Advertisement
Ekolaury Polskiej Izby Ekologii wręczone
Konkurs o „Ekolaury” Polskiej Izby Ekologii został zorganizowany po raz ósmy.
Image
Fot. 1. Chwila rozmowy o Izbie - od lewej:
G. Pasieka (prezes zarządu),
Cz. Śleziak (przewodniczący Rady Izby),
Z. Zaborowski (wicemarszałek
woj. śląskiego).


Image
Fot. 2. Wśród wyróżnionych Złotą Odznaką
Zasłużonych Dla Województwa Śląskiego Bożena
Kania (b. dyrektor oddziału korporacyjnego
BOŚ S.A. w Katowicach).


Image
Fot. 3. Za działalność na rzecz ochrony środowiska
i współpracę z PIE wyróżniono m.in.
Przedsiębiorstwo „Barosz-Gwimet”. Nagrodę
odbiera prezes zarządu Czesław Mocko.


Image
Fot. 4. Nagrodzonym i wyróżnionym
gratulował Czesław Śleziak.


Polska Izba Ekologii (obchodząca w tym roku 10-lecie), jako ogólnopolska organizacja samorządu gospodarczego, skupiająca ok. 130 przedsiębiorstw i organizacji działających w branży ekologicznej, jako jeden z celów wyznaczyła sobie promowanie postępu technologicznego w ochronie środowiska. Corocznie organizowany konkurs o „Ekolaury” służy osiąganiu tego celu poprzez wyróżnianie oraz nagradzanie najlepszych w kreowaniu i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań – efektywnych ekonomicznie i ekologicznie. Honorowani są także wytwórcy tzw. „ekoproduktów”.
Zgłaszane projekty ocenia i wyłania laureatów Kapituła, której przewodniczy wieloletni parlamentarzysta – przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, następnie Minister Środowiska – Czesław Śleziak.
23 czerwca w Teatrze Śląskim odbyła się Gala, podczas której ogłoszono wyniki tegorocznej edycji konkursu.
W trakcie uroczystości, w związku z obchodzonym przez Izbę Jubileuszem 10-lecia działalności, władze PIE odebrały z rąk wicemarszałka woj. śląskiego Zbyszka Zaborowskiego Złotą Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego.
Kilkanaście osób uhonorowano odznaczeniami wojewódzkimi i resortowymi. Wyróżniono także 30 organizacji gospodarczych – najaktywniejszych członków Izby. Podmioty te, obok swoich statutowych zadań, kreują działania Izby, biorą w nich udział, pomagają kierownictwu Izby przyjmować i realizować program, wnoszą zasadniczy wkład w umacnianie ekologicznego samorządu gospodarczego. Najczęściej wiąże się to również z wzorową wręcz dbałością o sprawy środowiska we własnej działalności.
Sala Teatru Śląskiego była zapełniona, dopisali goście, okazały przebieg uroczystości był możliwy także dzięki finansowemu zaangażowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przyszłym roku kolejna edycja konkursu.

LAUREACI – Ekolaury 2009

KATEGORIA: Gospodarka wodno-ściekowa
EKOLAUR dla:
AQUA S.A.
43-300 Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 23

Nazwa przedsięwzięcia: „ModernizacjaOczyszczalni Ścieków w Komorowicachz wykorzystaniem metody dynamicznegozasilania stopniowego”.
Celem realizacji nagrodzonego przedsięwzięcia było dostosowanie Oczyszczalni Ścieków w Komorowicach do zaostrzonych od 1 stycznia 2006 roku wymogów dotyczących zawartości substancji biogennych w ściekach oczyszczonych. Zakończona sukcesem modernizacja umożliwiła oczyszczanie ścieków zgodnie z obowiązującym prawem unijnym ze szczególnym uwzględnieniem redukcji stężenia związków biogennych: azotu ogólnego poniżej 10 mg/l i fosforu poniżej 1,0 mg/l. Po modernizacji średnie wyniki otrzymywane na oczyszczalni wynoszą: azot ogólny – 8,00 mg/l, fosfor – 0,69 mg/l.

