Advertisement
Ekologiczny biznes
Producenci materiałów eksploatacyjnych, podobnie jak wytwórcy urządzeń drukujących, coraz częściej podejmują działania na rzecz środowiska. Dziś nie wystarczy już, że przedsiębiorstwo angażuje się w akcje specjalne. Obecnie liczą się przede wszystkim inwestycje w ekologiczne technologie, które pozwalają firmom realnie ograniczać ilość wytwarzanych odpadów.

ImageDziałania na rzecz ochrony środowiska to część strategii nie tylko największych producentów urządzeń drukujących i materiałów eksploatacyjnych o zasięgu światowym, ale także polskich producentów materiałów drukujących. Świadczy o tym posiadanie przez nie m.in. międzynarodowych certyfikatów z zakresu ochrony środowiska. Najbardziej uznanym jest międzynarodowa norma zarządzania środowiskowego ISO 14001. Pozwala ona zbudować System Zarządzania Środowiskowego w przedsiębiorstwie. Podstawowym kryterium, na którym firmy opierają swoje działania w zakresie SZŚ, jest diagnoza działań przedsiębiorstwa, które mają wpływ na środowisko. Dotyczy ona m.in. zużycia energii, wykorzystania zasobów naturalnych, ścieków i odpadów przemysłowych.
? Działania na rzecz ochrony środowiska są częścią naszej strategii ? mówi Kamila Yamasaki, prezes firmy Black Point będącej krajowym producentem i dystrybutorem materiałów eksploatacyjnych do drukarek. ? Przy produkcji kartridży łączymy elementy pochodzące z recyklingu z nowymi komponentami, równocześnie gwarantując wysoką jakość i wydajność produktów ? dodaje. Puste pojemniki po kartridżach zamiast na wysypiska trafiają na linię produkcyjną, gdzie służą do produkcji oryginalnych materiałów. Dzięki temu firma pozyskuje z rynku ponad milion zużytych kartridży rocznie. Jedna z jej ostatnich inwestycji to rozbudowa linii do produkcji kartridży laserowych. Wyposażona jest ona w specjalne filtry, dzięki którym niemal do zera ograniczona została emisja zanieczyszczeń powstających w trakcie produkcji. W te rozwiązania producent zainwestował ponad pół miliona złotych.
To nie wszystko. Jedną z ekologicznych inwestycji firmy jest również przyzakładowa podczyszczalnia ścieków. Trafia do niej woda zużyta przy oczyszczaniu kartridży atramentowych na wstępnym etapie produkcji. Dzięki niej ścieki poprodukcyjne zakładu spełniają ostre normy zanieczyszczeń przemysłowych i mogą być wprowadzane do urządzeń kanalizacyjnych. Równocześnie od kilku lat pracownicy firmy biorą udział w projekcie wewnętrznej segregacji odpadów. W rezultacie realnie zmniejszyli ilości oddawanych na wysypisko odpadów komunalnych. ? Przekonaliśmy pracowników, że warto wyrobić sobie nawyk segregowania odpadów. Zyskujemy podwójnie ? chronimy środowisko i jeszcze na tym oszczędzamy ? wyjaśnia Kamila Yamasaki.

Mariusz Turski
 

© 2024 Grupa INFOMAX