Advertisement
Górnictwo dla środowiska
Katowicki Holding Węglowy S.A. z siedzibą w Katowicach powstał w dniu 29 czerwca 1993 roku jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa z połączenia 11 kopalń. W wyniku przeprowadzonych zmian strukturalnych w skład KHW S.A. wchodzi obecnie 5 kopalń: Murcki, Mysłowice-Wesoła, Wujek, Wieczorek i Staszic.

Image
Fot. 1. KWK "Murcki" - "Zagospodarowanie
zwałowiska w Katowicach-Kostuchnie"
- zatrawione zbocze.

Image
Fot. 2. KWK "Murcki" - "Odtworzenie komory
C osadników centralnych" - po zakończeniu
prac z docelowym ukształtowaniem
i zagęszczeniem obwałowania.

Image
Fot. 3. KWK "Mysłowice-Wesoła"
- "Modernizacja stacji odmetanowania"
- budynek stacji odmetanowania.

Image
Fot. 4. KWK "Wujek" - Ruch "Wujek"
- Stacja wentylatorów głównych.

Image
Fot. 5. Certyfikat zgodności systemu
zarządzania z PN-EN ISO 9001:2001
i PN-EN ISO 14001:2005

Image
Fot. 6. Przedłużenie znaku
"Firma Przyjazna Środowisku".

Image
Fot. 7. Certyfikat "Firma Bliska Środowisku
2007".

Image
Fot. 8. Ekolaur w kategorii: "Gospodarka
odpadami, rekultywacja terenów
zdegradowanych".

KHW S.A. razem z KWK Kazimierz -Juliusz Sp. z o.o. tworzy Katowicką Grupę Kapitałową. Kopalnie funkcjonują w ramach Holdingu jako odrębne zakłady górnicze o bardzo dużym stopniu samodzielności gospodarczej i finansowej, na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, nie posiadając jednak osobowości prawnej.

Realizacja przedsięwzięć proekologicznych

Eksploatacji węgla - oprócz osiąganego celu, jakim jest węgiel handlowy, towarzyszą skutki niezamierzone, ale i nieuniknione, takie jak odkształcenia i deformacje górotworu nierozłącznie związane z powierzchnią. W art. 140 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. "Prawo ochrony środowiska" określono, że "podmiot korzystający ze środowiska jest obowiązany zapewnić przestrzeganie wymagań ochrony środowiska, w szczególności przez..." m.in. "podejmowanie działań w celu wyeliminowania lub ograniczenia szkód w środowisku wynikających z nieprzestrzegania wymagań ochrony środowiska... itd.". Prowadzona w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. działalność górnicza uwzględnia zasady ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Katowicki Holding Węglowy S.A. posiada opracowaną "Strategię ograniczania negatywnych skutków oddziaływania na środowisko oraz pełnego dostosowania do wymogów Unii Europejskiej" obejmującą lata 2007-2015, której celem jest ograniczanie negatywnych skutków oddziaływania kopalń na środowisko. Zadania zawarte w "Strategii ograniczania..." są również ujęte w "Programie Zarządzania Środowiskowego dla Katowickiego Holdingu Węglowego S.A."
Celem ograniczenia, względnie eliminacji uciążliwości nieodłącznie związanych z działalnością przemysłową zakładów górniczych prowadzona jest szeroka działalność inwestycyjna. Ta działalność w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. prowadzona jest między innymi
w zakresie:
  • gospodarki odpadami - "Zagospodarowanie zwałowiska w Katowicach-Kostuchnie" (zadanie zrealizowano), "Zagospodarowanie zwałowiska w Katowicach-Murckach", "Rekultywacja osadników "Krystyna" - KWK "Murcki", "Rekultywacja i zagospodarowanie terenu zalewiska - zapadliska przy ul. Spacerowej w Mysłowicach-Wesołej" (zadania zrealizowano) - KWK "Mysłowice-Wesoła", "Rekultywacja osadników przy ul. Dolnej" - KWK "Wujek" - Ruch "Wujek", "Rekultywacja osadników "Zuzanna", "Modernizacja obiegu wodno-mułowego" (zadanie zrealizowano) - KWK "Staszic", "Rekultywacja terenu nr 3 w rejonie "Kazimierz", nr 6 i 8 w rejonie "Juliusz" (zadania zrealizowano), "Rekultywacja terenu nr 3a w rejonie Kazimierz" - KWK "Kazimierz-Juliusz";
  • ochrony wód powierzchniowych - "Remont komory ?B? osadników centralnych wód dołowych w Tychach-Czułowie", "Odtworzenie komory ?C? osadników centralnych" (zadania zrealizowano), "Oczyszczenie komory ?A?, ?B? i ?C? osadników centralnych - KWK "Murcki", "Modernizacja oczyszczalni "Bioblok" (zadanie zrealizowano), "Modernizacja oczyszczalni "Kremer", "Zagospodarowanie wód dołowych i odpadów uwodnionych w zrobach kopalni" - KWK "Mysłowice-Wesoła" - Ruch "Wesoła", "Ochrona wód przed zanieczyszczeniem - uporządkowanie gospodarki ściekowej zlewni rowu "Wujek" odprowadzającego ścieki do rzeki Rawy" (zadanie zrealizowano) - KWK "Wujek" - Ruch "Wujek", "Budowa osadnika do oczyszczania wód opadowych i roztopowych z odwodnienia terenu Zakładu Głównego" - KWK "Staszic";
  • zmniejszenia emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych do atmosfery - "Modernizacja stacji odmetanowania" - KWK "Mysłowice-Wesoła" - Ruch "Wesoła", "Zagospodarowanie metanu ujmowanego przez stację odmetanowania na szybie V" - KWK "Staszic";? ograniczenia emisji hałasu - "Modernizacja stacji wentylatorów" - KWK "Wujek" - Ruch "Wujek", "Modernizacja wraz z zabudową urządzeń płynnej regulacji wentylatora szybu V" - KWK "Staszic";
Recertyfikacja wdrożonego systemu zarządzania

