Advertisement
Chroń je, jeśli kochasz...
W listopadzie br. rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna pod hasłem „Chroń je, jeśli kochasz… zużyte świetlówki oddaj do sklepu”. Celem kampanii jest zmotywowanie Polaków, aby zużyte świetlówki oddawali do sklepów. Główny przekaz zawiera informacje o właściwych zasadach postępowania ze zużytymi świetlówkami oraz wyjaśnia, dlaczego zużyte świetlówki mogą być zagrożeniem dla środowiska oraz naszych najbliższych.

Świetlówki kompaktowe tzw. żarówki
energooszczędne są przyjazne środowisku

Świetlówki kompaktowe, potocznie zwane żarówkami energooszczędnymi, to nowoczesne źródła światła, przyjazne środowisku – są bardziej wydajne, bo zużywają ok. 5 razy mniej energii niż zwykłe żarówki żarowe, świecą nawet do 10 razy dłużej, przy tym zmniejszają emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Są to tzw. lampy wyładowcze, które emitują światło w wyniku wyładowań w parach rtęci, nie nagrzewając się i wydzielając przy tym dodatkowego ciepła.


Zużytych świetlówek nie wolno
wyrzucać do śmietnika!

Zużyte świetlówki, zgodnie z prawem, należą do kategorii odpadów niebezpiecznych i wymagają odpowiedniego postępowania - są delikatne i podatne na zniszczenia, dlatego nie wolno wyrzucać ich do śmietnika razem z innymi odpadami. Świetlówki zawierają pary rtęci, które po wydostaniu się ze stłuczonej bańki lampy przenikają do gleby, wody i powietrza, niszcząc środowisko naturalne i zagrażając zdrowiu Twojemu i Twoich najbliższych. Wyrzucając zużytą świetlówkę łamiemy prawo, które obowiązuje w Polsce od 29 listopada 2005 r. (ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym). Zużyte świetlówki można oddać w sklepie lub hurtowni przy zakupie nowych. Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć je w tej samej ilości, co zakupione, bez względu na markę. Zużyte świetlówki, w dowolnej ilości, przyjmują także lokalne punkty zbierania elektrośmieci.

Odzysk i recykling świetlówek jest bardzo efektywny
90% każdej zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej!

Ze sklepów, hurtowni oraz punktów zbierania, zużyte świetlówki przekazywane są do zakładu przetwarzania, gdzie ich poszczególne elementy zostają poddane procesom odzysku i przekazane do recyklingu. W procesach odzysku otrzymuje się oczyszczone szkło, aluminiowe końcówki, luminofor i metaliczną rtęć. Wszystkie te materiały nadają się do recyklingu i ponownego przetworzenia.

”Poprzez kampanię chcemy wyrobić w ludziach nawyk, aby planując zakup nowych świetlówek, zabierali ze sobą te zużyte i oddawali sprzedawcy. Nie wolno wyrzucać świetlówek do śmietnika razem z innymi odpadami - mówi Grzegorz Skrzypczak, Prezes ElektroEko - Organizacji Odzysku Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego będącej pomysłodawcą i organizatorem kampanii - Klienci instytucjonalni, czyli np. szkoły, szpitale, zakłady przemysłowe, od lat zobowiązani są przekazywać zużyte lampy wyładowcze do wyspecjalizowanych zakładów przetwarzania. ElektroEko bez dodatkowej opłaty zapewnia im bezpłatny odbiór zużytego oświetlenia, jak również finansuje jego przetworzenie i odzysk”.

Więcej informacji o zużytych świetlówkach znajduje się na stronie: www.zuzyteswietlowki.pl
 

© 2024 Grupa INFOMAX