Advertisement
20 lat dla środowiska
Rozmowa z prezesem zarządu Fundacji Ekologicznej „Silesia” w Katowicach, Eugeniuszem Leopoldem Ćwięczkiem.

Kiedy Fundacja została założona? Jakie nazwiska kojarzą się z tym faktem – kto był pierwszym prezesem?
Decyzję o powołaniu Fundacji podjęło 20 fundatorów na spotkaniu w kwietniu 1989 r., a rejestracja w Sądzie dokonana została we wrześniu 1989 r. Jednym z głównych inicjatorów powstania Fundacji był ówczesny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, późniejszy Senator, pan Adam Graczyński. Pierwszą osobą powołaną na stanowisko Prezesa Zarządu był pan Jerzy Raiwa, a obecnie urzędujący jest już czwartą osobą sprawującą tę funkcję.
Rozmowa z prezesem zarządu Fundacji Ekologicznej „Silesia” w Katowicach, Eugeniuszem Leopoldem Ćwięczkiem.

Image
Fundacja organizuje wiele konkursów.
Na zdjęciu: prezes zarządu
p. EugeniuszLeopold Ćwięczek (z lewej)
podczas wręczania nagród.


Kiedy Fundacja została założona? Jakie nazwiska kojarzą się z tym faktem – kto był pierwszym prezesem?

Decyzję o powołaniu Fundacji podjęło 20 fundatorów na spotkaniu w kwietniu 1989 r., a rejestracja w Sądzie dokonana została we wrześniu 1989 r. Jednym z głównych inicjatorów powstania Fundacji był ówczesny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, późniejszy Senator, pan Adam Graczyński. Pierwszą osobą powołaną na stanowisko Prezesa Zarządu był pan Jerzy Raiwa, a obecnie urzędujący jest już czwartą osobą sprawującą tę funkcję.

Panie Prezesie, zacznijmy banalnie – Fundacja działa już 20 lat, jakie ma cele?
Podstawowym celem i zadaniem Fundacji Ekologicznej „Silesia” jest propagowanie oraz wdrażanie inicjatyw proekologicznych wśród mieszkańców, szczególnie woj. śląskiego, poprzez realizację programów edukacyjnych oraz tworzenie warunków organizacyjnych i materialnych.
W bieżącym 2009 roku mija 20 lat działalności, głównie edukacyjnej, propagującej różne formy i sposoby kształtowania twórczych postaw proekologicznych, począwszy od młodzieży szkolnej, a nawet przedszkolaków. Jedną z pierwszych znaczących inicjatyw dla woj. śląskiego była powszechna już w 1990 roku akcja zadrzewiania nieużytków, w wyniku której zasadzono 20 tys. drzew i 30 tys. krzewów. Powodzenie tej akcji było impulsem Fundacji do organizacji konkursów oraz imprez wśród młodzieży na szerszą skalę poprzez placówki oświatowo-wychowawcze.
Z coraz większym zainteresowaniem wykorzystywana jest biblioteka ekologiczna naszej Fundacji.

Czy chodzi Wam tylko o działania edukacyjne?
Nie. Innym znaczącym przykładem działań Fundacji było, szczególnie w pierwszych latach, organizowanie badań skażonego środowiska na Śląsku, w tym inspirowanie pomiarów emisji zanieczyszczeń powietrza na terenach najbardziej uciążliwych dla ludzi. Przykładem były prace pomiarowo-badawcze związane z częstym występowaniem ołowicy, m.in. w Bukownie, co wymagało analizy skutków działania tej substancji na organizmy żywe. Raport w tej sprawie był impulsem do podjęcia decyzji o finansowaniu inwestycji ekologicznych w tym zakładzie. Fundacja nasza finansowała również w tym okresie m.in. pobyt rehabilitacyjny dzieci z porażeniem mózgowym oraz badania skutków skażenia zwierząt i gleb w wyniku emisji zanieczyszczeń gazowych z procesów technologicznych w hutnictwie metali nieżelaznych.

Jednym z Waszych narzędzi jest film…
Od drugiego roku istnienia Fundacji zaczęła działać i prosperuje do dziś filmoteka ekologiczna Fundacji, umożliwiająca w kolejnych latach organizację przeglądów filmów oświatowych w ośrodkach edukacyjno-wychowawczych. Z okazji 20-lecia wydajemy właśnie informator filmoteki z podziałem na grupy tematyczne, aby ułatwić wykorzystanie filmów w czasie prowadzenia warsztatów. Podkreślenia wymaga też fakt, że już w 1992 roku Fundacja otrzymała specjalną nagrodę Sejmiku Samorządowego woj. szczecińskiego (zachodniopomorskiego) na II Ogólnopolskim Festiwalu „Eko-film” za zbiór filmów edukacyjnych.
Na Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów, który odbył się w 1994 roku, film naszej produkcji pt. „Woda” uzyskał drugą nagrodę.