Katowicki Holding Węglowy S.A zakończył trzy etapy wdrażania Systemów Zarządzania, tj.:
  • System Zarządzania Bezpieczeństwem wg normy ISO 18001 - certyfikaty uzyskano w IV kwartale 2002 r. oraz w I kwartale 2003 r.,
  • System Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001 - proces certyfikacji zakończył się sukcesem w listopadzie 2003 r.,
  • System Zarządzania Środowiskowego wg normy ISO 14001 - prace nad wdrażaniem rozpoczęto we wrześniu 2003 r. - proces certyfikacji Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Środowiskowego zakończył się sukcesem w listopadzie 2004 r.
Zakończeniem prac jest integracja Systemów Zarządzania Jakością, Środowiskowego i Bezpieczeństwem, a co za tym idzie otrzymanie nowoczesnego narzędzia Zarządzania Przedsiębiorstwem zgodnego z unijnymi wymaganiami.
W Katowickim Holdingu Węglowym S.A. trwa dalsze doskonalenie ZSZ. Doskonalenie systemu i procesów jest w normach ISO działaniem ciągłym i podstawową miarą wartości systemu zarządzania w organizacji. Proces doskonalenia polega na ciągłej analizie i ocenie przebiegu procesów oraz realizacji ustalonych celów z wykorzystaniem wszelkich źródeł, jak np.: pomiary satysfakcji klientów, audyty wewnętrzne, działania korygujące i zapobiegawcze, przeglądy kierownictwa, reklamacje klientów itd. Umożliwia to podejmowanie decyzji usprawniających przebieg procesu, takich jak: redukcja kosztów, poprawa jakości pracy, wzrost jakości wyrobów i usług czy umocnienie pozycji na rynku.
W dniach od 5-7 listopada 2007 r. TÜV NORD CERT GmbH/TÜV NORD Polska
Sp. z o.o. przeprowadził w Katowickim Holdingu Węglowym S.A. proces recertyfikacji. W dniu 13 listopada 2007 r. KHW S.A. otrzymał certyfikat zgodności systemu zarządzania z PN-EN ISO 9001:2001
i PN-EN ISO 14001:2005.
Dzięki wdrożeniu systemów zarządzania KHW S.A., poza oczywistymi korzyściami wynikającymi z charakteru norm, obserwuje się szereg pozytywnych zjawisk w otoczeniu firmy. Naszą dewizą stało się dostosowanie parametrów jakościowych węgli do wymagań odbiorców, w czym pomagają nam wdrożone systemy zarządzania. W naszej ofercie są węgle o niskiej zawartości siarki, spełniające wymagania zaostrzonych norm emisji i przeznaczone głównie dla energetyki oraz ciepłownictwa (EKORET?, EKO-FINS? - kwalifikowane paliwa węglowe przeznaczone dla nowoczesnych, niskoemisyjnych i oszczędnych kotłów grzewczych stosowanych w gospodarstwach domowych i małych ciepłowniach). Przedsiębiorstwo zyskało silną pozycję konkurencyjną zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. System nie tylko ukierunkował nas na osiągnięcie zadowolenia klienta z naszego produktu, ale także pozwolił inaczej spojrzeć na ochronę środowiska oraz na zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Zintegrowany system zarządzania pozwolił przede wszystkim poprawić jakość zarządzania produkcją, z uwzględnieniem wszelkich zasad ochrony środowiska, jak również bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie wszystkie te procesy są mierzalne i przez to można łatwiej nimi sterować.

