Advertisement
Złote dla "zielonych"
Image
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od 1994 roku, z okazji Dnia Ziemi, przyznaje nagrody finansowe osobom, które szczególnie wyróżniły się w działalności proekologicznej dla województwa śląskiego.

Image
Fot. Grzegorz Krowiak
Image
Fot. Grzegorz Krowiak
Image
Fot. Grzegorz Krowiak

Po dwóch latach, czyli w roku 1996, nagrody te nazwano oficjalnie  „Zielonymi Czekami”. Do dzisiaj  są jedynymi w Polsce tego typu  wyróżnieniami dla ludzi, którzy  poza swoimi obowiązkami zawodowymi aktywnie działają na rzecz ekologii i poprawy stanu  środowiska. Nagrodami Funduszu do tej pory  uhonorowano 187 osób. To prawdziwi pasjonaci  i wręcz „ambasadorowie” ekologii, poświęcający  często wiele lat na odkrywanie i pielęgnowanie  przyrody dookoła nas, jak też na zadbanie o to,  by mieszkańcom województwa śląskiego stworzyć warunki służące polepszeniu jakości życia  i osiągania standardów środowiskowych na miarę  nowoczesnej Europy.
Nagrody Funduszu od 2000 roku przyznawano w kilku kategoriach, pozwalających na  wyróżnienie autorów prac i działań szczególnie  potrzebnych dla ochrony środowiska w regionie.  Liczyły się więc przede wszystkim osiągnięcia  w dziedzinie proekologicznych inwestycji i modernizacji, tworzenia kompleksowych systemów  i programów służących ekologii. Oceniono i doceniono także prace naukowo-badawcze oraz  inicjatywy i akcje związane z edukacją ekologiczną i kształtowaniem codziennych postaw  proekologicznych. Ważną kategorią była również  profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży na terenach szczególnie zagrożonych zanieczyszczeniem środowiska.
Laureatami Zielonych Czeków zostawali  twórcy i realizatorzy niekonwencjonalnych,  nowoczesnych rozwiązań, często docenianych w skali Polski i Europy. Jako przykład niechaj posłużą wykonawcy Centralnej  Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach czy projektanci pilotażowych w kraju programów  umożliwiających kompleksowe rozwiązania  inwestycyjne pozwalające w Tychach na  znaczną redukcję niskiej emisji w dzielnicach  domów jednorodzinnych (2003 r.). W gronie  nagrodzonych są też – między innymi – pomysłodawcy i realizatorzy budowy ośrodka narciarskiego na Górze Żar, założyciele hodowli głuszca w celu jego reintrodukcji w lasach karpackich (2004 r.) czy też koordynatorzy ogólnopolskiego projektu ochrony sów na terenie województwa śląskiego (2008 r.) lub  popularyzatorzy wykorzystywania w naszym  regionie odnawialnych źródeł energii z wody  i wiatru (2008 r.). Sukces w skali międzynarodowej osiągnęli nasi laureaci z Politechniki  Śląskiej – twórcy bolidu elektrycznego wykonanego na prestiżowe zawody w Wielkiej  Brytanii, promujące nowe ekologiczne technologie w motoryzacji (2011 r.).
To tylko niektóre z działań podejmowanych  przez pasjonatów proekologicznych rozwiązań,  te najbardziej spektakularne. Jednak nie mniej  ważne, choć nie tak widowiskowe, a bardzo potrzebne są prace podejmowane przez animatorów  edukacji ekologicznej, kreatorów postaw proekologicznych, popularyzatorów wiedzy o walorach przyrodniczych regionu, organizatorów akcji profilaktyczno-zdrowotnych dla dzieci i młodzieży zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska.
Kapituła Zielonych Czeków, składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody – wyłania spośród zgłoszonych kandydatów laureatów, którzy wyróżniają się aktywnością i skutecznością swych działań. Po zakończeniu prac Kapituły jej przewodniczący przedstawia Zarządowi Funduszu werdykt w celu podjęcia ostatecznej decyzji o przyznaniu nagród finansowych.
W tym roku uroczystość wręczania Zielonych Czeków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach miała szczególne znaczenie. Inaugurowała bowiem w regionie obchody 20-lecia powstania Funduszu, który – razem z 15 pozostałymi funduszami wojewódzkimi oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – tworzy polski system finansowania ochrony środowiska, wyjątkowy w skali europejskiej zarówno pod względem rozmiarów, jak i form działania.
Na przestrzeni tych 20 lat fundusze ekologiczne stały się nowoczesnym i ważnym instrumentem finansowym dla przekształcania środowiska i jego dostosowywania do standardów europejskich. Oblicza się, że ze środków wojewódzkich funduszy oraz Funduszu Narodowego na wspieranie realizacji trwałych przedsięwzięć proekologicznych wydano do tej pory ponad 40 mld złotych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ma w tym niebagatelny udział, bo ponad 5 mld złotych! Można zatem śmiało stwierdzić, że nie ma w regionie żadnej istotnej inwestycji proekologicznej, która nie otrzymałaby pomocy z jego środków.
Gala wręczania Zielonych Czeków miała miejsce 22 kwietnia br. w kinoteatrze „RIALTO” w Katowicach. Po raz piąty otwieram tę uroczystość z udziałem przyjaciół: nominowanych, laureatów oraz wszystkich ludzi o „zielonych sercach” – powiedziała Gabriela Lenartowicz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Rozpoczynają się obchody 20-lecia działalności funduszy. W czasie tego roku będziemy starali się pokazać, co nasi beneficjenci zrobili dotychczas dla regionu. Spotykamy tu dzisiaj wspaniałych ludzi! Nagrodźmy ich oklaskami! – zaapelowała do zebranych.
Uczestnicy Gali mieli także możliwość zapoznania się z interesującymi materiałami archiwalnymi, zawierającymi wypowiedzi laureatów poprzednich edycji konkursu. Następnie wydarzyło się to, na co wszyscy czekali: ogłoszenie laureatów Zielonych Czeków AD 2013. Werdykt Jury i fragmenty z protokołu Kapituły Konkursu odczytał Andrzej Misiołek, senator Rzeczpospolitej Polskiej.
W tym roku Kapituła zapoznała się z 33 wnioskami i postanowiła, co następuje:

