Advertisement
"Zielone Czeki" 2009 rozdane
Z okazji przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi, obchodzonego od 20 lat w Polsce, Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał finansowe nagrody osobom indywidualnym i zespołom badawczym wyróżniającym się w minionym roku w działalności proekologicznej w województwie śląskim.

WFOŚiGW w Katowicach przyznaje to wyróżnienie od 1994 roku. Nagroda ta nosi nazwę "Zielonych Czeków" i stała się już jedną z najbardziej prestiżowych wyróżnień w kraju w dziedzinie ochrony środowiska przyznawaną z okazji Dnia Ziemi pasjonatom przyrody działającymi na rzecz ochrony środowiska w regionie, często poza swymi zawodowymi obowiązkami.
W tym roku Zarząd Funduszu na wniosek Kapituły, wyłonionej spośród autorytetów z zakresu ekologii, przyznał spośród zgłoszonych 23 wniosków sześć "Zielonych czeków".

"Czeki" przyznano w następujących kategoriach:

* programy i akcje proekologiczne,
* prace naukowo-badawcze,
* edukacja ekologiczna,
* profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska,
* działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych
* oraz nagroda specjalna.

W odbywającej się w budynku Radia Katowice w uroczystej gali związanej z wręczeniem nagród udział wzięli: Bernard Błaszczyk - Wiceminister Środowiska, Adam Matusiewicz - Wicewojewoda Śląski, Adam Stach - Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Piotr Spyra - Członek Zarządu Województwa oraz Michał Czarski - Przewodniczący Sejmiku i Piotr Zienc - Wiceprzewodniczący Sejmiku, a także przedstawiciele samorządów, instytucji i organizacji ekologicznych.

Bernard Błaszczyk, przemawiając do zgromadzonych laureatów i nominowanych do nagród "Zielonych Czeków" oraz działaczy ekologicznych z województwa śląskiego zwrócił uwagę, że obchody Dnia Ziemi mają na Górnym Śląsku od lat szczególny charakter. Tu bowiem, na terenach najbardziej zdegradowanych ekologicznie w Polsce, szczególnej wagi nabierają wszelkiego rodzaju akcje, konkursy i plebiscyty zmierzające do zmian zachowań i codziennych nawyków na przyjazne środowisku i jego ochronie. Dlatego idea "Zielonych Czeków", konkursu zorganizowanego przed laty przez WFOŚiGW w Katowicach, doskonale wpisuje się dziś w te wyzwania.

Gabriela Lenartowicz - Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach zapowiedziała, że zwłaszcza w obecnych czasach Fundusz zamierza sprawnie i skutecznie realizować swe cele na rzecz coraz większego wpierania finansowego inwestycji proekologicznych przekształcających oblicze regionu. Osiągnąć to można kierując się w praktycznym działaniu nową filozofią pracy Funduszu, który chce być postrzegany jako przyjazny środowisku i ludziom działającym na jego rzecz. W tym celu działania podejmowane przez pracowników Funduszu cechować będzie rzetelność, otwartość i przejrzystość oraz życzliwość i mądrość we współpracy z beneficjentami.

Oto sylwetki osób nagrodzonych "Zielonymi Czekami":

w kategorii programy i akcje proekologiczne
Lidia Skórzak
- za opracowanie i wdrożenie elementów programu systemu zarządzania środowiskowego spełniającego wymagania ISO 14001 i EMAS oraz za udział w cyklu akcji proekologicznych dla rozpowszechniania uzyskanych doświadczeń w polskich zakładach produkcyjnych. Laureatka w latach 1995-2008 opracowała program ochrony środowiska i systemu zapewniający zintegrowanie procesu produkcyjnego, bezpieczeństwa pracy i jakości sprzętu medycznego z podjętymi przez laureatkę zadaniami i akcjami proekologicznymi, a także przygotowanie i szkolenie załogi do jego realizacji;

w kategorii prace naukowo-badawcze
dr hab. Adam Stebel
- za prace monograficzną "Mosses of the Kotlina Żywiecka Basin" i całokształt działań związanych z ochroną mszaków w województwie śląskim. Laureat jest wieloletnim pracownikiem Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W swojej działalności naukowej od początku wiele uwagi poświęcał sprawom związanym z ochroną przyrody w województwie śląskim, zwłaszcza ochronie roślin zarodnikowych;

w kategorii edukacja ekologiczna
dr Marek Kaczmarzyk
- za prowadzenie różnych form edukacji ekologicznej dla młodzieży w tym warsztaty świadomości ekologicznej, za autorstwo i realizację programu edukacyjnego "Kaskada". Laureat jest pracownikiem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska US; jest pomysłodawcą m Warsztatów Świadomości Ekologicznej, prowadzi Młodzieżowy Program Monitoringu Środowiska Naturalnego Kaskada, jest także współautorem programu społecznej kampanii edukacyjnej "Szkoły dla przyrody";

w kategorii profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska
Ewa Cofała
- za wieloletnią organizację ekologicznych wyjazdów dzieci. Laureatka jest harcmistrzem i skarbnikiem Chorągwii Śląskiej ZHP, koordynatorem profilaktyki zdrowotnej dzieci. Od lat organizuje wyjazdy dzieci do miejscowości czystych ekologicznie;

w kategorii działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych
Stanisław Czyż
- za promocję i popularyzację wiedzy ornitologicznej ze szczególnym akcentem zwróconym na obszary Natura 2000. Laureat z zawodu jest technikiem ogrodnikiem, pracuje w Straży Miejskiej w Częstochowie. Od przeszło 30 lat zajmuje się obserwacją ptaków i ich życia, współpracownik terenowej Stacji Ornitologicznej Muzeum Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku. Jest założycielem Polskiej Grupy Badania Łabędzi.

Nagroda Specjalna:

dr Leopold Kobierski

- za całokształt działalności proekologicznej prowadzonej w Bytomiu i sąsiednich miastach, a w szczególności za utworzenie w latach 1988-2009 45 szkolnych ogrodów dendrologicznych. Laureat jest emerytowanym nauczycielem biologii. Od 1957 roku do dziś społecznie pełni funkcję prezesa największego w Polsce Oddziału Miejskiego Ligi Ochrony Przyrody w Bytomiu.


Image


wfosigw.katowice.pl
 

© 2024 Grupa INFOMAX