Czy korzystają Państwo z pomocy ekspertów?
Od 1993 roku w strukturach organizacyjnych Fundacji działa Biuro Usług i Ekspertyz Ekologicznych oraz Rada Programowa do wydawnictw ekologicznych. W późniejszym okresie utworzone zostało Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej.

Jaka jest Państwa rola w akcji „Sprzątanie Świata”?
Akcja pt. „Sprzątanie Świata” przyjęła formę ogólnopolską. Osiągnięcia już w pierwszym okresie działalności spowodowały, że Krajowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie w uzgodnieniu i na wniosek Wydziału Ekologii Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach powierzyło Fundacji Ekologicznej „Silesia” koordynację akcji „Sprzątanie Świata – Polska” dla woj. katowickiego. W tym celu w 1994 roku utworzono punkt informacyjno-sprawozdawczy dla organizatorów tej akcji. Bieżące informacje o działaniach Fundacji w tym zakresie zamieszczane i przekazywane były za pośrednictwem biuletynu „Ekowizje” i nie tylko. Efektem wymiernym w ramach akcji „Sprzątanie Świata” był masowy udział społeczeństwa, tj. zakładów pracy i młodzieży szkolnej, co według zbiorczego raportu Biura Fundacji określono na ponad 300 tys. uczestników, a w wyniku znakomitej promocji i reklamie zebrano 600 ton odpadów w czasie jednej akcji.

Czy taka inicjatywa, jak Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej, jest jeszcze zauważana?
Na posiedzeniu Rady programowej ERCE w 2000 roku dokonano podsumowania działalności ośrodków i kół działających w byłych województwach częstochowskim i bielskim. Stwierdzono że pomoc merytoryczna i organizacyjna Fundacji w postaci m.in.: udostępniania publikacji, scenariuszy zajęć, programów nauczania oraz udostępniania biblioteki ekologicznej i filmoteki pozwoliły na szybki rozwój tych ośrodków. Rada Fundacji zaakceptowała zmianę formuły prowadzenia Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej na realizację programu edukacyjnego RCEE. Zgodnie z tą formułą zorganizowano ogólnopolskie seminarium instruktażowe dla nauczycieli na temat: „Metodyka zajęć z zakresu ochrony przyrody, ziemi i środowiska” oraz wiele innych.
RCEE Silesia skupia już 42 organizacje i instytucje do prowadzenia wszechstronnej edukacji.

Panie Prezesie, a jakieś nowsze inicjatywy?
W dalszych latach podejmowaliśmy problematykę ochrony środowiska związaną z wymogami umowy akcesyjnej z Unią Europejską. Jednym z pierwszych programów była kampania edukacyjna, zmierzająca do ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych kierowanych przez zakłady, szczególnie surowcowe, do atmosfery. Kolejna to kampania edukacyjna dotycząca ograniczenia niskiej emisji, natomiast zgodnie z wymogami przedakcesyjnymi Unii Europejskiej podjęto tematyczne programy edukacyjne wśród gmin woj. śląskiego.
Kolejnym działaniem był program realizowany pod hasłem „Bezpieczna praca z azbestem”. Inicjatywa ta realizowana wspólnie ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów prowadzona była pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego z przeznaczeniem dla służb profesjonalnych w Gminach i Powiatach. Scenariusz tego programu obejmował kampanię informacyjną, szkolenia wyjazdowe w wybranych gminach i zakładach zajmujących się eliminacją azbestu ze środowiska, zgodnie z wymogami tzw. ustawy azbestowej, oraz konferencję podsumowującą z udziałem zainteresowanych. Rozpowszechnione zostały materiały szkoleniowe i konferencyjne wraz z reklamą osiągnięć niektórych zakładów działających w ramach programu likwidacji wyrobów azbestowych jako substancji szkodliwej w środowisku naturalnym. Program miał wymiar powszechny, bowiem obejmował w kolejnych miesiącach prezentacje w szkołach i ośrodkach edukacyjno-wychowawczych na Śląsku.

