Advertisement
Wiadomości
Image
foto: http://pl.fotolia.com/

Image
foto: http://pl.fotolia.com/
Mając na uwadze niedawne powodzie nę-kające naszych zagranicznych sąsiadów, wiadomość o uroczystym podpisaniu umowy na budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu wydaje się niezwykle optymistyczna.W wydarzeniu tym wzięli udział m.in. Witold Sumisławski, Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Janusz Zaleski, dyrektor w Biurze Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Umowę na budowę zbiornika Racibórz Dolny podpisali: inwestor Tomasz Cywiński, p.o. dyrektora RZGW Gliwice oraz wykonawca Andreas Gonzales Lopez, dyrektor regionalny Dragados SA Oddział w Polsce.

***

Czyżby powstał pierwszy polski ekologiczny reality-show?W połowie czerwca jedna ze stacji telewizyjnych rozpoczęła nadawanie programu „Dom marzeń”, powstającego w ramach projektu „Żyj aktywnie, buduj pasywnie”, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z kolejnych odcinków dowiemy się m.in., czy opłaca się budować lub kupować domy i mieszkania energooszczędne i pasywne, jakie płyną z tego korzyści, jakie rozwiązania są najlepsze, jak utrzymać minimalne zużycie energii, gdzie otrzymać dotację na spłatę kredytu na budowę domu.

***

Jak podaje Ministerstwo Środowiska, 14 czerwca 2013 roku ogłoszono nabór wniosków na dofinansowanie kolejnych projektów z dziedziny gospodarki wodno-ściekowej. Wsparcie finansowe o łącznej kwocie 100 mln euro przeznaczone jest dla samorządów i ich związków oraz podmiotów świadczących usługi wodno-ściekowe w ramach wykonywania obowiązków własnych gmin. Wnioski należy składać od 15 lipca do 30 września br. Szczegóły na stronie Ministerstwa Środowiska.

***

Dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pierwsze półrocze roku 2013 upłynęło pod znakiem 55 zawartych umów na łączną kwotę 2,2 mld złotych, z czego 822 mln złotych stanowiło dofinansowanie unijne.Większość pieniędzy została zainwestowana w poprawę gospodarki wodno-ściekowej, następna w kolejności była gospodarka odpadami i ochrona ziemi.

***

27 maja 2013 roku Rafał Lewandowski, prezes częstochowskiej Oczyszczalni Ścieków „Warta” SA, odebrał z rąk Gabrieli Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zapewnienie ministra środowiska o przyznaniu 20 mln złotych europejskiej dotacji.Pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przeznaczone zostaną na kolejny, drugi etap rozbudowy oczyszczalni. Zmodernizowana zostanie m.in. Centralna Oczyszczalnia Ścieków oraz Centralna Przepompownia Ścieków. Dzięki inwestycjom przeprowadzanym już od 2004 roku, częstochowska oczyszczalnia stała się jedną z najnowocześniejszych w naszym kraju.

***

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Gabriela Lenartowicz, została nagrodzona Indywidualną Śląską Nagrodą Jakości w kategorii „Praktyka”.Nagrody przyznawane są już od piętnastu lat przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach i mają na celu m.in. promowanie i wdrażanie nowoczesnych koncepcji zarządzania przedsiębiorstwami. Gabriela Lenartowicz swoje wyróżnienie otrzymała za wdrażanie nowoczesnych i skutecznych metod finansowania ochrony środowiska w regionie.

***

Na majowym szczycie europejskim przywódcy państw zwracali uwagę na to, jak ważne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii.Nie omieszkali również upomnieć kraje zwlekające z wdrożeniem odpowiednich unijnych dyrektyw w tym zakresie. Polska nie wprowadziła aż dziesięciu istotnych dyrektyw. Jest wśród nich m.in. dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków. Ponadto obywatele powinni mieć większe prawa w kwestii zmiany dostawcy energii, możliwości zarządzania zużyciem energii i bycia tzw. prosumentem energii, czyli jednocześnie jego wytwórcą, jak i konsumentem.Priorytetem określonym na szczycie europejskim okazało się przede wszystkim stworzenie wspólnego wewnętrznego rynku energii do 2014 roku oraz wdrożenie zaległych dyrektyw. Jak z tego zadania wywiąże się Polska?

***

Organizacja ekologiczna WWF informuje, iż w ostojach niedźwiedzi, wzdłuż szlaków turystycznych, ustawi 50 koszy na śmieci, które zabezpieczą odpadki przed zwierzętami.Jak bowiem wiadomo, zwierzęta są często łase na resztki jedzenia pozostawione przez turystów. Nie jest to jednak bezpieczne. Przede wszystkim dlatego, iż dzięki temu niedźwiedzie mogą szybko przyzwyczaić się do łatwego zdobywania po-żywienia, przez co będą zbliżać się do miejsc, w których mieszka człowiek. Kosze zbudowane są z grubej blachy stalowej, zaś ich klapy wyposażone są w specjalne zabezpieczenia w formie zasuw. Nowe nabytki WWF-u staną w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i Beskidzie Żywieckim.

***

Szczecin zadbał o jakość powietrza unoszącego się nad miastem.Przystąpił mianowicie do ogólnopolskiego programu KAWKA dotyczącego likwidacji niskiej emisji wspierającej wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii, a ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na cały projekt, realizowany przez najbliższych 5 lat, zostanie przeznaczonych 800 mln złotych. Dzięki programowi mieszkańcy Szczecina będą mogli otrzymać dotację np. na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczny, przyłączenie się do miejskiej sieci cieplnej, zastosowanie kolektorów słonecznych, termomodernizację budynków i wiele innych.

***

9 maja 2013 roku amerykańska Administracja Oceanów i Atmosfery przekazała, iż padł – niechlubny niestety – rekord światowego poziomu stężenia dwutlenku węgla w atmosferze.Po raz pierwszy koncentracja CO2 w powietrzu przekroczyła czterysta części na milion. To najprawdopodobniej najwyższe stężenie od trzech milionów lat. Tak drastycznie wysoki poziom dwutlenku węgla wynika z ciągle rozwijającej się ingerencji człowieka w przyrodę. Oznacza to zatem, że prędzej czy później zostanie pobity nowy rekord...

***

Po naukę w las, i to dosłownie!Jak się słusznie okazuje, od uczenia jest nie tylko szko-ła i rodzice, ale także... centra edukacji. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego poinformował, że wesprze ze środków unijnych 11 projektów związanych m.in. z edukacją ekologiczną. Szansę na dofinansowanie o łącznej kwocie 12,3 mln złotych mają dolnośląskie gminy, fundacje oraz Uniwersytet Wrocławski. Powstaną m.in. centra edukacji ekologicznej w parku Gór Stołowych, Sokołowsku, Świeradowie Zdroju i Żmigrodzie. Pieniądze wesprą także budowę ścieżek i ogrodów przyrodniczych (np. w Szklarskiej Porębie) oraz wież widokowych (np. na górze Dzikowiec), a tak-że Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach.

***

Na zakończenie przypominamy, iż w tym roku Gala Konkursu o Ekolaury Polskiej Izby Ekologii, którego jesteśmy patronem medialnym, odbę-dzie się nie jak zwykle w czerwcu, lecz w październiku. Serdecznie zapraszamy!

 

© 2024 Grupa INFOMAX