Advertisement
Wszystko o azbeście - konferencja w Lublinie
Jak sobie radzić z usuwaniem azbestu? Prawnym, technicznym i finansowym aspektom tego problemu poświęcona była konferencja, która odbyła się 16 października w Lublinie.

Celem konferencji było przede wszystkim rozpowszechnienie informacji nt. zagrożeń związanych z azbestem oraz obowiązków prawnych związanych z użytkowaniem i usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Nowe zadania w tym zakresie nakłada m. in. na instytucje publiczne (w tym – NFOŚiGW) Program Oczyszczania Kraju z Azbestu (POKA), przyjęty w lipcu br. przez Radę Ministrów.

Przedstawiciele samorządów, administracji rządowej, przedsiębiorców i uczelni, oprócz regulacji prawnych, zapoznali się też z aspektami praktycznymi oraz perspektywicznymi metodami unieszkodliwiania azbestu np. przez składowanie podziemne.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej reprezentowany był na konferencji przez zastępcę prezesa zarządu, dr. Jana Wiatra. NFOŚiGW, wraz z funduszami wojewódzkimi, będzie miał swój udział w finansowaniu działań wynikających z ww. programu rządowego (2009-2032) np. tworzenia niezbędnej infrastruktury technicznej do unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest.

Konferencja, pod honorowym patronatem prezesa NFOŚiGW Jana Rączki, współorganizowana była przez Ministerstwo Gospodarki oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie. Gospodarzem był wicemarszałek województwa lubelskiego, Sławomir Sosnowski. Wśród honorowych gości, oprócz dr. Jana Wiatra, byli również Główny Inspektor Ochrony Środowiska dr Andrzej Jagusiewicz oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Krzysztof Hoffman.


Jan Ruszkowski
NFOŚiGW
 

© 2024 Grupa INFOMAX