Advertisement
PRAWO I FINANSE
Nie czekajmy na fajerwerki
– Podczas tegorocznej Gali XI edycji „Ekolaurów” Polskiej Izby Ekologii nagrodzeni i wyróżnieni w Konkursie jak zawsze dziękowali jego Kapitule za docenienie ich osiągnięć dla ochrony środowiska oraz praktycznego wdrażania w życie zasad zrównoważonego rozwoju. Jednak chyba nigdy przedtem w takich wystąpieniach nie padało aż tyle ciepłych słów pod adresem instytucji, którą Pani kieruje...

– Staramy się, jako Fundusz, być przewodnikiem dla naszych beneficjentów i de facto często współtworzymy razem czy też wspólnie wypracowujemy projekty, które są z naszego punktu widzenia najbardziej korzystne dla regionu, dla regionalnego środowiska. Należy jednak pamiętać, że oddziaływanie tych inwestycji często wykracza poza obszar Śląska.
 
Najważniejsze zadania zakończone w 2011 roku
Ochrona zasobów wodnych:
• modernizacja oczyszczalni ścieków Klimzowiec w Chorzowie,
• rozbudowa oczyszczalni ścieków w Pisarzowicach na terenie gminy Wilamowice,
• rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gmin: Imielin (35,9 km), Bieruń (27,1 km), Świerklaniec (4,5 km).
 
Fotowoltaika w nowym świetle

Planowane zmiany w systemie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, przyjęte w październikowej wersji projektu ustawy o OZE, powinny dać pozytywny impuls dla dynamicznego rozwoju rynku źródeł odnawialnych w Polsce.

W powszechnej opinii największym beneficjentem zmian będzie energetyka słoneczna, a w szczególności mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW, dla których przewidziano taryfę stałą typu Feed-In o wartości proponowanej wynoszącej 1,3 zł/kWh.
 
STOP dla niskiej emisji
Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w raporcie Europejskiej Agencji Środowiska [1] 21 proc. ludności miast europejskich w roku 2010 była narażona na nadmierne stężenia pyłu zawieszonego PM10.

To jedno z najważniejszych zanieczyszczeń pod względem szkodliwości dla zdrowia ludzkiego występujące w powietrzu*. W tym samym roku do 30 proc. ludności miast europejskich narażona była na nadmierne stężenie pyłu PM2,5. Znaczna część ludności (20 proc. w 2008 r. oraz 29 proc. w 2010 r.) była narażona na wysokie stężenia benzo(a)pirenu (BaP). Podobne zjawiska mają miejsce w kilku województwach w Polsce, szczególnie w okresie sezonu grzewczego jakość powietrza jest bardzo zła. Powietrze jest mocno zanieczyszczone pyłem zawieszonym PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenem. Za taki stan odpowiedzialna jest tzw „niska emisja”, czyli emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania budynków.
 
Kiedy możliwa jest pomoc publiczna dla inwestycji środowiskowych?
Ponad dwadzieścia lat temu, a więc stosunkowo niedawno, Polska stała się demokratycznym państwem opartym na gospodarce wolnorynkowej, której fundamentem jest wolna konkurencja, współzawodnictwo podmiotów rynkowych w zawieraniu transakcji poprzez przedstawianie korzystniejszej od innych podmiotów oferty rynkowej w celu realizacji swoich interesów.

W takim modelu szczególnego znaczenia nabiera rola państwa, które staje się strażnikiem reguł wolnego rynku, chroni go, ale również ingeruje w przypadku, gdy nie są one przestrzegane i przestają służyć konsumentom. Skoro więc państwo jest lub być powinno arbitrem w tej grze, to czy selektywna pomoc jakiemuś wybranemu graczowi jest dozwolona, a jeśli tak, to czy jest to fair play? W tym miejscu dochodzimy do poważnego zagadnienia, jakim jest pomoc publiczna, czyli ingerencja instytucji państwowych, polegająca na przyznaniu w jakiejkolwiek formie pomocy pojedynczemu podmiotowi gospodarczemu bądź grupie podmiotów, prowadząca do zakłócenia konkurencji na wolnym rynku.
 
Po co nam ten "POIiŚ"?
Dookoła słyszymy najróżniejsze skróty RPO, POIG, POIiŚ, ale czy zastanawialiśmy się, co właściwie oznaczają i co się za nimi kryje? Bez względu na to czy potrafimy rozszyfrować dany skrót, czy nie cel wszystkich programów unijnych, które ukrywają się pod danym skrótem, jest wspólny – dążyć do jak największego rozwoju naszego kraju we wszystkich możliwych kierunkach.

Co to właściwie jest ten POIiŚ? Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest to największy w historii Unii Europejskiej program, który decyzją z dnia 7 grudnia 2007 roku został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Realizacja programu obejmuje lata 2007-2013 i angażuje blisko 28 miliardów euro środków unijnych. Z pewnością poruszając się po swojej okolicy, jak i na terenie kraju niejednokrotnie zauważyliśmy tablice informacyjne lub pamiątkowe informujące o inwestycji dofinansowanej ze środków unijnych.
 

© 2024 Grupa INFOMAX