Advertisement
"Tak to leciało"
10 lat Polskiej Izby Ekologii

Styczeń 2000
Wystąpiono z inicjatywą zorganizowania spotkań z zagranicznymi izbami komercyjnymi zajmującymi się ochroną środowiska oraz Ambasadami – Duńską, Austriacką, USA. Cel – rozszerzenie kontaktów.


10 lat Polskiej Izby Ekologii

Image

Image

Image

Image
Styczeń 2000

Wystąpiono z inicjatywą zorganizowania spotkań z zagranicznymi izbami komercyjnymi zajmującymi się ochroną środowiska oraz Ambasadami – Duńską, Austriacką, USA. Cel – rozszerzenie kontaktów.

Luty 2001
21.02. Zarząd PIE zorganizował seminarium: „Problematyka stosowania ustawy z dnia 09.11.2000 r. o dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko”.
Zaproszono członków Izby, samorządy terytorialne oraz organizacje społeczne.
Zainteresowanie tematem było bardzo duże.

Kwiecień 2001
Polska Izba Ekologii oraz UMBRELLA Project, które jest powołane przez Rząd RP oraz Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) zorganizowały w dniu 27.04.2001 roku spotkanie w zakresie „Strategii zrównoważonego rozwoju i korzyści związanych z jej wdrożeniem”.
Na spotkanie zaproszone zostały władze samorządowe województwa śląskiego.

Styczeń 2002
W dniu 30.01.2002 r. w siedzibie Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej odbyło się seminarium organizowane przez Polską Izbę Ekologii. To spotkanie poświęcone było przede wszystkim zasadom gospodarki wodnej, zbiorowemu zaopatrzeniu w wodę – oraz odprowadzaniu ścieków.
W spotkaniu brali udział przede wszystkim przedsiębiorcy – członkowie Polskiej Izby Ekologii. Nie zabrakło również przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej.
Na seminarium omawiana była przede wszystkim problematyka stosowania przepisów dwóch ustaw tj.:
– ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. nr 115, poz. 1229 ze zm.),
– ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. nr 72, poz. 747).
Obydwa akty prawne wzbudzały liczne kontrowersje.

Marzec 2002
Zgodnie z podpisanym porozumieniem między Polską Izbą Ekologii i WFOŚiGW w Katowicach od dnia 11 marca 2002 roku rozpoczął działalność punkt konsultacyjny o możliwościach uzyskiwania dofinansowań na przedsięwzięcia proekologiczne z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, który to punkt znajduje się w siedzibie PIE w Katowicach, ul. Warszawska 3. Punkt czynny jest codziennie w godz. od 10.00 do 14.00.

Kwiecień 2002
Polska Izba Ekologii zawarła porozumienie z Przedsiębiorstwem Gospodarki Wodnej i Rekultywacji S.A. w Jastrzębiu Zdroju
Przedmiotem porozumienia jest szeroko pojęta współpraca w zakresie opracowania i realizacji programów ochrony wód przed ich nadmiernym zasoleniem wodami kopalnianymi. Współpraca dotyczy w szczególności opracowywania i wdrożenia przez PGWiR S.A. metod retencyjno-dozujących przy odprowadzaniu wód kopalnianych o niskim zasoleniu.
Polska Izba Ekologii deklaruje pomoc merytoryczną i techniczną.

Maj 2002
Polska Izba Ekologii podpisała POROZUMIENIE--DEKLARACJĘ WSPÓŁPRACY z Komunikacyjnym Związkiem Komunalnym GOP.
Przedmiotem porozumienia jest współpraca w zakresie opracowania i realizacji problemów proekologicznej przebudowy taboru autobusowego w komunikacji publicznej aglomeracji śląskiej.

Grudzień 2002
Polska Izba Ekologii w roku 2003 przeprowadza cykl szkoleń poświęconych prawnym problemom ochrony środowiska.
Tematem szóstego spotkania będą „Ekonomiczne instrumenty ochrony środowiska”. Szczegółowo omówione zostaną problemy opłat za korzystanie ze środowiska, opłaty podwyższone oraz kary pieniężne i procedura odraczania terminu płatności kary.

