Advertisement
Zrównoważona Energia dla Europy
Image

Image400 miast zobowiązało się przekroczyć jeden z cel energetycznych Unii Europejskiej, tj. ograniczenie emisji CO2 o 20%, w drodze Porozumienia Burmistrzów realizowanego pod auspicjami Komisji Europejskiej. Wśród nich są tylko trzy miasta polskie.

W dniach 9-13 lutego 2009 r. w Brukseli, odbyła się trzecia edycja Tygodnia Zrównoważonej Energii w Europie (EUSEEW), który jest głównym forum dotyczącym energii odnawialnej w tej części świata. Przy okazji tego wydarzenia odbyło się dziesiątki konferencji, warsztatów, seminariów i imprez medialnych, które podkreślają wielosektorowy charakter zrównoważonego rozwoju energetycznego oraz potrzebę interdyscyplinarnej współpracy na rzecz osiągnięcia wyznaczonego celu.

Jednym z najważniejszych punktów tegorocznej imprezy, była uroczysta ceremonia podpisania Porozumienia Burmistrzów, która odbyła się 10 lutego 2009 r., w sali obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego.  Sesji tej przewodniczyli: szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, komisarz UE ds. Energii Andris Piebalgs, przewodniczący Komitetu Regionów Luc Van den Brande, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Alejo Vidal Quadras, Przedstawiciele ponad 350 miast całej Europy zobowiązało się do przekroczenia celu UE zakładającego ograniczenie emisji CO2 o 20% do roku 2020.

W ramach tej inicjatywy, którą Komisja Europejska podjęła we współpracy z Komitetem Regionów, przedstawiciele ponad 60 milionów obywateli będą działać razem dla dokonania zmian w naszym środowisku naturalnym i bardziej racjonalnego wykorzystywania energii. Tylko trzy miasta polskie znajdują się w tym elitarnym gronie: Bielsko-Biala, Lubianka, Niepołomice. Do obowiązków miast należących do inicjatywy należy przedstawienie planu działania na rzecz energii odnawialnej. Do bezpośrednich korzyści należy możliwość korzystania ze wsparcia podczas realizacji zadań, które pochodzi zarówno z Biura Porozumienia Burmistrzów, jak również od wielu specjalistów, którzy są skupieni wokół struktur UE. Dodatkowo można korzystać z doradztwa naukowo-technicznego w przygotowaniu planów działania i sprawozdań, które jest niezwykle wymagające dla wielu miast pod względem kryteriów technicznych i naukowych. Struktury Porozumienia wspierają miasta poprzez: prowadzenie usług pomocy technicznej w uzgodnieniu Biurem Porozumienia, analizy istniejących metod i narzędzi, dostarczanie wytycznych do sporządzania planów działań oraz wspomaganie w wyborze kryteriów doskonałości. Poza tym istnieje szereg nieformalnych możliwości związanych z udziałem w inicjatywie. Naturalnie, miasta zapraszają się nawzajem do wspólnych projektów realizowanych z funduszy europejskich (np. program Inteligentna Energia dla Europy). Poza tym wymieniają się doświadczeniami, pomysłami, nowinami, a także wpływają na kształt nowo-formowanych regulacji prawnych. Więcej o porozumieniu na stronie internetowej: http://www.eumayors.eu/.

ImagePrzedstawicielem Polski, aktywnie wspierającym powyższą inicjatywę jest eurodeputowany Prof. Jerzy Buzek. Delegacja Pomorskiego Centrum Badań i Technologii Środowiska POMCERT, w porozumieniu z prof. Buzkiem postanowiła dołączyć do propagowania i rozpowszechniania informacji o tej inicjatywie. Pomorze jest regionem, gdzie działania energetyczne realizowane są ze szczególną efektywnością na poziomie lokalnym (gminnym) i regionalnym (wojewódzkim). Mamy czym się pochwalić i możemy bez kompleksów uczestniczyć w inicjatywie opisanej powyżej oraz innych związanych z energetyką i ochroną środowiska. A działania każdego miasta i gminy zwiększające udział energetyki odnawialnej wpływają w istotny sposób na zmniejszenie emisji CO2 z terenu kraju i uniezależnienie się od paliw kopalnych (w tym ropy i gazu).

Karolina Rzemieniewska
i Agnieszka Langowska (POMCERT.PL)


 

© 2024 Grupa INFOMAX