KATEGORIA: Ochrona powietrza, ochrona przed hałasem
EKOLAUR dla:
Baterpol Sp. z o.o.
40-335 Katowice, ul. Obrońców Westerplatte 108

Nazwa przedsięwzięcia: „Hermetyzacja procesów technologicznych hali rafinacji Zakładu Ołowiu połączona z nowym zespołem filtra odpylającego”.
Jest to kompleksowe rozwiązanie, polegające na hermetyzacji procesów technologicznych hali rafinacji połączonej z nowym zespołem filtra odpylającego. Zainstalowane zostały nowe okapy kotłów rafinacyjnych, zmodernizowany został załadunek wsadu do pieca obrotowego oraz sposób odlewania ołowiu surowego i żużla oraz wybudowano nową wysokosprawną odpylnię z nowoczesnymi rozwiązaniami, gwarantującymi osiągnięcie pełnego wyłapywania gazów i pyłów znad pieca oraz kotłów rafinacyjnych. W wyniku zastosowanych rozwiązań, poprzez zapewnienie szczelności urządzeń technologicznych i ich kompatybilność z odpylnią uzyskano ograniczenie emisji do powietrza oraz emisji niezorganizowanej pyłu i ołowiu na stanowiskach pracy.
Nowoczesność urządzeń i automatyzacja procesów gwarantują również wzrost wydajności procesów topienia i rafinacji oraz dwukrotne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

KATEGORIA: Gospodarka odpadami, rekultywacja terenów zdegradowanych
EKOLAUR dla:
REWITAL Sp. z o.o.
40-389 Katowice, ul. Ks. Mjr. K. Woźniaka 7

Nazwa przedsięwzięcia: „Modernizacja oczyszczalni ścieków pod instalację odzysku i unieszkodliwiania odpadów”.
Finalnym rezultatem przedsięwzięcia było uzyskanie uruchomionej w czerwcu ubiegłego roku uniwersalnej instalacji charakteryzującej się wysoką elastycznością technologiczną, która, spełniając standardy Najlepszych Dostępnych Technik, posiada możliwość przeróbki emulsji olejowych, jak również ścieków i odpadów pogalwanicznych z rozdziałem na grupy: kwaśne i alkaliczne, chromowe oraz cyjankowe.

KATEGORIA: Oszczędność energii, niekonwencjonalne źródła energii
EKOLAUR dla:
Katowickiego Holdingu Węglowego S.A.
40-022 Katowice, ul. Damrota 16

Nazwa przedsięwzięcia: „Poszanowanie energii w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego S.A.”
Zarządzanie energią spowodowało bardzo wiele istotnych przeobrażeń techniczno- organizacyjnych kopalń, unowocześnienie wielu urządzeń, wprowadzenie energooszczędnych technologii, instalacji, maszyn i procedur oraz rozbudowę infrastruktury pomiarowej, informatycznej i transmisyjnej. Poszanowanie energii w kopalniach swoim zasięgiem obejmuje wszystkie media energetyczne, od źródła wytwarzania (pobierania), przez instalacje przesyłowe do konkretnego odbioru.

KATEGORIA: Ekoprodukt w gospodarstwach domowych i w gospodarce komunalnej
EKOLAUR dla:
Barlinek S.A.
25-323 Kielce, Al. Solidarności 36

Nazwa przedsięwzięcia: „Produkcja i popularyzacja peletu (ekologicznego paliwa)”.
Produkt ten powstaje z biomasy, która stanowi uboczny produkt wytwarzania naturalnych podłóg. Główną zaletą i przyczyną rosnącej popularności tego paliwa na świecie i w Polsce jest fakt, że pelet jest odnawialnym źródłem energii i nie powoduje wzrostu zawartości dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze. Używanie tego biopaliwa redukuje ponadto emisję gazów cieplarnianych. Pelet drzewny produkowany w Barlinku charakteryzuje się wysokimi parametrami jakościowymi i energetycznymi – nie zawiera żadnych zanieczyszczeń chemicznych ani mineralnych.

KATEGORIA: Ekoprodukt wykorzystywany w przemyśle i budownictwie
W tej kategorii nagrody nie przyznano.
 

© 2024 Grupa INFOMAX