Marzec 2003
W dniu 3.03.2003 r. Zarząd PIE podpisał POROZUMIENIE z Prezydentem Miasta Zabrze. Polska Izba Ekologii deklaruje pomoc merytoryczną i techniczną w realizacji systemu gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Zabrze. PIE poprzez swoich Członków zobowiązuje się do pomocy w doborze odpowiednich technologii oraz sprawnej realizacji projektu i wykonawstwa.
Wspólne działania PIE oraz Prezydenta Miasta Zabrze mają charakter nieodpłatny i ich nadrzędnym celem jest promowanie ochrony środowiska w naszym Regionie.

Grudzień 2003
Polska Izba Ekologii w 2003 roku przeprowadza cykl szkoleń poświęconych problemom ochrony środowiska w pierwszych latach członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz inwestycji w ochronie środowiska. Zarząd PIE przygotuje także serię Biuletynów poruszających powyższą tematykę, które będą rozprowadzane wśród uczestników szkoleń.

Luty 2004
Nakładem Polskiej Izby Ekologii ukazała się książka „Europejskie prawo ochrony środowiska. Wybrane zagadnienia z przykładowymi tekstami źródłowymi”, autorstwa Grzegorza Dobrowolskiego i Renaty Krzak. Dr Grzegorz Dobrowolski jest adiunktem w Katedrze Prawa Górniczego i Ochrony Środowiska Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego i autorem wielu opracowań z dziedziny prawa ochrony środowiska. Renata Krzak jest filologiem germanistą, specjalizuje się tłumaczeniu tekstów aktów prawnych.

Marzec 2004
Wiele firm i instytucji z dużym trudem usiłuje znaleźć fachowców, którzy w wiarygodny sposób mogliby wydać opinię o przedsięwzięciach gospodarczych mających wpływ na środowisko naturalne. Każda inwestycja tego typu musi posiadać opinię wystawioną przez eksperta. Problem ten nasili się jeszcze po naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej.
Rada Polskiej Izby Ekologii pod przewodnictwem Senatora RP Adama Graczyńskiego, podjęła decyzje o stworzeniu własnej listy ekspertów, aby ułatwić przedsiębiorcom, samorządowcom i innym instytucjom działania w tej materii. Lista taka powstała w lutym 2002 roku – pierwszych 14 ekspertów nominowali Członkowie Rady. Dzisiaj Polska Izba Ekologii współpracuje już z 84 ekspertami.
Trwa czwarta tura przyjmowania zgłoszeń kandydatów na ekspertów w następujących kategoriach: gospodarka wodno-ściekowa, ochrona powietrza, ochrona przed hałasem, gospodarka odpadami, ochrona przyrody, postępowanie w sprawie ocen oddziaływania na środowisko, prawo ochrony środowiska, zarządzanie projektami, inżynieria finansowa.

Marzec 2004
18 marca odbyło się posiedzenie Rady Izby Polskiej Izby Ekologii.
W posiedzeniu wziął udział minister środowiska Jerzy Swatoń. Pan Minister przedstawił najważniejsze prace legislacyjne resortu, które po wejściu do Unii Europejskiej zostały już wykonane. Na uchwalenie przez Sejm czekają przygotowane zmiany ustaw Prawo Ochrony Środowiska i Prawo Wodne. Minister zwrócił uwagę na wielkie znaczenie dla Polski obszarów Natura 2000. Ich wyznaczenie zwiększy ochronę siedlisk przyrodniczych. Równocześnie będzie jednak istotnym ograniczeniem działalności gospodarczej. Wyznaczenie obszarów Natura 2000 musi uwzględniać zarówno cele przyrodnicze, jak i uwarunkowania społeczno-gospodarcze, na co zwracają uwagę jednostki samorządu terytorialnego. Bardzo ważnymi dla Polski są negocjacje z Unią Europejską w sprawie limitów emisji. Niewystarczające limity emisji mogą stanowić hamulec rozwoju sektora energetycznego opartego na spalaniu węgla kamiennego i brunatnego.

Luty 2006
Polska Izba Ekologii w dniu 13.02.2006 r. zawarła Porozumienie współpracy z Gminą Tarnowskie Góry reprezentowaną przez Kazimierza Szczerbę Burmistrza Miasta.
PIE oferuje pomoc merytoryczną i techniczną w realizacji inwestycji i programów ekologicznych na terenie Miasta Tarnowskie Góry, a w szczególności w ramach przygotowywanego do realizacji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oczyszczalni ścieków komunalnych w Tarnowskich Górach-I faza”.

Październik 2006
PODPISANO POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY pomiędzy Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie a Polską Izbą Ekologii z siedzibą w Katowicach w celu stałego upowszechniania wiedzy w zakresie ochrony środowiska, norm prawnych oraz postępu naukowo-
-technicznego w tej dziedzinie.

