Advertisement
Ponad miliard euro na innowacyjne inwestycje

Ponad miliard euro na innowacyjne inwestycje dla  przedsiębiorstw prowadzących działalność w sektorach  produkcyjnym  i usług

Analiza SWOT dotycząca sektora przedsiębiorstw w Polsce wskazuje na niski poziom ich innowacyjności oraz niską skłonność do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Jednocześnie polska gospodarka charakteryzuje się niewielkim udziałem produktów nowych i zmodernizowanych w produkcji sprzedanej i niskim udziałem produktów wysokoprzetworzonych i wysokiej techniki w eksporcie. Niskie są nakłady przedsiębiorstw na B+R. Niewielki jest również udział sektora usługowego w tworzeniu PKB.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (PO IG), a w nim czwarta oś priorytetowa stwarza możliwości podniesienia poziomu innowacyjności przedsiębiorstw poprzez stymulowanie wykorzystania nowoczesnych rozwiązań w przedsiębiorstwach. Zakres wsparcia obejmuje zarówno realizowanie nowych inwestycji, w szczególności związanych z zastosowaniem najnowszych rozwiązań w skali światowej oraz tworzeniem miejsc pracy, jak również działania wspierające działalność B+R w przedsiębiorstwach

W ramach działania 4.5  wspierane są następujące rodzaje projektów:
1.    poddziałanie 4.5.1 - nowe inwestycje o charakterze innowacyjnym obejmujące zakup lub wdrożenie rozwiązania technologicznego, które jest stosowane na świecie przez okres nie dłuższy niż 3 lata lub wartość sprzedaży na świecie wyrobów lub usług wytworzonych w oparciu o tę technologię nie przekracza 15% wartości sprzedaży w danej branży oraz spełniające poniższe warunki (łącznie):
- wydatki kwalifikowane nie mniejsze niż 160 mln PLN oraz
- wzrost zatrudnienia netto nie mniejszy niż 200 osób.

2.    poddziałanie 4.5.2 - nowe inwestycje obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia netto nie mniejszy niż 100 osób, prowadzące do utworzenia lub rozbudowy:
- centrów usług wspólnych (np. finanse, księgowość, zarządzanie zasobami ludzkimi, administracja, zaplecze bankowe i ubezpieczeniowe, badania rynkowe),
- centrów IT (np. rozwój oprogramowania, testowanie aplikacji, projektowanie i wdrażanie sieci, optymalizacji produktu, zarządzanie bazami danych).

3.    poddziałanie 4.5.2 - nowe inwestycje dotyczące rozpoczęcia lub rozwoju działalności badawczo-rozwojowej przez jednostki organizacyjne lub wyodrębnione organizacyjnie jednostki rozpoczynające lub rozwijające działalność obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia netto nie mniejszy niż 10 osób personelu B+R, prowadzące do utworzenia lub rozbudowy centrów badawczo-rozwojowych (np. centra usług inżynierskich, centra jakości) o minimalnej wartości wydatków kwalifikowanych powyżej 2 mln PLN.

Maksymalna intensywność wsparcia projektów została określona w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 2 kwietnia 2008 r. w sprawie pomocy finansowej dla nowych inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki udzielanej w ramach działania 4.5 "Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013 i wynosi odpowiednio:
1.    dla projektów realizowanych w ramach poddziałania 4.5.1 Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym - 15%;

2.    dla projektów realizowanych w ramach poddziałania 4.5.2 Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych - 30% (z wyłączeniem projektów B+R),

3.    dla projektów B+R realizowanych w ramach poddziałania 4.5.2:
- na część inwestycyjną projektu: intensywność wsparcia jest ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej, tj. może wynieść od 30 do 70% wartości wydatków kwalifikowanych części inwestycyjnej projektu,
-  na część szkoleniową - nie może przekroczyć 1 mln PLN oraz 45% - dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy, 35% - dla przedsiębiorcy, a dla przypadku pozostałych przedsiębiorców 25%  wartości tych wydatków,
- na część doradczą - nie może przekroczyć 600 tys. PLN oraz 50% wartości kosztów tych usług.

Całkowita alokacja finansowa dla działania 4.5 PO IG na lata 2007-2013 wynosi 1.023.860.000 EURO, z tego w roku 2009 przewidziano możliwość udzielenia wsparcia na kwotę 460.000.000  EURO.

Od dnia 2 marca 2009 r. trwa otwarty konkurs (nabór) wniosków o dofinansowanie inwestycji spełniających kryteria uzyskania wsparcia w ramach poddziałania 4.5.1  Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym PO IG. Alokacja środków dla tego poddziałania w roku 2009 wynosi 1.052.160.000 zł.
Informacje dla zainteresowanych przedsiębiorstw, obejmujące:
1.    Regulamin Prowadzenia Konkursu,
2.    wzór wniosku o dofinansowanie projektu,
3.    wzór biznes planu,
4.    instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie,
5.    wzór modelu finansowego,
6.    pozostałe dokumenty dla wnioskodawców,
7.    wzór umowy o dofinansowanie,
8.    procedura odwoławcza.
dostępne są za pośrednictwem strony internetowej:

www.mg.gov.pl/fundusze/POIG/Aktualności

Ogłoszenie naboru wniosków w ramach poddziałania 4.5.2 "Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych? planowane jest na pierwszą połowę maja 2009, niezwłocznie po opublikowaniu nowego rozporządzenia Ministra Gospodarki regulującego udzielanie pomocy w ramach działania 4.5.

Katalog wydatków kwalifikowanych określony jest w Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 zatwierdzonych przez Ministra Rozwoju Regionalnego dostępnych na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego pod adresem:

www.mrr.gov.pl


oraz w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 2 kwietnia 2008 r.w sprawie  udzielania pomocy finansowej dla nowych  inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki w ramach programu operacyjnego innowacyjna gospodarka, 2007-2013, dostępnego pod adresem:

www.mg.gov.pl/fundusze/POIG/Prawo/


Instytucją wdrażającą działanie 4.5 PO IG jest Departament Wdrażania Programów Operacyjnych (DPO) Ministerstwa Gospodarki. Przedsiębiorcy i instytucje zainteresowane uzyskaniem dodatkowych informacji lub wyjaśnień mogą kontaktować się z upoważnionymi pracownikami DPO za pośrednictwem adresu mailowego:

4.5-POIG@mg.gov.pl

Departament Wdrażania Programów Operacyjnych (DPO) Ministerstwa Gospodarki rozważa możliwość zorganizowania w Warszawie konferencji informacyjnej/dni otwartych dla przedstawicieli przedsiębiorstw zainteresowanych przygotowaniem i złożeniem wniosku o środki z działania 4.5.1. Uczestnictwo w planowanym seminarium uwarunkowane jest złożeniem wstępnego zgłoszenia wg załączonego wzoru. Wstępne zgłoszenie nie rodzi po stronie zgłaszającego żadnych zobowiązań. Termin nadsyłania wstępnych zgłoszeń mija 20.03. 2009 r.
Decyzja o organizacji konferencji i terminie jej realizacji zostanie przekazana zainteresowanym, bezzwłocznie  po jej podjęciu.

pie.pl

 

© 2024 Grupa INFOMAX