Advertisement
Największy na świecie system ogniw fotowoltaicznych w sektorze motoryzacyjnym

Z początkiem listopada firma Renault uruchomiła jednocześnie w sześciu zakładach produkcyjnych na terenie Francji panele słoneczne zajmujące powierzchnię 40 ha. W ten sposób firma wzmacnia swoje zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska. Inicjatywa ta jest jednocześnie innowacyjnym rozwiązaniem, zapewniającym ochronę nowo wyprodukowanych samochodów oczekujących na ekspedycję z zakładu.

Renault zainstalowało panele słoneczne na terenie 400 000 m2 (powierzchnia 60 boisk piłkarskich) – jest to największy system ogniw fotowoltaicznych w sektorze motoryzacyjnym. Panele zostały zainstalowane na dachach w sześciu zakładach (posiadających certyfikat ISO 14 001): w Douai, Maubeuge, Flins, Batilly, Sandouville i Cléon (centra dostawczo-wysyłkowe i parkingi dla personelu).
Całkowita moc paneli wynosi 59 MW, co pozwala na uzyskanie 52 600 MWh rocznie i wystarczyłoby do rocznego zaopatrzenia w energię elektryczną miasta liczącego 15 tys. mieszkańców. Elektrownie słoneczne wykorzystujące ogniwa  fotowoltaiczne osiągają średnio moc rzędu 1 MW.

Szczegółowe informacje o instalacjach w poszczególnych zakładach:

Image

  • Zainstalowane panele pozwalają obniżyć o 2200 ton w skali roku emisję CO2 potrzebną do wyprodukowania energii elektrycznej (obliczenia oparte na strukturze produkcji energii we Francji) co odpowiada 550-krotnemu okrążeniu Ziemi przez pojazd z silnikiem termicznym, który emitowałby średnio 100 g CO2/km lub flocie około 1500 samochodów, z których każdy przejechałby rocznie 15 000 km.
  • System paneli słonecznych Renault jest doskonałą wizytówką umiejętności Grupy w dziedzinie energii odnawialnych. W ratingach organizacji zajmujących się wyceną aspektów pozafinansowych, Renault od wielu lat jest kwalifikowane do grona najbardziej zasłużonych firm ze względu na zarządzanie uwzględniające ochronę środowiska, zwłaszcza jeśli chodzi o ograniczenie śladu węglowego. W 2011 r. firma Renault stale utrzymywała się w czołówce ratingów agencji SAM, Carbon Disclosure Project i Oekom Research.

Innowacyjność tego rozwiązania polega również na tym, że umożliwia ono zabezpieczenie nowo wyprodukowanych samochodów oczekujących na wysyłkę do sieci sprzedaży i ograniczenie ryzyka ich uszkodzenia w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Panele słoneczne są wytrzymałe na uderzenia, m.in. gradu.

Image
Fot. Renault Media


Projekt paneli słonecznych jest owocem współpracy Grupy Renault, będącej inicjatorem i pilotem całego przedsięwzięcia (ze względu na swoją rolę wydzierżawiającego teren) oraz firm Gestamp Solar i Coruscant (w przypadku zakładu w Cléon), które są wykonawcami i zarządcami instalacji. System jest również rozwijany poza Francją: w Hiszpanii umowa ze spółką Cenit Solar przewiduje instalację paneli słonecznych o powierzchni 100 000 m2 w zakładach w Valladolid i Palencji. Trwają również badania wykonalności w Słowenii, Maroku, Brazylii, Kolumbii, Chile i Rumunii. Inne projekty są w trakcie realizacji (planowane zakończenie w grudniu 2012 r.) w zakładzie w Busan, w Korei Południowej, na powierzchni 300 000 m2.

Kontakty z prasą – Renault Presse. Aline Henry: + 33 1 76 84 01 83
www.media.renault.com & www.renault.com

 

© 2024 Grupa INFOMAX