Advertisement
Termiczne metody przekształcania odpadów w KPGO
W województwie śląskim 96% odpadów trafia na składowiska. Stworzenie na Śląsku nowoczesnej, odpowiadającej potrzebom regionu i aktualnym wymaganiom prawa gospodarki odpadami komunalnymi wymaga zbudowania do roku 2013 co najmniej dwóch instalacji termicznego przekształcania odpadów. Modernizacja systemu gospodarki odpadami jest koniecznością inaczej grożą nam kary ze strony Unii Europejskiej.

24 stycznia 2008 r. w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych odbyło się seminarium Termiczne metody przekształcania odpadów w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami. W seminarium uczestniczyło 90 osób: przedstawicieli samorządów lokalnych, przedsiębiorstw energetycznych, firm zajmujących się gospodarką odpadami oraz instytucji i organizacji społecznych związanych z ochroną środowiska.

W trakcie seminarium doc. dr Lidia Sieja przedstawiła m.in. cele i zadania gospodarki odpadami komunalnymi wynikające z Krajowego Planu Gospodarki Odpadami, wstępne założenia planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego z uwzględnieniem metod termicznego przekształcania odpadów oraz argumenty przemawiające za tymi metodami.

W Polsce aż 96% odpadów ciągle jeszcze trafia na składowiska, wbrew przepisom obowiązującym w krajach UE nakazującym odzysk, recykling i unieszkodliwianie odpadów metodami innymi niż składowanie. Zmniejszenie ilości składowanych odpadów komunalnych stanowi obecnie jeden z najtrudniejszych problemów środowiskowych i gospodarczych. Konieczna jest budowa nowego systemu gospodarki odpadami. System ten winien charakteryzować się kompleksowością i nowoczesnością rozwiązań a przede wszystkim mieć charakter regionalny. Doc. dr Lidia Sieja podkreśliła, że instalacje odzysku i unieszkodliwiania odpadów w każdej gminie są nieuzasadnione ze względów ekonomicznych, jak i z punktu widzenia ochrony środowiska. Potwierdzają to również doświadczenia innych krajów Unii, w których funkcjonują związki gminne skupiające od kilku do kilkudziesięciu gmin wspólnie rozwiązujących problemy gospodarki opadami. Konieczność budowy obiektów o znaczeniu regionalnym wskazana jest w krajowym planie gospodarki odpadami, a także w planach wojewódzkich. W trakcie dyskusji podkreślano, że rozwiązanie problemu zagospodarowania odpadów komunalnych bez zastosowania ich termicznego przekształcania nie jest możliwe. Stworzenie na Śląsku nowoczesnej, odpowiadającej potrzebom regionu i aktualnym wymaganiom prawa, gospodarki odpadami komunalnymi wymaga zbudowania do roku 2013 co najmniej dwóch instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

Doc. dr Lidia Sieja zwróciła uwagę, że wzorem Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina i Warszawy, już powinniśmy rozpoczęć proces przedinwestycyjny instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych wraz z wszelkimi procedurami - analizą uwarunkowań środowiskowych, wskazaniem lokalizacji i kampanią dla pozyskania akceptacji społecznej. Tylko wtedy unikniemy bardzo wysokich kar ze strony Unii Europejskiej za niedopełnienie zapisów Traktatu Akcesyjnego i nieprzestrzeganie prawa.

Ewa Gębicka-Matusz, Dyrektor Wydział Ochrony Środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego zaapelowała do przedstawicieli samorządów o zintensyfikowanie działań, gdyż aplikowanie o środki finansowe dostępne w ramach Funduszu Spójności (lista indykatywna) – możliwe jest tylko w 2008 r.

Obecnie Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych wraz z Instytutem Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego Oddział Zamiejscowych w Katowicach na zlecenie Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego rozpoczął aktualizację Panu Gospodarki Odpadami dla Województwa Śląskiego.

Szczególnie ważne jest, aby samorządy włączyły się w dyskusję nad określeniem zadań w ujęciu regionalnym. Należy bowiem pamiętać, że zapisy wprowadzone do planu będą w najbliższych latach stanowić podstawę wszystkich działań w gospodarce odpadami, w tym również w procesie starania się o środki z Unii Europejskiej.

Sukcesem tego spotkania był fakt, że jego uczestnicy uznali, że wprowadzenie termicznego przekształcania odpadów jest właściwym kierunkiem w gospodarce odpadami, a debata koncentrowała się tylko wokół tego jak w możliwie krótkim czasie doprowadzić do jego realizacji.


Wanda Jarosz
Rzecznik prasowy IETU
tel. 032 254-60-31 wew. 136
kom. 609-770-140
jarosz@ietu.katowice.pl
 

© 2024 Grupa INFOMAX