Produkcja węgli przyjaznych środowisku

Uruchomienie produkcji miałów niskozasiarczonych wraz z pozytywnymi wynikami pilotażowych dostaw do wybranych odbiorców z sektora energetyki zawodowej umocniło pozycję Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. na tym rynku i spowodowało wzrost zainteresowania takimi miałami klientów z innych obszarów. Najbardziej istotnym obecnie elementem tej działalności jest zapewnienie realizacji dostaw na uzgodnionym z odbiorcami poziomie ilościowym.
Udział KHW S.A. w propagowaniu i promowaniu czystych technologii węglowych jest szeroką bazą i przynosi wymierne efekty w rozwoju produkcji oraz sprzedaży zarówno produkowanych kwalifikowanych paliw węglowych, jak i zużywających je niskoemisyjnych kotłów węglowych. Efekty te są stabilizowane w Programie Ograniczania Niskiej Emisji realizowanym przez coraz większą liczbę jednostek administracyjnych kraju.
Wymienione sfery działania stanowią udział KHW S.A. w spełnianiu krajowych
i unijnych norm, dotyczących ochrony powietrza, jak również w wypełnianiu międzynarodowych zobowiązań Polski.
Należy jednak pamiętać, że zapewnienie wymaganej wielkości produkcji i sprzedaży paliw ekologicznych, jakimi w ofercie KHW S.A. są miały niskozasiarczone i kwalifikowane paliwa węglowe, wymaga nakładów inwestycyjnych związanych z udostępnianiem nowych, odpowiedniej jakości złóż oraz z przebudową infrastruktury kopalń, umożliwiającą selektywną produkcję, magazynowanie i załadunek wyselekcjonowanego paliwa.

Dotychczasowe wyróżnienia KHW S.A. w zakresie ekologii

Katowicki Holding Węglowy S.A. za działania w zakresie ochrony środowiska otrzymał m.in.:
  • "Certyfikat Uczestnictwa w Programie Czystszej Produkcji" z prawem używania znaku "Stosuję zasady Czystszej Produkcji? - 1999 r.
  • Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie o "Ekolaury Polskiej Izby Ekologii? w kategorii "Ochrona powietrza" - 2002 r.
  • Tytuł "Lider Świata Energii 2003" w kategorii "Odbiorca Roku" - 2003 r.
  • Laureat w Narodowym Konkursie Ekologicznym "Przyjaźni Środowisku" pod patronatem Prezydenta RP w kategorii "Produkt Godny Polecenia" - 2005 r.
  • Wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie o "Ekolaury Polskiej Izby Ekologii" w kategorii "Ochrona powietrza" oraz w kategorii "Ekoprodukt" - 2005 r.
  • Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie o "Ekolaury Polskiej Izby Ekologii" w kategorii "Ochrona powietrza" - 2006 r.
  • Tytuł "Firma Przyjazna Środowisku" w Narodowym Konkursie Ekologicznym "Przyjaźni Środowisku" pod patronatem Prezydenta RP - 2006 r.
  • Przedłużenie znaku "Firma Przyjazna Środowisku" w Narodowym Konkursie Ekologicznym "Przyjaźni Środowisku" pod patronatem Prezydenta RP w kategorii "Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku" - 2007 r.
  • Nadanie statusu "Partnera Polskiej Ekologii" w VIII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku" przez Ministra Środowiska i Ministra Gospodarki - 2007 r.
  • Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie o "Ekolaury Polskiej Izby Ekologii" za "Poprawę gospodarki wodno-ściekowej w kopalniach: "Mysłowice-Wesoła" (rejon "Mysłowice"), "Wieczorek", "Staszic" i "Kazimierz Juliusz" - 2007 r.
  • Przedłużenie znaku "Firma Przyjazna Środowisku" w Narodowym Konkursie Ekologicznym "Przyjaźni Środowisku" pod patronatem Prezydenta RP w kategorii "Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku" - 2008 r.
  • Certyfikat "Firma Bliska Środowisku 2007" w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym "Firma Bliska Środowisku 2007" pod honorowym patronatem Ministra Środowiska - 2008 r.
  • Ekolaur Polskiej Izby Ekologii w kategorii: "Gospodarka odpadami, rekultywacja terenów zdegradowanych" - 2008 r.

Urszula Mieszczak
Katowicki Holding Węglowy S.A.
 

© 2024 Grupa INFOMAX