Advertisement
FAKTY I WYDARZENIA
Ekologiczny biznes
Producenci materiałów eksploatacyjnych, podobnie jak wytwórcy urządzeń drukujących, coraz częściej podejmują działania na rzecz środowiska. Dziś nie wystarczy już, że przedsiębiorstwo angażuje się w akcje specjalne. Obecnie liczą się przede wszystkim inwestycje w ekologiczne technologie, które pozwalają firmom realnie ograniczać ilość wytwarzanych odpadów.

Działania na rzecz ochrony środowiska to część strategii nie tylko największych producentów urządzeń drukujących i materiałów eksploatacyjnych o zasięgu światowym, ale także polskich producentów materiałów drukujących. Świadczy o tym posiadanie przez nie m.in. międzynarodowych certyfikatów z zakresu ochrony środowiska.
 
Balon na uwięzi
Francuska firma Aérophile zainstalowała w Paryżu nowy rodzaj balonu na uwięzi, który na świecie nie ma swojego odpowiednika. Ta niespotykana atrakcja turystyczna nabiera jednak wymiaru obywatelskiego, stając się niezwykłym i spektakularnym narzędziem informowania mieszkańców o wynikach monitoringu jakości powietrza.

Zastosowany system oświetlenia sprawia, że balon w czasie rzeczywistym podaje do wiadomości mieszkańców informacje o zanieczyszczeniu atmosfery, przyjmując za podstawę dwa odrębne wskaźniki:
 
Newsy
Hiszpańskie żarówki do lamusa

W ciągu najbliższych trzech lat Hiszpania wycofa tradycyjne żarówki i zastąpi je energooszczędnymi, które zużywają o 80% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Dzięki takim działaniom państwo zaoszczędzi 3% całej zużywanej energii. Plan ten wymaga wymiany ok. 350 mln żarówek używanych przez Hiszpanów w domach. Program zastąpienia żarówek przez świetlówki jako pierwsza wprowadziła Australia. Być może takie działania na rzecz globalnego ocieplenia wprowadzi także Unia Europejska. Zapowiedziała to Angela Merkel.
 
Zrównoważony rozwój - program na jutro
Pod takim tytułem, pod patronatem honorowym Ministra Środowiska prof. Macieja Nowickiego, nakładem wydawnictwa Abrys w czerwcu 2008 roku ukazała się książka prof. Stefana Kozłowskiego. To ostatnia zwarta publikacja Profesora, nad którą pracował tuż przed śmiercią, 17 września 2007 roku.

Miałem zaszczyt znać Profesora. Korzystałem (zapewne w stopniu niewystarczającym) z jego rad. Profesor Stefan Kozłowski był osobą wybitną. W kręgu jego zainteresowań była geologia, ekologia, ochrona środowiska, taternictwo. Był autorem lub współautorem kilkuset publikacji, opracowań i ekspertyz.
 

© 2024 Grupa INFOMAX