Advertisement
22 maja - Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej
ImagePodczas trwającego Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej, hasło tegorocznego święta „Różnorodność biologiczna dla rozwoju i zmniejszenia ubóstwa”, przypomina o unikalnym wkładzie różnorodności biologicznej do osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju (MCR), w tym walki z ubóstwem.

Najnowsze wydanie raportu Global Biodiversity Outlook (Ogólnych perspektyw bioróżnorodności) wskazuje na znaczącą utratę różnorodności biologicznej, która utrudni postęp w realizacji MCR, przyjętych przez przywódców państw na szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000 roku. Cele te stanowią wymierne zobowiązanie społeczności międzynarodowej, w tym Polski m.in. do redukcji ubóstwa i głodu oraz poprawy stanu ochrony środowiska naturalnego.

Odwrócenie niekorzystnego trendu utraty różnorodności biologicznej jest konieczne dla dobrobytu człowieka. 22 maja społeczności będą zastanawiać się nad jej ważną rolą dla życia na naszej planecie, w zapewnieniu zdrowia i dobrobytu wszystkich, ale szczególnie najuboższych.

Organizowane przez Ministerstwo Środowiska specjalnie na tę okazję - rodzinny piknik w warszawskim ZOO i wystawa prac „Różnorodność biologiczna to życie”, ze względu na ogłoszenie powodziowego stanu alarmowego, nie odbędą się.  Impreza zostanie przeniesiona na inny termin (informacja będzie dostępna w najbliższym czasie na stronie MŚ).

Rok 2010 został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Jego obchody, odbywające się pod hasłem „Różnorodność biologiczna w nas, różnorodność biologiczna wokół nas", mają na celu zwiększenie społecznej i politycznej świadomości na temat znaczenia różnorodności biologicznej oraz konsekwencji jej utraty.

Konwencja o różnorodności biologicznej została sporządzona podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro (Brazylia) 5 czerwca 1992 r. i jest jednym z największych przyrodniczych porozumień międzynarodowych - jego stronami są 193 państwa. Polska ratyfikowała Konwencję w 1996 roku.

Tekst Konwencji rozpoczyna się preambułą, w której przywołane są wartości różnorodności biologicznej i jej znaczenie dla zachowania życia na Ziemi. W preambule zwrócona jest  także uwaga na niektóre działania człowieka zmniejszające różnorodność biologiczną oraz na konieczność podejmowania odpowiednich kroków zaradczych. Podkreślona jest konieczność ochrony różnorodności biologicznej, która jest wspólną sprawą  całej ludzkości. Zwrócono w niej również uwagę na fakt, że szczególna odpowiedzialność za tę ochronę ciąży na państwach na terytorium, których znajdują  się dane zasoby przyrodnicze.

Głównymi celami Konwencji są ochrona różnorodności biologicznej, zrównoważone użytkowanie elementów różnorodności biologicznej oraz uczciwy i sprawiedliwy podział korzyści wynikający z ich wykorzystania. Oznacza to, że przy podejmowaniu postanowień i konkretnych działań równie ważne jest zachowanie całego bogactwa przyrodniczego, jak zaspakajanie potrzeb obecnych i przyszłych pokoleń ludzi, w zakresie przestrzegani zasady dzielenia się korzyściami z wykorzystania zasobów ze społecznościami, które te zasoby udostępniają.


Ministerstwo Środowiska

23.05.2010

 

© 2024 Grupa INFOMAX