Advertisement
FAKTY I WYDARZENIA
Jak mierzyć rozwój?
Jak mierzysz, tak i zmierzasz. Choć PKB jest i pozostanie użyteczny, jako syntetyczny miernik zmian poziomu produkcji (...), to jego ułomność jako miary rozwoju społeczno-gospodarczego jest ewidentna. Nie każdy wzrost produkcji przekłada się na rozwój. (...) Trwają zatem próby konstruowania innych mierników postępu ekonomicznego. [1]

Od lat wiadomo, że PKB jest wskaźnikiem „przestarzałym i mylącym”. Utożsamiając wzrost gospodarczy z szeroko pojętym rozwojem, stworzyliśmy system ekonomiczny, który coraz częściej podkopuje dobrobyt i którego na dłuższą metę nie da się utrzymać. [2] Jak pokazały ostatnie lata, koncentrowanie się na wzroście rodzi ogromne napięcia i kryzysy: gospodarcze, polityczne, społeczne i ekologiczne.
 
Rady na odpady
Gospodarka odpadami to temat, który już niejednokrotnie poruszaliśmy na naszych łamach. Biorąc jednak pod uwagę jego znaczenie zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i społecznym – nie sposób nie prezentować kolejnych opinii i analiz specjalistów w tej dziedzinie.

Dobrym przykładem takich działań była sesja Komisji Ochrony Środowiska i Utylizacji Odpadów Polskiej Akademii Nauk, Oddział Katowice poświęcona Problemom gospodarki odpadami w województwie śląskim. Spotkanie odbyło się 14 października bieżącego roku, a jego gospodarzem było Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Katowicach.
 
Niedocenione Słońce
Refleksje po Konferencji Klimatycznej w Kopenhadze

Na zakończonej 19 grudnia 2009 r. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie klimatu w Kopenhadze, wg „Przyrody dla Europejczyków” (nr 37), dokonano „pierwszego kroku ku globalnej umowie klimatycznej”. Czas, który upłynął od Konferencji, pozwala już na pewien dystans w ocenie jej reperkusji w skali globalnej.
 

© 2024 Grupa INFOMAX