KATEGORIA:
INNOWACJE I TECHNOLOGIE
Nominowani:
– dr hab. inż. Małgorzata Wysocka;
– Danuta Hilse;
– dr inż. Maciej Kostecki;
– Mirosław Klimosz.
Laureat: dr inż. Maciej Kostecki za praktyczne wdrożenie technologii rekultywacji i uratowanie zbiornika wodnego Pławniowice przed degradacją.

KATEGORIA:
PROGRAMY I AKCJE PROEKOLOGICZNE, W TYM DOTYCZĄCE OCHRONY PRZYRODY
Nominowani:
– prof. dr hab. Irena Pluta, Ryszard Fuchs, Wiesław Kopiec;
– Józef Michałek;
– Zespół: Aleksandra Trzaska, Maria Niemiec;
– Zespół: Jolanta Migdał, Beata Tarnawa, Halina Sobańska;
– Zespół: Izabela Siubiak, Paweł Grzybowski, Jarosław Kasprzyk;
– Grzegorz Gowarzewski;
– Zespół: Bogdan Wita, Dominika Szotowicz, Grzegorz Granek;
– Ks. Jan Byrt.
Laureat: zespół: Jolanta Migdał, Beata Tarnawa, Halina Sobańska za realizację długofalowej czynnej edukacji ekologicznej w ramach programu Święto Drzewa, który integruje społeczności lokalne wokół inicjatyw na rzecz ochrony i sadzenia drzew.

KATEGORIA:
PRACE NAUKOWO-BADAWCZE
Nominowani:
– dr hab. Adam Rostański, prof. UŚ;
– dr hab. Agata Rosińska, dr inż. Lidia Dą-browska;
– dr inż. Maciej Kostecki;
– dr inż. Barbara Słomka-Słupik, prof. dr hab. inż. Adam Zybura;
– Zespół: prof. Janusz Kotowicz, prof. Elżbieta Grabińska-Sota, prof. Krzysztof Barbusiński;
– Gabriela Wożniak.
Laureat: dr hab. Adam Rostański, prof. UŚ za  badania nad florą zwałowisk poprzemysłowych  aglomeracji katowickiej, istotny wkład w poznanie wpływu zanieczyszczeń gleb metalami cięż-kimi na roślinność oraz zorganizowanie jednegoz najlepszych w Polsce zielników i herbarium w ramach Pracowni Dokumentacji Botanicznej.

KATEGORIA:
EDUKACJA EKOLOGICZNA DZIECI I MŁODZIEŻY
Nominowani:
– Anna Peterko;
– Krzysztof Jamrozowicz;
– Zespół: Maria Morga, Barbara Stacha, Łukasz Fuglewicz;
– Grażyna Morcinek-Kalita;
– Zespół: Maja Głowacka, Weronika Papiesz, Bogdan Ogrodnik;
– Teresa Bryś-Szczygieł.
Laureat: Anna Peterko za szerzenie ekologii wśród dzieci i młodzieży, kształtującej kompetencje ekologiczne, szacunek wobec natury, poznawanie jej piękna i tajemnic z różnorodnością i nowatorstwem.

