Advertisement
Balon na uwięzi
Francuska firma Aérophile zainstalowała w Paryżu nowy rodzaj balonu na uwięzi, który na świecie nie ma swojego odpowiednika. Ta niespotykana atrakcja turystyczna nabiera jednak wymiaru obywatelskiego, stając się niezwykłym i spektakularnym narzędziem informowania mieszkańców o wynikach monitoringu jakości powietrza.

Image Zastosowany system oświetlenia sprawia, że balon w czasie rzeczywistym podaje do wiadomości mieszkańców informacje o zanieczyszczeniu atmosfery, przyjmując za podstawę dwa odrębne wskaźniki:
  • jakość otaczającego powietrza, zobrazowaną dzięki ogólnemu oświetleniu balona przez trzy reflektory umieszczone na równiku powłoki, co jest widoczne przede wszystkim nocą,
  • jakość powietrza w pobliżu głównych tras komunikacyjnych miasta, przedstawioną za pomocą obracającej się wiązki laserowej o dużej mocy, która omiata południowy zwrotnik powłoki.
Zainstalowane w wielu punktach Paryża czujniki przekazują dane zgodne z nowym europejskim wskaźnikiem opracowanym w ramach projektu CITEAIR, stosowanym obecnie przez około trzydzieści dużych miast. Zebrane wyniki wskazują poziom trzech najbardziej szkodliwych typów zanieczyszczeń obecnych w atmosferze (dwutlenku azotu, ozonu oraz pyłu zawieszonego), zgodnie z kodem oznaczeń kolorami: czerwonym dla powietrza bardzo złej jakości, pomarańczowym dla złej jakości powietrza, żółtym dla podrzędnej, jasnozielonym dla dobrej i zielonym dla bardzo dobrej.
Ten nowy typ balonu, widoczny w promieniu ponad 20 km, można też z powodzeniem wykorzystywać w innych stolicach świata.

Funkcjonowanie proste, bezpieczne i ekologiczne

Balony wypełnione 6000 m3 helu i przytwierdzone do ziemi liną uruchamianą z wykorzystaniem hydroelektrycznej wciągarki są całkowicie ekologiczne. Wykorzystując zasadę Archimedesa, mogą zupełnie bezgłośnie i bez wstrząsów unieść ponad miasto do 30 pasażerów (około 2,5 ton) na wysokość 150 metrów (te zainstalowane w Dubaju osiągają wysokość nawet 300 metrów).
Balony respektują najostrzejsze wymagania w zakresie jakości i bezpieczeństwa. Francuska firma, ciesząca się dużym uznaniem z racji swojej wiedzy i doświadczenia, sprzedała już swoje produkty do około dwudziestu krajów (Niemiec, Austrii, Belgii, Kanady, Kambodży, Chin, Korei Południowej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii, Libanu, Portugalii, Signapuru, Szwajcarii i Turcji), gdzie zostały zainstalowane w prestiżowych obiektach, takich jak:
  • największy europejski park rozrywki Disneyland Resort Paris,
  • największy chiński park rozrywki Ocean Park w Hong Kongu,
  • w metropoliach, np. w Paryżu, Berlinie, Singapurze, Dubaju czy w Istambule,
  • w dużych obiektach kulturalnych lub na obszarach naturalnych (świątynie Angkor Wat w Kabodży czy Great Park w Kalifornii).
Jérôme GIACOMONI
Aerophile S.A.
www.aerophile.com

Aérophile światowym liderem w dziedzinie balonów na uwięzi.
Wielokrotnie nagradzane przedsiębiorstwo Aérophile (nagroda dla młodego europejskiego przedsiębiorcy przyznana założycielom, Grand Prix za innowacyjność w 2000 r.) dużą część swoich środków finansowych przeznacza na badania i rozwój, mające na celu ciągłe doskonalenie istniejących już balonów i tworzenie nowych produktów. Regularnie zgłasza też liczne patenty. Firma obecna będzie m.in. na targach IAAPA Europe w Monachium (Niemcy) w październiku br.

 

© 2024 Grupa INFOMAX