Czy to prawda, że Fundacja brała się nawet za tak poważny temat, jak odpady w woj. śląskim?
W 2005 roku Fundacja „Silesia” przedstawiła w Urzędzie Marszałkowskim założenia Programu Edukacyjnego Gospodarki Odpadami dla Gmin i Powiatów w woj. śląskim. Po akceptacji jego założeń Marszałek Województwa Śląskiego przyjął patronat nad jego realizacją. Scenariusz programu był podobny jak przy realizacji programu eliminacji azbestu ze środowiska. Pierwszy etap obejmował akcję informacyjną zakończoną konferencją dla przedstawicieli gmin i powiatów. Drugi etap dotyczył seminaryjnych szkoleń wyjazdowych na terenie woj. śląskiego, który przeznaczony był dla służb koordynujących plany gospodarki odpadami w gminach i powiatach, następnie szkolenia w zakładach uczestniczących w realizacji tych planów. Podstawą tych szkoleń były najpierw projekty ustaw, a następnie już ustawa o zachowaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawa odpadowa. Kolejnym etapem była konferencja podsumowująca efekty edukacyjne i stan realizacji Planów Gospodarki Odpadami w gminach. Konferencja zgromadziła ponad 130 uczestników i oficjalnych przedstawicieli władz wojewódzkich, starostów oraz przedstawicieli Ministerstwa Środowiska. Program ten również był realizowany wspólnie ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów.
W 2007 roku, zgodnie z oczekiwaniami ośrodków edukacyjnych, w porozumieniu ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów oraz innymi stowarzyszeniami, Fundacja „Silesia” podjęła realizację projektu unijnego z Norweskiego Programu Finansowego pt. „Od Ciebie również zależy stan środowiska – popieraj recykling”, który stanowił kontynuację programu gospodarki odpadami, lecz w oparciu o inny scenariusz działań. Projekt ukierunkowany był głównie na ośrodki edukacyjne, szkoły oraz gminy w celu zaktywizowania i upowszechnienia selektywnej zbiórki odpadów, a następnie kierowanie ich do recyklingu. Wśród gmin wyłoniono liderów selektywnej zbiórki, a wśród szkół – ambasadorów recyklingu.

Fundacja znana jest z tego, że organizuje wiele konkursów...
Tak, konkursy „Na najlepsze prace magisterskie wśród wyższych uczelni na terenie woj. śląskiego” (związane z tematyką środowiska naturalnego tej ziemi), „Na najlepiej prowadzoną działalność edukacyjną” czy „Najlepsze osiągnięcia organizacyjno-techniczne dla środowiska” stanowiły ważną i atrakcyjną część działań statutowych Fundacji. Podkreślenia wymaga, że organizacja edukacyjnego programu gospodarki odpadami w gminach objęła swym zasięgiem ponad 4 miliony mieszkańców naszego województwa poprzez zorganizowaną kampanię edukacyjną i organizację konkursów dla gmin i szkół, wyłaniając liderów selektywnej zbiórki odpadów oraz ambasadorów recyklingu.

Pamiętam, że zwłaszcza w placówkach oświatowych dużą popularnością cieszyła się akcja „Posadź swoje drzewko”.
Poprzez akcję „Posadź swoje drzewko” powstało na terenie woj. śląskiego ponad 2300 ogrodów bądź arboretów do nauki w terenach przyszkolnych. Nasadzono mnóstwo drzew, zwłaszcza w rejonach szkół i przedszkoli.

Jakie bariery napotyka Fundacja? Jak je pokonuje?
Największą przeszkodą w realizacji zadań są oczywiście finanse. Fundusze, które są dostępne, pokrywają koszty zadań tylko w części. Trudna sytuacja w przemyśle, ciągle trwająca reforma własnościowa, nie pozwalają na pozyskanie sponsora strategicznego. A właśnie posiadanie tego typu opiekuna zapewniłoby Fundacji stabilność. Pozyskiwani sponsorzy zadań na bieżąco, doraźnie pomagają nam w wypełnianiu naszej misji. Jest to droga trudna, ale jak do tej pory, dzięki przychylności ludzi, udaje nam się pozyskiwać potrzebne środki na podejmowane działania.

Panie Prezesie, co ważnego chciałby Pan jeszcze powiedzieć?
Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc i współpracę. Wyrażamy nadzieję, że kolejne lata miną równie pomyślnie, z udziałem oraz przy współpracy osób i instytucji, dla których ochrona środowiska jest priorytetową dziedziną.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: W.S.

 

© 2024 Grupa INFOMAX