Listopad 2006
W dniach 7-8 listopada w Ośrodku Wczasowo--Szkoleniowym „RELAKS” w Ustroniu Polska Izba Ekologii zorganizowała szkolenie dotyczące wdrażania nowego okresu programowania 2007-2013. Zostały omówione finansowe i prawne aspekty pozyskiwania pomocy publicznej na ochronę środowiska oraz przepisy prawa zamówień publicznych. Koordynatorem merytorycznym konferencji był CAPITAL-ECI.
Celem szkolenia była prezentacja szans i perspektyw w nowym okresie programowania, ze szczególnym uwzględnieniem dotacji na ochronę środowiska, przedstawienie przepisów prawa zamówień publicznych, inicjowanie koncepcji przyszłych projektów aplikujących do programów Unii Europejskiej oraz wymiana praktycznych doświadczeń w zakresie pozyskiwania pomocy publicznej.

Styczeń 2007
W styczniu 2007 roku ukazała się pierwsza z sześciu części Informatora specjalistycznego branży ekologicznej pt.: „Ochrona środowiska a aglomeracje wielkoprzemysłowe”, wydanego przez Polską Izbę Ekologii. Wydawnictwo stanowi praktyczny poradnik i kompendium wiedzy w kwestii optymalnego wykorzystania dostępnych technologii oraz instrumentów prawnych i finansowych w ochronie środowiska. Każdy z numerów Informatora zawiera publikacje specjalistów świata nauki, prawa, gospodarki oraz najbardziej uznanych przedsiębiorców podejmujących ww. problematykę.

Czerwiec 2007
Zwycięzcy Konkursu o Ekolaury Polskiej Izby Ekologii otrzymali statuetkę autorstwa znanego rzeźbiarza prof. Jacka Sarapty. Nagrody i wyróżnienia trafiły do przedsiębiorstw na terenie całego kraju. Cieszy fakt, że tak wiele osób, instytucji, z całej Polski, stara się działać na rzecz ochrony środowiska w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu.

Kwiecień 2008
W dniu 18 kwietnia w siedzibie Izby Budownictwa podpisano porozumienie współpracy pomiędzy Polska Izbą Ekologii a Izbą Budownictwa w Katowicach. Celem podpisanego porozumienia jest wielopłaszczyznowa współpraca obejmująca realizację bieżących celów statutowych obu izb ze szczególnym uwzględnieniem obszarów zawierających wspólne przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury budowlanej oraz ekologicznej przy zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju.
Nadrzędnym celem współpracy jest wykorzystanie potencjału intelektualnego oraz technicznego zgromadzonego w obu izbach przy realizacji odrębnych lub wspólnych przedsięwzięć o charakterze gospodarczym, naukowym lub technicznym.

Listopad 2008
W dniach 14-15.11.08 r. w Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Leśnik” w Ustroniu-
-Jaszowcu odbyło się IX wyjazdowe spotkanie Członków Polskiej Izby Ekologii. Na spotkanie licznie przybyli prezesi oraz przedstawiciele firm, którzy pracują w obszarze ochrony środowiska. Zainteresowanie wzbudziło wystąpienie prof. Grzegorza Kołodki.
Grzegorz Kołodko jest profesorem zwyczajnym nauk ekonomicznych i wykładowcą akademickim. W pracach naukowych zajmuje się polityką rozwoju, długofalowymi zmianami systemowymi oraz teoretycznymi i praktycznymi problemami globalizacji. Jest podróżnikiem – zwiedził 130 krajów.
Profesor Kołodko to autor wyjątkowego dzieła jakim jest „Wędrujący świat”. Ta książka to „przewodnik po współczesności i wskazówka na przyszłość, otwierająca oczy i umysły”.
Tak pisze o profesorze Robert A. Mundell, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii:
Grzegorz Kołodko odegrał ważną rolę w przekształcaniu polskiej gospodarki. Dobrze zna świat i ma wiele oryginalnych spostrzeżeń na temat jego problemów i trendów zmian. Lektura tej książki przyniesie korzyść każdemu, kto się interesuje rozwojem gospodarczym.


Zdjęcia dotyczą zeszłorocznej uroczystości wręczenia EKOLAURÓW. Ich autorem jest Jerzy Pilszak.

 

© 2024 Grupa INFOMAX