KATEGORIA:
PROFILAKTYKA ZDROWOTNA DZIECI I MŁODZIEŻY DOTYCZĄCA ZAGROŻEŃ SCHORZENIAMI ZWIĄZANYMI ZE STANEM ŚRODOWISKA
Nominowana:
Jolanta Wadowska-Król.
Laureat: Jolanta Wadowska-Król za szczególne dokonania na rzecz zdrowia i rozwoju dzieci zagrożonych wysoką koncentracją metali ciężkich oraz działania na rzecz poprawy stanu środowiska w rejonie Katowic-Szopienic.

KATEGORIA:
DZIAŁANIA POPULARYZATORSKIE I PROMOCJA POSTAW EKOLOGICZNYCH
Nominowani:
– Jacek Bożek;
– Zespół: prof. dr hab. Irena Pluta, Ryszard Fuchs, Wiesław Kopiec;
– Urszula Gawłowska;
– Zespół: prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała, dr Ryszard Kulik;
– Zespół: Janusz Moczulski, Anna Tarkowska, Michał Siedlaczek;
– Teresa Bryś-Szczygieł.
Laureat: zespół: prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała, dr Ryszard Kulik za promocję kultury i wiedzy ekologicznej wśród mieszkańców województwa śląskiego – organizację Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono mi!” oraz Klubu Myśli Ekologicznej.

Przyznano także cztery nagrody specjalne.
Otrzymali je:
Danuta Hilse – za opracowanie, wdrażanie i popularyzację metod oraz instalacji ochrony powietrza w gospodarce komunalno-bytowej z wykorzystaniem źródeł energetyki prosumenckiej;
Zespół: Aleksandra Trzaska, Maria Niemiec – za czynne zaangażowanie w ochronę ptaków na osiedlach mieszkaniowych;
Zespół: prof. Janusz Kotowicz, prof. Elżbieta Grabińska-Sota, prof. Krzysztof Barbusiński, jako autorzy sukcesu, jakim było w 2012 roku uzyskanie przez Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej wyróżnienia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla najlepszego kierunku studiów w Polsce w zakresie inżynierii środowiska;
Urszula Gawłowska – za zaangażowanie w ochronę nietoperzy w starym młynie stanowią-cym schronienie dla licznej kolonii nietoperza.

Kapituła tegorocznej edycji Zielonych Czeków przyznała również dwa Dyplomy Uznania oraz dwa Dyplomy Honorowe dla:
Księdza Jana Byrta, proboszcza parafii Ko-ścioła Ewangelicko-Augsburskiego w Szczyrku--Salmopolu, za akcję sadzenia 5000 drzewek z okazji 500-lecia Reformacji, wykonanie i rozwieszenie 500 budek lęgowych dla ptaków, akcję obsadzania roślinami chronionymi tras narciarskich w Beskidach (Klimczok, Kotarz, Pilsko, Skrzyczne), zorganizowanie dokarmiania zwierzyny (5 pa-śników) na terenie Brennej, Szczyrku oraz Wisły;
Grażyny Morcinek-Kality za systematyczne i profesjonalne prowadzenie edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży przez ostatnie 13 lat, realizowanej poprzez programy: „Zostań przyjacielem drzewa”, „Jak zmniejszyć wysypiska śmieci?”, „Ekologia w mieście”, „Przyroda w języku sztuki”, „Oswoić ekorozwój”;
Teresy Bryś-Szczygieł za edukację dzieci i młodzieży w zakresie gospodarowania odpadami i za organizację programu „Moje czyste Miasto” promującego segregację odpadów i recykling, za autorskie warsztaty w placówkach przedszkolnych „Kłopoty Burka z podwórka”, za organizację Przedszkolnego Festiwalu Ekologicznego oraz cyklicznej konferencji „Szukamy rady na odpady” – w działaniach tych od 2006 roku udział wzięło 60 tys. dzieci i młodzieży;
Jacka Bożka –  za budowanie pokolenia XXI wieku, popularyzowanie postaw proekologicznych i angażowanie do współpracy na rzecz ochrony środowiska różnych grup pokoleniowych, społecznych, kulturowych i branżowych. Jacek Bożek od 25 lat prowadzi Klub Gaja.
Wszystkim laureatom, wyróżnionym oraz nominowanym w tej edycji Zielonych Czeków serdecznie gratulujemy. Życzymy nowych proekologicznych pomysłów i kolejnych sukcesów. A Funduszowi dalszych wielu lat skutecznego działania.

Redakcja oraz Polska Izba Ekologii

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”
 

© 2024 Grupa INFOMAX