Advertisement
Porozumienie Burmistrzów

Do akcji przeciwdziałania zmianom klimatu przyłącza się ponad 350 europejskich miast, zobowiązując się do ograniczenia emisji CO2. Na uroczystej ceremonii, która odbyła się 10 lutego w Brukseli, przedstawiciele całej Europy oficjalnie zobowiązali się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do roku 2020. Te miasta to między innymi Bielsko-Biała, Budapeszt, Hamburg, Lizbona, Madryt, Ryga i Zagrzeb.

Porozumienie Burmistrzów zostało podpisane podczas dorocznej europejskiej konferencji w sprawie zrównoważonego rozwoju, na której prezentowane są najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii ekologicznych i odnawialnych źródeł energii. Jest to największa spośród imprez, jakie odbywają się w 52 europejskich miastach z okazji Tygodnia Zrównoważonej Energii (9-13 lutego), a jej częścią jest również ceremonia wręczenia nagród za najbardziej innowacyjne projekty.

Niektóre miasta są już na najlepszej drodze do osiągnięcia celu wyznaczonego na 2020 rok. W niemieckim Heidelbergu, który jest na tym polu szczególnie aktywny, ustanowiono agencję doradzającą mieszkańcom miasta, jak oszczędzać energię. W ciągu ostatnich dziesięciu lat emisję CO2 w budynkach miejskich udało się ograniczyć o prawie 40 proc. - mówi Eckart Würzner, burmistrz Heidelbergu.

Upłynęły już dwa miesiące od czasu, gdy przywódcy państw UE zatwierdzili kompleksowy pakiet środków mający na celu ograniczenie emisji w Europie. To najszerzej zakrojona reforma europejskiej polityki energetycznej, dzięki której Europa może stać się światowym liderem w dziedzinie technologii niskoemisyjnych i związanych z energią odnawialną. Pakiet ma również chronić gospodarkę przed skutkami rosnących cen energii oraz niepewnych dostaw.

W 2008 roku ceny energii w UE wzrosły średnio o 15 proc., co częściowo tłumaczy rosnący popyt w krajach rozwijających się, jak Chiny czy Indie. Ponad połowa zużywanej przez UE energii jest importowana spoza UE, co powoduje wzrost zależności od dostaw zewnętrznych. Duża część dostaw pochodzi z Rosji, której spory z krajami tranzytowymi w ostatnich latach doprowadzały niejednokrotnie do przerwania dostaw. Ostatnia przerwa w dostawach, która miała miejsce w styczniu, trwała prawie dwa tygodnie.

Komisarz ds. energii Andris Piebalgs podkreślił, że większość wytwarzanej w Europie energii jest zużywana w obszarach miejskich. To w miastach trzeba będzie prowadzić i wygrać walkę ze zmianami klimatycznymi. Dlatego zaangażowanie, jakie wykazali burmistrzowie europejscy, podpisując Porozumienie Burmistrzów, budzi wielkie nadzieje, szczególnie w obecnych trudnych czasach - stwierdził komisarz.

Przewodniczący Komitetu Regionów Luc Van den Brande w przemówieniu wygłoszonym na uroczystości podpisania porozumienia powiedział: Porozumienie Burmistrzów jest wspaniałą inicjatywą, która będzie dalej rozwijana we współpracy z Komitetem Regionów. Ambitne cele Europy dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych zostaną osiągnięte jedynie, gdy władze lokalne i regionalne połączą siły i zaangażują się w działania na partnerskich zasadach. Porozumienie nie jest przeznaczone wyłącznie dla dużych miast: do jego podpisania i do podjęcia zobowiązań w zakresie ochrony środowiska należy zachęcać również mniejsze miasta, a także całe regiony. Komitet Regionów rozważa też koncepcję utworzenia sieci dla miast i regionów będących sygnatariuszami porozumienia, pomagającej im w wymianie najlepszych praktyk, idei i doświadczeń.

W uroczystości, której przewodniczyli: przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, komisarz Piebalgs, przewodniczący Komitetu Regionów Luc Van den Brande, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Alejo Vidal Quadras, burmistrz Budapesztu Gábor Demszky, burmistrz Hamburga Ole von Beust, burmistrz Madrytu Alberto Ruiz Gallardón, burmistrz Rygi Janis Birks i burmistrz Växjö (Szwecja) Bo Frank, udział wzięło ponad 100 burmistrzów europejskich.

W dniu podpisania dokumentu nastąpiło otwarcie witryny internetowej Porozumienia Burmistrzów, która - w zamyśle inicjatorów - ma funkcjonować jako portal sieciowy i platforma wsparcia zarówno dla miast uczestniczących w inicjatywie, jak i dla obywateli. Nowa witryna będzie zawierać wiadomości dotyczące działań porozumienia i fotografie dokumentujące przebieg tych działań, a także informacje o zaangażowanych miastach.

KE, ec.europa.eu
EurActiv.pl

 

© 2024 Grupa INFOMAX