonie ulic Bażantów, Głuszców i Armii Krajowej w Katowicach”. Głównym zadaniem szybu „Zygmunt” jest przewietrzanie wyrobisk KWK „Murcki-Staszic”. Na terenie szybu znajduje się stacja głównego przewietrzania. Szyb jest również wykorzystywany do transportu materiałów o dużym gabarycie.
 
Łączymy tradycję z nowoczesnością
MetalCo Sp. z o.o w Katowicach jest firmą o prawie 20-letniej tradycji. Należy do branży metali nieżelaznych przemysłu hutniczego. Założyło ją w 1990 roku kilku katowickich inżynierów, którzy – jak się okazało – słusznie uwierzyli w przyszłość tej dziedziny hutnictwa.

Nasza spółka od początku swego powstania zajmuje się obrotem i przetwórstwem odpadów metali kolorowych, a zwłaszcza złomu cynku i jego stopów pod różnymi postaciami i jest ściśle związana z przemysłem cynkowym w Polsce i na świecie, występując jako profesjonalny dostawca surowców produkcyjnych.
 
Wiarygodni i solidni
Podstawowym efektem ekologicznym osiągniętym dzięki inwestycji budowy silników gazowych opalanych odpadowym metanem, pozyskiwanym ze Stacji Odmetanowania KWK Mysłowice-Wesoła, jest możliwość wykorzystania go w prawie 100 proc. jako wartościowego paliwa spalanego energetycznie w Ciepłowni WESOŁA.

Do tej pory Ciepłownia WESOŁA, ze względu na specyfikę ciepłownictwa, mogła odbierać możliwą do pozyskania ilość metanu jedynie częściowo. Ograniczenie to, występujące szczególnie w okresie letnim, związane było z brakiem możliwości odbioru ciepła produkowanego ze spalania metanu. Cały „nadmiar” odpadowego metanu był zatem emitowany do atmosfery, przyczyniając się do tzw. efektu cieplarnianego.
 
Strategia często nagradzana
W 2006 roku RCGW S.A. otrzymało statuetkę Ekolaury za modernizację części biologicznej oczyszczalni ścieków. Kolejną nagrodę – Ekolaury 2007 – firma zdobyła za bioelektrociepłownię na oczyszczalni ścieków. W 2009 r. Polska Izba Ekologii, z okazji Jubileuszu X-lecia, przyznała wyróżnienia dla swoich najaktywniejszych członków.

W gronie tych firm znalazło się Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. W tym roku RCGW S.A. po raz kolejny zostało uhonorowane wyróżnieniem Ekolaury. Ograniczenie emisji do atmosfery uzyskane zostało dzięki przeprowadzeniu kompleksowej modernizacji oczyszczalni oraz zabudowie wysokosprawnych modułów kogeneracyjnych zasilanych biogazem.
 
Z korzyścią dla środowiska, z zyskiem dla gospodarki
Rozmowa z Piotrem Bordoszewskim, Prezesem Zarządu SITA Starol Sp. z o.o. 

Odpady towarzyszą nam każdego dnia. Wszak, chcąc nie chcąc, jesteśmy i będziemy ich głównym wytwórcą. Tylko czy zdajemy sobie z tego sprawę? Jak często myślimy o dalszym losie śmieci, pozbywając się ich za przysłowiowy płot? Co wiemy o ich odbiorze z naszych mieszkań i posesji, miejscach ich składowania, możliwościach utylizacji i odzysku? Jeszcze rzadziej zastanawiamy się nad tym, co dzieje się z odpadami przemysłowymi, w tym niebezpiecznymi. Firma, którą Pan kieruje, skutecznie przyczynia się do rozwiązania tego problemu. Co to oznacza w praktyce?
 
Kopalnia nagrodzona
Rozmowa ze Stanisławem Żukiem – Dyrektorem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów z siedzibą w Bogatyni

Panie Dyrektorze, Kopalnia Turów otrzymała w bieżącym roku I nagrodę w konkursie Polskiej Izby Ekologii w kategorii „Rekultywacja terenów zdegradowanych”. Czy to pierwszy sukces Kopalni na tym polu?
 
AQUA - woda musi być czysta
Realizacja projektów inwestycyjnych AQUA S.A. współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz innych funduszy pomocowych 

AQUA S.A. w Bielsku-Białej prowadzi działalność wodociągowo-kanalizacyjną na terenie 14 gmin, przywiązując dużą wagę do aspektów ekologicznych realizowanych działań i procesów, kierując się zasadą maksymalnego ograniczenia skutków na środowisko naturalne. Stosowane w Spółce technologie są w pełni przyjazne środowisku oraz ekonomicznie opłacalne. Zmniejszając zużycie tradycyjnych nośników energii, jednocześnie nie wpływają negatywnie na przebieg podstawowych procesów realizowanych przez Spółkę, tj. uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Zgodnie z przyjętą polityką zrównoważonego rozwoju, wszelkie nasze działania nakierowane są na stwarzanie warunków do przywracania pierwotnego stanu środowiska naturalnego.
 
Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego
Firma jest wyspecjalizowaną jednostką ratownictwa, której zadaniem jest niesienie pomocy w razie zagrożenia bezpieczeństwa pracowników lub ruchu zakładu górniczego na skutek niebezpiecznych zdarzeń występujących w górnictwie.

Prowadzi działalność interwencyjną – w zakresie ratowania życia i zdrowia górników, udzielania pomocy zakładom górniczym w razie zagrożenia bezpieczeństwa, powstałego wskutek zdarzeń związanych z pożarami podziemnymi, wybuchami gazów i pyłu węglowego, wyrzutami gazów i skał, zawałami skał i tąpaniami, gwałtownymi wdarciami wody do wyrobisk górniczych oraz usuwania skutków i przywracania bezpiecznych warunków pracy po zaistnieniu tych zdarzeń...
 
Monitoring "on-line"
Spółka „Polstage” powstała w 2000 roku na bazie współpracy pomiędzy austriackimi firmami z branży informatycznej a polskim przedsiębiorcą, działającym na rynku energetycznym.

W pierwszych latach podstawowym zakresem działań firmy była realizacja projektów informatycznych, przeznaczonych w większości dla firm zagranicznych: z Austrii, Niemiec i USA. Następnie firma sukcesywnie przekształcała się w biuro inżynieryjno-informatyczne. „Polstage”, jako członek Izby Przemysłowo- Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, w 2007 roku została uhonorowana nagrodą „Czarny Diament”, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w działalności gospodarczej, ochronie środowiska oraz wprowadzaniu nowych technologii.
 

© 2024 Grupa INFOMAX